Kék ​hegyek meséi 7 csillagozás

Klausz Ildikó: Kék hegyek meséi

Klausz Ildikó tizenkét meséjét Szimonidesz Hajnalka illusztrálta. Egy könyv tele mesékkel, kalandokkal, melyek egy kis falucskában esnek meg négy jóbaráttal a Kék hegyek tövében. Itt te is találkozhatsz a Tavasztündérrel, az Aranymadárral, a Hókristály palota lakóival vagy éppen Sándorjózsefbenedekkel.

W9, Pilisszentkereszt, 2019
126 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786150055961 · Illusztrálta: Szimonidesz Hajnalka

dianna76 P>!
Klausz Ildikó: Kék hegyek meséi

2023.06.14. ÚJRAÉRTÉKELÉS
Nem véletlenül szoktam mondani, hogy a tetszését illetően fontos, mikor, milyen hangulatban talál ránk egy-egy könyv.
Újraolvasva teljesen bele tudtam feledkezni a mesékbe, és szinte mind tetszett. Kedvencet is avattam Milka néni személyében. Azaz, Milka néni meséjét szerettem talán a legjobban, s nem a benne lévő népmese betét, hanem maga az alaptörténet miatt. Persze pl. A vándormuzsikus is nagyon jó volt, főleg a mögöttes tartalma, mondanivalója által, vagy a Tavasztündéres, és Az almafává változott királylány is szép történetek, de van ám a kötetben egy strandoló Hold is. :)
A mesék többségénél van egy hétköznapi alaptörténet, ami ad egy keretet a beleszőtt népmesének. Van amelyik szimplán csak egyetlen történet, ami ötvözi a modern mesét a népmesei elemekkel. Úgy írta meg a szerző őket, hogy a főszereplő gyerekek fantáziájának tudja be a népmeseiséget. Nekem tetszett ez a stílus.
Szerettem az itt-ott felbukkanó verseket is. A kötet nagyon jól indul Weöres Sándor csodaszép téli versével. Jaj, én ezt nagyon szeretem, és bárhol felbukkan, nem unom elolvasni újra és újra!
Örülök, hogy újraolvastam a könyvet, mert változott a véleményem az eredetihez képest. Valóban volt, ami kevésbé kötött le, de legtöbbjét szívesen olvastam. Azt továbbra is fenntartom, hogy jobban örültem volna talán, mert erre számítottam, mikor beszereztem, ha megmarad a modern mesénél, de így is tetszett. Azt gondolom, hogy igényes, és – tekintve a versbetéteket, recepteket – sokoldalú kötet. Ezeket is figyelembe véve, megérdemli a maximum csillagszámot az eddigi 4-hez képest.
EREDETI ÉRTÉKELÉS: Nagyra értékelem, ami miatt létrejött ez a könyv: emléket állít a fiatalon elhunyt szerzőnek.
A történeteknek modern népmese hangulatuk volt. Nekem talán jobban tetszettek volna, ha megmaradunk szimplán a modern stílusnál, mellőzve a népmesei elemeket. A mesében a mese sem jött be annyira. Bevallom másra számítottam, általam jobban szerethetőre. Ezek a mesék most nem tudtak teljesen lekötni. A könyvben található pár recept is, ami alkalmat ad egy más jellegű időtöltésre a gyermekünkkel. Az illusztrációk ezúttal jobban tetszettek, mint a szöveg.

W9, Pilisszentkereszt, 2019

dianna76 P>!

Fagyöngyöt, terméseket gyűjtök, füveket, virágokat szedek egész nyáron. Kakukkfű, fodormenta, kamilla, szurokfű, kankalin, orbáncfű, gyöngyvirág, hárs és bodza, mind ott szárad a padláson. Kész házipatikám van otthon. Télen aztán illatozó, forró teát főzök, és elücsörgök a meleg sparhelt mellett. Pattog a rőzse, a sütőbe beteszem az almákat, az illatuk lassan betölti az egész szobámat. Amikor kiveszem őket, kicsit melengetem rajtuk még a kezemet, aztán odaülök az ablakhoz, nézem a hóesést, a madarakat a diófán, s közben kikanalazom az almát a héjából, nincs is annál finomabb csemege.

39. oldal (Milka néni meséje)