Isten ​szeretetének ünnepe 2 csillagozás

Az istentisztelet mai formáiról
Klaus Douglass: Isten szeretetének ünnepe Klaus Douglass: Isten szeretetének ünnepe

„Egyesek szerint az Isten szeretetének ünnepe forradalmian újszerű, sőt egyenesen botrányos könyv. Biztosíthatok mindenkit, hogy mindenféle felforgató szándék távol áll tőlem. Az azonban kétségtelenül igaz, hogy szeretném a fejéről a talpára állítani azt, amit mi itt Nyugat-Európában "istentiszteletnek” nevezünk. Annak ugyanis, amit mi istentiszteletnek hívunk, nagyon kevés köze van az újszövetségi istentisztelethez. Nem gondolom, hogy a bibliai istentiszteleti formákat kellene ma változatlanul lemásolni, de felmerül bennem a kérdés, hogy vajon jót tett-e nekünk az, hogy az Újszövetségben megismert istentisztelettől ilyen mértékben eltávolodtunk." (Részlet a szerző ajánlásából)

Kálvin, 2005
296 oldal · ISBN: 963558041X · Fordította: Sághy Balázs

Klaus Douglass: Isten szeretetének ünnepe

Klaus Douglass: Isten szeretetének ünnepe Az istentisztelet mai formáiról

Számos ponton szívemből szólt.
Ha Frankfurtban laknék, megnézném az Andreasgemeinde néhány alkalmát, az tuti.
Szerintem ez a jövő. Ha nem ez, könnyen lehet, hogy nem is lesz jövő…

jeno

A kérdés csak az, hogy az egyház még meddig engedheti meg magának, hogy az egész világ rockzenéjét lefitymálja, és helyette olyan zenét kínáljon a mai embereknek, amelyet nem ismernek és nem is áll közel hozzájuk, ezért nem is fejezhet ki semmit a legbelsőbb érzéseikből, és nem hogy vonzó, hanem egyenesen unalmas a számukra.

2. fejezet

jeno

Meg vagyok győződve arról, hogy az „új istentisztelet” nem létezhet könnyűzene nélkül.

2. rész

jeno

Ez az elemzés az 1950 után született emberek túlnyomó részére igaz. Az ő esetükben a hajó már elment, és nem is utal arra semmi, hogy valaha is sikerül majd megnyerni őket a mi hagyományos istentiszteleteinknek. Ha szeretnénk még valaha is találkozni velük a templomban (a családi ünnepeken kívül), ahhoz alapjaiban kell megváltoztatni az istentiszteletet.

1. fejezet

jeno

Esténként a guru áhítatához készülődött, miközben a macskája a szent helyen kószált, és elterelte az imádkozók figyelmét. Ezért a guru az esti istentisztelet idejére az ajtó előtt megköttette a macskát. A guru halála után továbbra is mindig az ajtó előtt köttették meg a macskát az esti istentisztelet idejére. Amikor pedig a macska is elpusztult, egy újabb macskát szereztek be a szent hely elé, hogy azt a szabályoknak megfelelően meg lehessen ott kötni az esti istentisztelet idejére. Évszázadokkal később aztán a guru tanítványai már arról írtak értekezéseket, mennyire nélkülözhetetlenek a macskák a szabályos vallásgyakorlatban. Aki a macska előtt nem hajolt meg, azt onnantól bűnösnek tekintették. Aki pedig kétségbe merte vonni a macskának a vallásgyakorlatban betöltött szerepét, azt eretnekként máglyára küldték.

1. fejezet

jeno

Térjünk vissza még egyszer az Apácashow-hoz. Az, amit ott Mary Clarence nővér csinál, nem sokban különbözik attól, amit egykor Luther Márton tett. Luther átvette a közkedvelt kocsmai és hétköznapi énekek dallamát, és keresztyén szöveget írt hozzájuk.

2. fejezet

jeno

Bár vasárnapról vasárnapra elmondjuk az Apostoli Hitvallást, mégsem tudja már megragadni az embereket, mert nem szívből jön, és nem is hat a szívekre.

A hitvallások problematikája című rész

jeno

Mindenesetre érdemes végiggondolni, hogy vajon a mai úrvacsorai gyakorlatunk mennyiben hozható közös nevezőre azzal, amire Jézus eredetileg gondolhatott. Az úrvacsorát ma az egymásra figyelés helyett az elkülönülés jellemzi, az örömteli asztalközösség helyébe valamiféle gyorsétkezés lépett, a korai keresztyénség ünnepélyes úrvacsorai szertartása helyett most inkább feszült légkör tapasztalható, és a hívek az úrvacsorai jegyekben kell, hogy megízleljék az Úr „nagy jóságát”.

Az úrvacsora című rész