Gengszterek 6 csillagozás

Klas Östergren: Gengszterek

Klas ​Östergren Gengszterek címû remeklésében folytatja 1980-as regénye, a kultuszkönyvvé mitizált Dzsentlmenek történetét. A szerzõ ott veszi fel a szálat, ahol a Dzsentlmenekben elszakította – illetve 25 év után valamiképpen mégis másképp folytatja mondandóját igazságról és hazugságról, összeesküvés-elméletekrõl, a sötét alvilágról – és teszi mindezt egy gyönyörû és tragikus, élethosszig tartó szerelmi történet formájában. Az olvasó a regény lapjain egy olyan sötét alvilágba lép be, ahol semmi és senki nem megbízható, az igazság ki nem mondható, s már magának az igazságnak a megléte is megkérdõjelezett. E paranoiás mestermû az összeesküvés-elméletek jellegzetességeivel villanyozza fel az olvasót, s egyben megmutatja egy író fájdalmas utazását a fiatalos bizalomtól az igazi mester érettségéig és kételyeiig.
Klas Östergren ugyanazt a nyelvet beszéli, mint a kortárs világirodalom legnagyobb alakjai: Don DeLillo, Paul Auster és Ian McEwan. S mûvei is méltán nevezhetõk a 20.… (tovább)

>!
Scolar, Budapest, 2010
432 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632441436 · Fordította: Teplán Ágnes

Enciklopédia 1


Várólistára tette 4

Kívánságlistára tette 2

Kölcsönkérné 1


Kiemelt értékelések

ppeva P>!
Klas Östergren: Gengszterek

Az első kötet, a Dzsentlemenek után azonnal rávetettem magam a másodikra is, az első rész utolsó néhány oldalának köszönhetően, ahol tulajdonképpen megkérdőjeleződik az egész regény. Muszáj volt megtudnom, most akkor hogyan is volt „valójában”.

szigiri>!
Klas Östergren: Gengszterek

A Dzsentlmenek termelési regénye ez. Mondjuk a keletkezésregényekből a nemrég olvasott Pelevin:T-t nem veri, de igen érdekes, ahogy a megszépült dolgokat visszacsúnyítja, ahogy lefoszlik a máz. Nem tudom melyik könyv a jobb, az idealista első, vagy a realista második. Szóval, hogy mi a jó irodalom: a „mind itt döglünk meg és semmi értelme” vagy az „mily' dicső az elvekért halni!”? Na ezt nem tudom továbbra sem.


Népszerű idézetek

szigiri>!

Csak annyira ismertem a fiút, mint ahogy az ember a barátai vagy az ismerősei gyerekét ismeri – vagyis a karácsonyi sonkát egy punkkal fogyasztja el, a húsvéti bárányt már egy joghallgatóval.

egy_ember>!

…időnként mondott valamit a feleségéről fura koppenhágai dialektusban, ami teljesen érthetetlen volt számomra. Így aztán nem derült ki, hogy akkor most szereti vagy gyűlöli a nőt.

60. oldal

12 hozzászólás
egy_ember>!

Nem nevettem már jó ideje, és ez alkalommal sem a megfelelő izmok léptek működésbe.
– Mit csinálsz? – kérdezte.
– Csak megpróbáltam olyan képet vágni, mint aki örül.
– Hagyd abba – mondta. – Még úgy maradsz.

19. oldal

egy_ember>!

A lövedék végén lévő kúp tükrében az arcvonások eltorzulnak, és aki belenéz ebbe a tükörbe – szörnyeteget lát.

55. oldal

ppeva P>!

Gustav a nyári szünet nagy részét a nagymamánál és a Telefonosnál töltötte az egyik szigeten lévő nyaralójukban. A srác éppen könyvmolykorszakába lépett, vagyis felfedezte, hogy a könyvespolc tele van érdekesebbnél érdekesebb olvasmányokkal. De most elérkezett az a nyár, amikor már nemcsak bámulta a könyvgerinceket, hanem le is vette őket a polcról. A fiú nagy vehemenciával olvasta a könyveket. És ott volt a Dzsentlmenek egyik példánya is.

146. oldal

Kapcsolódó szócikkek: könyvmoly
3 hozzászólás
egy_ember>!

A tekintélyek megkérdőjelezése egyébiránt kívánatos, ám idővel kínzóan idegesítő elfoglaltság.

91. oldal

egy_ember>!

Mindig szakadék tátong a várakozás és a fejlemény, a szándék és a végkifejlet, a cél és a következmény között, az akkor és a most között. Ez a szakadék ellenállhatatlanul hívogató, szédítő; reszlető lábbal egyenesen a szélére lépünk, lepillantunk, és amikor a szemünk beteleik tágasságával és mélységével, minden különösebb ok nélkül beleszédülünk. Ebben az iszonytató szakadékban játszódik az élet.

12. oldal

egy_ember>!

– Kérsz valamit, amitól tudsz aludni?
– Amitől tudok aludni? – Ez éppen úgy hangzott, mint amikor egyszer öntudatlan, ájult állapotomból egy finn nővér ébresztgetett. – Ne hülyéskedj!

19. oldal


Említett könyvek


Hasonló könyvek címkék alapján

Fredrik Backman: Az ember, akit Ovénak hívnak
Fredrik Backman: Győztesek
Fredrik Backman: Hétköznapi szorongások
Lars Kepler: Tükörember
Marie Fredriksson – Helena von Zweigbergk: Listen To My Heart – Hallgass a szívemre
Stieg Larsson: A lány, aki a tűzzel játszik
Måns Mosesson: Tim
Majgull Axelsson: Nem vagyok Miriam
Anders de la Motte: Halálos ősz
Fredrik Backman: Itt járt Britt-Marie