Korondi ​székely fazekasság 1 csillagozás

Kocsi Márta – Csomor Lajos: Korondi székely fazekasság

Huszka ​József (1898) óta nem vehetett kezébe a magyar olvasó olyan néprajzi tárgyi leírást, amely részletes rajzdokumentáció segítségével kalauzolta volna az olvasót egy témán belül. Könyvünkkel mindenekelőtt ezt a hiányt kívántuk pótolni.
A korondi fazekasság történeti és társadalmi hátterének leírásán kívül bemutatjuk az egyetlen olyan fazekascsalád munkáját is, amely a magyar népi kerámia legősibb hagyományait felhasználva úgy készít mai használatú edényeket, hogy közben a tárgyak nem veszítik el nemzeti jellegüket.
Az alkotók – Páll Antal, Kovács Rozália, Páll Katalin – a népi hitvilágnak és szimbolikának természetes örökösei.
Könyvünkkel így a néprajzi szakemberek táborán kívül sok ezer turistának és magángyűjtőnek szeretnénk segítségére lenni a válogatásban. Örülnénk, ha figyelmüket a tucatszámra készített „magyaros”, „repülőtéri népművészeti” dísztárgyakról a valódi magyar népi értékekre irányítanánk.
De ajánljuk munkánkat a hivatásos és amatőr… (tovább)

Lali P>!
Kocsi Márta – Csomor Lajos: Korondi székely fazekasság

Először is a fülszöveget javaslom elolvasni, az pontos, tiszta. Röviden a lényege:
Részletes rajzdokumentáció (CXXXVIII tábla, azaz 138 oldal!) az adott témáról, különös tekintettel a Páll fazekas családra. Ajánlják hivatásos és amatőr keramikusoknak.
Szóval ez eredendően egy szűkebb kör számára készült, sok szakmaiságot tartalmazó néprajzi könyv.

Az öt csillagot azért kapta, mert mestermunka.
Merem ezt mondani anélkül, hogy engem különösebben érdekelne a fazekasság, vagy értenék hozzá.Tisztelettel, odafigyeléssel, szeretettel és hozzáértéssel írtak egy olyan témáról, ami nagyon fontos.
Ami miatt személyesen is szeretem a könyvet, az a sok szép rajz, ami az edények mintázatát ismerteti. Csodálatos virágos kert!
Talán furcsa, hogy azt mondom, de számomra ez a könyv is olyan, ami azt mutatja meg, hogy hogyan kell magyarnak lennünk.
Nem hivalkodóan, hangosan, hanem tisztelettel, odafigyeléssel, szeretettel és hozzáértéssel elmenni oda, ahol még vannak a magyar népléleknek följegyezni, megmenteni, áttanulni való gyöngyszemei.

S hogy mit lehetett ezzel elérni?
Második könyvük (Festett bútorok a Székelyföldön) bevezetőjében a következőt írják:
„… első könyvünk megjelenése után pár héttel már sok magyarországi turista indult úgy Erdélybe, hogy Korondra is ellátogat és ott hiteles, értékes, valóban székely kerámiát vásárol. Számuk már a nyár végéig több ezerre szaporodott. Ez pedig arra indított több fazekast, hogy a keresletnek megfelelően rátérjenek a hagyományos székely kerámia készítésére is.”

Így kell ezt csinálni.