Festett ​bútorok a Székelyföldön 3 csillagozás

Kocsi Márta – Csomor Lajos: Festett bútorok a Székelyföldön Kocsi Márta – Csomor Lajos: Festett bútorok a Székelyföldön

Valamikor a székely háziipar virágzó ága volt a bútorfestés. Ma is a Székelyföldön találhatók meg az ismert legrégibb és legszebb festett, magyar asztalosbútorok. Ennek ellenére a magyar néprajzkutatás dr, Kós Károly alapkönyvét (A vargyari festett bútor) kivéve csupán kisebb tanulmányokban foglalkozott a székelység bútorfestő művészetével. Még Malonyay Dezső nagy művében, A székely nép művészetében is csak pár székelyudvarhelyi, vargyasi és homoródalmási virágzott bútordarabot találhat az olvasó. A mai napig hiányzik a csíki és háromszéi bútorfestés korszerű közreadása és értékelése. Csak rövidke tanulmány foglalkozik a hétfalusi csángó „asztaloslányok és asszonyok” munkáival is. E könyvvel egyfelől olyan hiányt szeretnénk pótolni, melyet a szakirodalom nem tett meg nyolcvan évig, másfelől úgy szeretnénk bemutatni a székely festett bútorokat, hogy saját tapasztalatainkból okulva megmutassuk e csodálatos népművészeti ág hasznos továbbélésének lehetőségeit és módját."

Homoródalmás

Ez egy csodálatos könyv!
Rengeteget olvastam, lapozgattam, néztem az ábráit.
Aki a magyar népművészet, a népi szimbólumok, a népi technika, a magyar lélek vagy csak egyszerűen a szép és emberi dolgok iránt érdeklődik, annak ezt nagyon ajánlom!
Telis-tele van részletes és nagyon szép ábrákkal, rajzokkal.
A szöveg pontos, részletes, nem száraz és unalmas, hanem nagyon is élő.
A rajzok pedig körbeindázzák a szöveget, így teremtve meg egy könyvben a szöveg és a kép együtt lélegzését.
Ez egy nagyon-nagyon hiteles könyv.
A szerzőpáros sok időt töltött a Székelyföldön, járt, kelt, beszélgetett az idős és fiatal mesterekkel, nézte és kérdezte őket. Ők, maguk, a szerzők is kézművesek, művészek, és nem az íróasztal mellől írták a könyvet, amiben szívük, lelkük és minden tehetségük benne van.
Úgy tudom – akkor még – egymás párjai is voltak. Bármi is lett azóta, ez a könyv az ő gyönyörű gyerekük! Olyan, amire ráépíthetem a magyarságom.

Lektorálta Hoppál Mihály.

A könyv idősebb édestestvére a szerzőpárostól a „Korondi székely fazekasság”, hasonló szépségekkel, de nekem ez a szívem csücske. :-)

Zsigi>!
Kocsi Márta – Csomor Lajos: Festett bútorok a Székelyföldön

Szuper könyv azoknak, akik a technikai eljárások szerelmesei. Kicsit száraz receptleírásokkal tele, de nagyon izgalmas régmúlt, már elfeledett technikák, amik mindig is időszerűek lesznek.

kisssan27 >!
Kocsi Márta – Csomor Lajos: Festett bútorok a Székelyföldön

Alapos, részletes, hiánypótló. Sok, fekete-fehér rajzzal és sajnos csak kevés színes képpel. Átnézeti térképpel, a helynevek román fordításával, irodalomjegyzékkel, nagyon rövid (fél oldalas) összefoglalókkal angol, francia, román és orosz nyelveken.
A hibajegyzéken túl is viszonylag sok betűhibával, még helyesírásival is, a fél csillag levonást a gyatra kiadói munka miatt kapta.

Lali P>!

1977-ben, amikor mi is Homoródalmáson jártunk, Balázs Pálról a következőket hallottuk: különösen fiatalabb korában nem csak a pálinkát, de a menyecskéket is igen szerette.
Amikor egy munkát elvállalt, megnézte, hogy a menyecske, akinek a bútort festi, elég tüzes-e? Általában minden garnitúra megfestésekor megkérte a maga számára a megfelelő mennyiségű pálinkát és titokban a menyecskét is. Ha mindkettőt megkapta, olyan bútort festett, melyen sok volt a piros és volt benne világos alapszín is. Mint az a téka, amely ma a Székelyudvarhelyi Múzeum falán függ és 1874-es évszám van rajta (24. ábra). Ajtajának fehér az alapszíne és szinte kizárólag piros és fehér virág van rajta. Ha a menyecskét és a kellő mennyiségű bort, vagy pálinkát nem kapta meg, nem volt elég rózsás hangulata, mérges zöld és sötét színt festett. Kérdeztük, mit szóltak ehhez a fiatal férjek? Azt a választ kaptuk, hogy senki sem szereti egész életét komor bútorok között leélni.

Kapcsolódó szócikkek: Homoródalmás
Lali P>!

Korondon 1980-ban egy festésre előkészített szekrény asztalosa mondta e szavakat nekem:
„Én becsülettel megcsináltam mindenki megnézheti, nincs benne vasszeg egy se, olyan sima, mint Isten szeme, most már magán a sor, aztán szép köntöst adjon reá.”

kisssan27 >!

Nem a nép játékos díszítőkedvével állunk tehát szemben, hanem egy évezredes gondolkodásmód következetes és töretlen alkalmazásával.