Oktopusz 26 csillagozás

Kocsis Árpád: Oktopusz

Kocsis Árpád regényében egy takarítóbrigád mindennapjait követhetjük nyomon. Ragyog a padló, fényesedik a korlát, portól könnyebbül az ablakkeret.
Letisztulnak a mondatok.
A helyszín egy üvegépület: mindent diszkrét, puha anyag borít, drágák a szőnyegek a sok ezer tárgyalóteremben, vakít a neonfény, sokba kerül, ha az épület belső medencéjében fölfordulnak az egzotikus halak.
Van mit takarítani.
Az olvasót két dolog nyűgözheti le: az odakinn hömpölygő köd és az odabenn döglődő oktopusz.

Magvető, Budapest, 2017
Forum / Magvető, Budapest, 2017

Starbucks · Berlin

Kuszma>!
Kocsis Árpád: Oktopusz

Fegyelmezett szakértelemmel végigvitt irodalmi monotonitás, hogy a fülünk kettéáll tőle. Kocsis könyvének főszereplői egy jellemzően gazdasági bevándorlókból (baszkok, délszlávok, törökök, kubaiak, stb.*) álló takarítóbrigád, akiknek munkaköri kötelessége mindenféle dolgokat takarítani valami germán nyelvterületen, többek között pár hatalmas akváriumot is, ahol (ismét csak: többek között) egy oktopusz haldoklik. Ez az akvárium amúgy nagyon érdekes dolog lehet, ha a gyerekekkel rándulunk ki oda vasárnap, de higgyétek el, ha nektek is minden nap suvickolni kéne, máris rohadtul nem lenne érdekes. Merthogy mi lehetne monotonabb ennél – álló nap takarítani, szedni fel az eldobált szórólapokat, meg a fúgák réseiből dróttal kipiszkálni a csikkeket. Ezeknek a proliknak külön-külön amúgy felettébb izgalmas életíve van, és akár koncentrálhatnánk ezekre az életívekre is – akkor kapnánk egy kalandprózát –, de nem koncentrálunk. Juszt se. Már csak azért sem, mert ezek a prolik éppen le se sz.rják egymás élettörténetét, csak a saját kis világukkal foglalkoznak, azzal, hogy alibizhetnek le egy félórát a munkaidőből anélkül, hogy a kisfőnöknek szemet szúrna. És ha őket nem érdekli a másik izgalmas élete, akkor az olvasó mire föl jön itt az elvárásaival?

Kocsis ezt a vontatottságot azzal fűszerezi meg, hogy elrejt a szövegben pár bug-ot, amolyan programhibát, ami mintha kizökkentené a szereplőket a monotonitásból. Egy pici irrealitás, egy csepp váratlanság zavarja meg az állóvizet, épp csak annyi, hogy az ember számítson valamire a következő oldalon – spoiler. Ezek a finoman elpotyogtatott szövegelemek aztán teljesen átalakítják az olvasó viszonyát a könyvhöz (már ha egyáltalán észreveszi őket) – a monotonitás új jelentést nyer, miközben mégis ugyanaz marad. Tipikusan az a könyv ez, amit nem élvez az ember, de izgalmasnak talál. Következetessége, tudatossága és a megvalósítás sallangmentessége miatt jár a 4 és fél csillag – de ha valaki számára a Vámos Miklóson túl elhelyezkedő kortárs irodalom csak maláriaszúnyogokkal teli mocsár, akkor védőfelszereléssel ajánlott megközelíteni.

* És kockáztassuk meg, bár a szöveg konkrétan nem említi: a magyar, aki ezt az egészet elbeszéli.

Kocsis Árpád: Oktopusz

Nem a megszokott stílusban íródott valami volt ez, de nagyon élveztem. (Mi is a megszokott? Na, de mindegy is. :-)) Annyit beszéltek az oktopuszról, folyton emlegették, hogy állandóan azt vártam, hogy mikor jelenik meg valójában a történetben, de szerencsére nem terelte el a figyelmemet a lényegről (vagy ez volt a lényeg, én meg a lényegtelenre figyeltem? :-)).
Érdekes volt belelátni (igaz, csak egy könyv lapjain át) egy takarítóbrigád mindennapjaiba, kapcsolataiba, tevékenységébe. Hogyan élnek, mit gondolnak, milyen a hátterük. Észrevesszük vajon a takarítókat, vagy csak elmegyünk mellettük egy épületben, folyosón, irodában, aulában, stb.? Szerintem nem is figyelünk rájuk: automatikusan köszönünk talán, néha, de úgy igazán nem láthatóak.
Ebben a könyvben láthatóvá válnak.

AeS P>!
Kocsis Árpád: Oktopusz

Valahogy pont a szikársága bosszantott időnként, mert én már csak ilyen szociografikus lelkületű vagyok, és ha valami nagyon bölcsész kezd lenni, akkor elkomorodom. Mondanám, hogy jobban szeretem a valóságot a fikcióval keverve, mint a fikciót a valósággal, de azért ez sem teljesen igaz ebben a formában.
Valószínűleg az történt, hogy Kocsis Árpád nagyon az elevenembe (elevenünkbe) nyúlt ezzel a témával, és jöhetett bármilyen tengeri herkentyű, az én fejemben a valóság zakatolt a sorokkal párhuzamosan.

akire>!
Kocsis Árpád: Oktopusz

Tisztességesen megírt mű, a takarítói munka monotonitásába betüremkedő szürrealitás már-már otthonos számomra – és pont ez zavar, a már találkoztam minden egyes pillanatával érzése. Mindenesetre elolvasása után kedvem támadt újranézni Az én szép kis mosodám című filmet, amelyet Stephen Frears még 1986-ban, amikor a könyv írója meg sem született, rendezett.

ppeva P>!
Kocsis Árpád: Oktopusz

A 80-as évek Ganz unten-je újratöltve, harminc évvel későbbről, más köntösben. De ugyanúgy ganz unten.

timionthebranch P>!
Kocsis Árpád: Oktopusz

Nekem nagyon bejött ez a rövid kis könyvecske. 87 oldalba annyi minden belefért, ha valaki veszi a fáradtságot és nem csak a „történetet” keresi. Mert azt hiába… :) Ez egy pillanatkép a korról amiben élünk. Én nem mondanám monotonnak, mert a részletek végig lekötöttek és spoiler És volt itt humor is :)
Ha akarom volt benne szó a munkához és hatalomhoz való hozzáállásról, dolgok értelmetlenségéről, a „látszatról”, a közép-európai helyzetről, arról, hogy kinek milyen kicsinyes örömei (bosszúi) lehetnek spoiler, tehát úgy általában az emberekről és csak nagyon kicsit szólt magáról az oktopuszról. Vagy mégsem? :)

Gádorka>!
Kocsis Árpád: Oktopusz

Egy üvegpalota és akvárium takarító munkásainak mindennapjairól szól az írás. A munkások különböző nemzetiségűek, életfelfogásúak, gondolkodásúak. A munkához való viszonyuk is egyedi. Az akváriumban haldokló oktopuszra éppen úgy nem figyelnek, mint ahogy egymásra.sem.
Érdekes motívum, hogy bepillantást nyerhetünk a takarítók mindennapi munkájába, életébe. Talán másként nézünk rájuk ezután.
Tetszetős a könyv külső és belső borítója.
Olvasmányos, elgondolkodtató írás.

timionthebranch P>!

Amíg fosás van a világon, addig van rendkívüli helyzet. És neki a fosáshoz nincs szüksége rendőrkordonra. Megteszi a neszkávé is.

82. oldal, Két félhold közt hasadék (Magvető, 2017)

eszben93 >!

Már hárman nézik, hogy a fiú nem csinál semmit. Rátámaszkodnak a korlátra, onnan nézik.

ajikarei P>!

A lejáró koszos, zsebkendők, cigicsikkek, kék színű hirdetőlapok. A sáros hirdetőlapokon a huszonöt méteres akvárium képe, a kép előterében két csodálkozó gyerek. Bal oldalt egy kislány, aki a mellette álló fiúra tekint. Biztosan oceanológus lesz. Minden reggel búvárharanggal ereszkedik a mélybe, később búvárharang nélkül, kopoltyút növeszt, algát és kisebb halakat fogyaszt. Fényes jövő áll előtte. Elkerüli a diákhitel kamatos kamata. Nem sejti, míg tátott szájjal az akvárium halait figyeli, hogy a végzetét, egy zátonyra futott tankerhajót már építik az egyik utolsó horvát hajógyárban.

22. oldal, Emeli a karját, turbékol (Magvető, 2017)

csgabi P>!

Porszívózni sem jobb, fönnakadnak a csőben. Porszívózni amúgy is bajos. Az akvárium liftje és az üveg közti résbe kell benyúlni. Rendes csővel ez nem megy. Mate káromkodik. A műhelyben vág egy darabot a locsolócsőből, azt erősíti rá a porszívóra. Másnap aztán más leszedi, mert annak meg úgy van rá szüksége. Megy a kukába. Matét ez akkor már nem érdekli. Legközelebb megint káromkodik, vág fél métert a csőből, megint szikszalagozik. Ezzel is telik az idő. Azért panaszkodik a főnöknek. A főnököt nem érdekli. Csak majd tavasszal, hogy hol a locsolócső. De a tavasz még messze van.

csgabi P>!

Az irodisták nem törődnek az ablakokkal. Elszívnak még egy cigit a bejáratnál, az elektromos cigaretták vége fölizzik, karjukon belépőkártya fityeg. Starbucks papírbögrét szorongatnak. A nap se süt, köd van, esik, köd van, félhomály, szállingózik, köd van. Leveleket sodor be a szél az ajtókon.

Kapcsolódó szócikkek: belépőkártya · elektromos cigaretta · köd · Starbucks
RSH >!

RSH >!

A korlátot a kék ronggyal kell letörölni. Kedden és csütörtökön. A rongyra ablakmosót spriccelsz, nem a korlátra fújod, a rongyra fújod. Spórolsz.

eszben93 >!

A búvárok naponta háromszor megetetik a dögöket. Ez aztán látványosság, a szálloda lakói kitódulnak a balkonokra. Odaállítják a gyerekeket az akvárium elé, mosolyogjál, miért nem mosolyogsz, de mosolygok, én így mosolygok, itt száll a galamb. Csíz. Lesz mit nézegetni odahaza a plazmatévén.

récs>!

Olvad a Jeges-tenger, összeomlik az ökoszisztéma, terjed a Szahara, süllyednek a trópusi szigetek. Két biokávé közt elnyeli New Yorkot az óceán.