Mint ​a feketeszeder 2 csillagozás

Történetek egy hospice osztály életéből
Kocsis Erika: Mint a feketeszeder

A szerző évek óta önkéntesként dolgozik egy budapesti kórház hospice* osztályán. Az itt megélt találkozásokból született 33 történet. Van köztük néhány soros és van néhány oldalas. Élmények néhol megrázó, néhol megmosolyogtató, felszínesebb vagy mélyebb lenyomatai. Olvashatunk sikeres és csalódásokkal teli életekről, hajléktalanokról és jómódúakról, tanult emberekről és tanulatlanokról. A gyötrelmes és a jó halál kegyelméről. Ajánlom azoknak, akik már ismerik a hospice-t, és azoknak is, akik nem. Azoknak, akik elgondolkoztak már azon, milyen lesz meghalni, de főleg azoknak, akik még nem. * A hospice a súlyos betegségük végstádiumában levő betegek ellátását jelenti. Az ellátás célja a testi és lelki szenvedések enyhítése, valamint a hozzátartozók segítése a betegség és a gyász terheinek viselésében.

Publio, 2017
ISBN: 9789634432685

Gyöngyi69>!
Kocsis Erika: Mint a feketeszeder

Kocsis Erika: Mint a feketeszeder Történetek egy hospice osztály életéből

Mostanában egyre többet foglalkoztat a gondolat, hogy hospice tevékenységet folytassak, így került a látóterembe Kocsis Erika könyve. Írásai szubjektív élmények egy hospice osztályon megéltekből, melyekből többet megrendítő olvasni, megélni még inkább az lehetett. Másik részük mélyebb, valós értelmét leginkább az érezheti át, aki tanúja, résztvevője volt az adott szituációnak, hiszen ott olyan mély érzések munkálhattak, amik kikommunikálva nem tudják elérni azt a hatást, amit Erika akkor átélt. Valószínűleg megírásuk segítette a feldolgozást, ezért ez a műfaj minden segítő szakmában dolgozónak hasznos lehet, akár lesz belőle könyv, akár nem.
Nekem is volt egy, a könyvben olvasottakhoz hasonló élményem a héten, a rendelésünkön: 85 év körüli bácsi jött vizsgálatra. Nehezen mozgott, „ketreccel” közlekedik általában. Kérdeztük tőle, hogy mióta szedi a depresszió elleni gyógyszereit, és hol írták eddig? A válasza után kellett egy kis idő, míg szóhoz jutottunk: „-Pesten írták, az elfekvőben. 3 és fél évig voltam ott, de nem akartam meghalni az Istennek se, ezért a gyerekek most hazahoztak. 143-an haltak meg, míg ott voltam, de én nem voltam hajlandó.”

Gyöngyi69>!

… „Tudod, félek meghalni. A lányom a templomban vett kriptahelyet. Ott a hideg sötétben… Nem akartam vitatkozni vele, hogy ne bonyolítsam a dolgát, de talán jobb lett volna egy sírhely a szabad ég alatt. Egy kis földkupac, mindegy, hogy hol, ahova néha rásüt a nap, odaszáll a veréb is, csicsereg, ugrándozik picit…”

Kocsis Erika: Mint a feketeszeder Történetek egy hospice osztály életéből