A ​szlávok 0 csillagozás

Kniezsa István: A szlávok

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: A Magyar Szemle kincsestára

Magyar Szemle, Budapest, 1932
80 oldal

Szelén>!

A szlávok nyelve az indogermán nyelvcsaládnak ahhoz az ágához tartozik, amelyhez az indus, perzsa, örmény, dák-frig, illir és a balti nyelvek, vagyis ahhoz, amelyben az elől képzett k hang sz-, illetőleg s-sé vált.

Szelén>!

Ezt a hangtani sajátságot legjobban a száz szó indogermán megfelelőjének egyes nyelvi különbsége mutatja s azért ezt a csoportot satem-nyelveknek is hívják, szemben a többi kentum (= latin centum szó) nyelvvel, ahol az ősi k megmaradt, vagy ebből később másképen fejlődött, mint pl. a germánban, ahol h-vá lett. A satem csoporton belül a legközelebb állanak a balti nyelvekhez, nyelvészetileg viszonylag olyan közel, hogy az indogermán nyelvek osztályozásánál a többi ágakhoz viszonyítva balti-szláv nyelvről szoktak beszélni. A balti nyelvek a litván, a lett és a már kihalt ó-porosz nyelvek. Ezek azonban nem szlávok, mint ahogy eléggé el van terjedve ez a felfogás, különösen a poroszok esetében.
A szlávok őshazája végeredményében kapcsolatos az indogermán őshaza kérdésével, amely még máig sincs véglegesen eldöntve. Még arra vonatkozólag sincs egységes vélemény, hogy Európában, vagy Ázsiában kell keresni..

Bonkáló Sándor: A szlávok
Karel Horálek: Bevezetés a szláv nyelvtudományba
Bagi Ibolya: Rög-eszmék
Asbóth Oszkár: Szláv jövevényszavaink
Földényi F. László: Berlin sűrűjében
Szabó Tünde – Szili Sándor (szerk.): Háborúk és békék
А. Золтан – О. Федосов – С. Янурик (szerk.): «Вода» в славянской фразеологии и паремиологии / A víz a szláv frazeológiában és paremiológiában / Water in Slavonic phraseology and paremiology
Bánki Éva: Elsodort idő
Makkay János: Magyarok – avarok – szlávok