Félvilág ​és más forgatókönyvek 4 csillagozás

Köbli Norbert: Félvilág és más forgatókönyvek

„Embermeséi úgy szembesítenek önmagunkkal, a múlt feldolgozatlan fejezeteivel, hogy közben nem felejtenek el szórakoztatni sem.”
Nők Lapja

A nagy háború hajnalán külföldre szökne szerelmével a nagyvilági dáma, mit sem sejtve róla, hogy valaki a közvetlen közelében a halálát kívánja.
• • •
Egy sztálinista lakatos és egy forradalmár zongorista örök barátságot köt a belügyminisztérium pincéjében.
• • •
Katonai felderítők róják az olasz erdőket puskák és galambok után kutatva.
• • •
Három barát arra az esztelenségre készül, hogy eltérít egy belföldi repülőgépet.

Köbli Norbert iskolateremtő, sokszorosan kitüntetett forgatókönyvei most először jelennek meg nyomtatásban, ráadásul teljes terjedelemben, csonkítatlanul, sok kimaradt jelenettel. Nemcsak a forgatókönyvírás iránt érdeklődő szakembereknek és a filmrajongóknak, hanem a mélyen emberi, izgalmas és fordulatos történetek kedvelőinek is jó szívvel ajánljuk ezt a kötetet.

>!
Agave Könyvek, Budapest, 2021
244 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634199694

Várólistára tette 3

Kívánságlistára tette 11


Kiemelt értékelések

luthienlovemagic IP>!
Köbli Norbert: Félvilág és más forgatókönyvek

Megvallom, olvastam már több forgatókönyvet is, de azokból kihagyták a bővítéseket, így az élmény megrekedt a film felmondásánál, semmi különös nem volt bennük, viszont Köbli Norbertnél a legapróbb részlet is benne maradt, így színesebb lett a filmleirat. Az adalékok élőbbé és élvezhetőbbé teték a szövegeket, amik egyszerűen sodortak magukkal, és egy-kettő kivételével (Félvilág, Apró mesék, Árulók) végig lekötöttek. Egyáltalán nem zavaró a forgatókönyv formátum, mert Köbli Norbert kiváló karakterekalkotásának, helyzetteremtésének és cselekményvezetésének hála végig izgulhatunk a szereplőiért. Némelyik történetét olvasva azon kaptam magam, hogy alig várom a történet végkifejletét, és csak úgy faltam a lapokat (Örök tél, A berni követ, Szabadság különjárat, Trezor).

A teljes kritika a linken olvasható:
https://smokingbarrels.blog.hu/2022/07/22/konyvkritika_…

Szerencsés_Dániel IP>!
Köbli Norbert: Félvilág és más forgatókönyvek

Akkor az igazi, ha olvasás után a fellelhető filmeket is megnézzük (Szürke senkik, Félvilág: Youtube, A vizsga: videa). Akárhogy is, a forgatókönyv csak az alap; igaz, képzeletben leforgathatjuk belőle a saját filmünket, de olvasmányként mégiscsak olyan, mintha egy regény vagy novella vázlatát olvasnánk, amiben csak a párbeszédek vannak kidolgozva. Döbbenet volt látni, hogy a Félvilágban a vágás, a hangok és a zene mennyire összerakták mindazt, ami a forgkönyvet olvasva vázlatosnak, összefüggéstelennek tűnt. Főleg az elejére igaz, mert a Félvilágra mint filmre sajnos jellemző maradt, ami a forgatókönyvben is zavart, hogy áramvonalasan hasító történet helyett egymáshoz nem kapcsolódó jeleneteket kapunk, mint amikor sok külön legókockákból raknak össze egy egyenes vonalat. Konkrétan: x témájú jelenet, snitt, y témájú jelenet, snitt, z témájú jelenet és nem mindig világos a logikai összefüggés. Filmben a Budapest noir volt végig ilyen (a Félvilág minden szempontból jobban sikerült). Szóval, tanulságos volt látni – szó szerint – hogyan lett a forgatókönyvből film.
Külön élmény volt észrevenni, hogyan javította a végleges szöveg a forgatókönyv apró gikszereit – például, amikor a cselédek „szervusz”-szal köszöntek egymásnak a forgkönyvbeli anakronisztikus „szia” helyett. Le a kalappal hogy a kiadásban ezt is bevállalták. Szerintem kötelező olvasmány mindenkinek, aki a forgatókönyvírás iránt érdeklődik.


Hasonló könyvek címkék alapján

Bódy Gábor: Egybegyűjtött filmművészeti írások 1.
Bódy Gábor: Végtelen kép
Pentelényi László (szerk.): Arcok iskolája
Hajas Tibor: Szövegek
Pálinkás István: Az utolsó május 1-je Csocsóval
Dobai Péter: Magyar kereszt
Tímár Péter: Kis éji csontzene!
Ládi István: Mozihétköznapok
Beke László – Peternák Miklós (szerk.): Bódy Gábor 1946–1985
Fülöp József – Kollarik Tamás (szerk.): Animációs körkép