A ​varázsecset és az elvarázsolt festmények (A varázsecset 1.) 11 csillagozás

Kitty Bich Thuy Ta: A varázsecset és az elvarázsolt festmények

Előfordul, ​hogy a világ unalmasnak, ridegnek és ellenségesnek tűnik, kiváltképpen egy kamasz szemében. Így van ezzel Ben, az amerikai fiú is, akinek szülei válását követően egy idegen országban kell beilleszkednie, noha semmi kedve nem volt elhagyni otthonát. Nem tetszik neki Budapest, új osztálytársai sem túl barátságosak vele. Így hát legszívesebben begubózna saját kis világába, imádott, a középkorról szóló filmjei társaságában, ahol elképzelheti, hogy egy másik valóságban ő is lehetne lovag…
Aztán történik valami, és Ben kívánsága valóra válik – csak nem pontosan úgy, ahogyan ő gondolná. Egyik pillanatról a másikra egy ismeretlen helyen találja magát, újdonsült osztálytársával, a beszédes, minden lében kanál Mayával egyetemben. Fogalmuk sincs, hogyan és miért kerültek ide, mi ez a meglepetésekkel teli, varázslatos vidék, vagy épp milyen szerepe van az események alakulásában egy furcsa ecsetnek, amelyre Ben még különös utazásuk előtt bukkant rá. Annyi azonban bizonyos:… (tovább)

Baráth_Zsuzsanna P>!
Kitty Bich Thuy Ta: A varázsecset és az elvarázsolt festmények

Egy elsőkönyves szerzőnél nem árt egy jól eltalált borító, mert az olvasó így simán bele tud szeretni első pillantásra a könyvbe. Velem is ez történt, alig vártam, hogy kézbe vegyem ezt a kis szépséget, és már bele is vetettem magam Ben és Maya történetébe. Kicsit nehezen indultak be az események, értem én, hogy fel kell vezetni a karaktereket, de akkor is úgy éreztem, egy lóvasút sebességével rohanunk az érdemi cselekmény felé. Aztán amikor végre átértek a mágikus világba a főszereplők, nem volt időm ilyesmiken duzzogni, nagyon kellett figyelnem, nehogy lemaradjak valamiről. Rengeteg ötlet sorjázik az oldalakon, a szerző fantáziája végtelen, de azért az írói mesterséget egy picit még gyakorolni kell, hogy mindvégig fenn tudja tartani az olvasó érdeklődését, de határozottan ígéretes szerzőre sikerült rábukkannom az ifjúsági fantasy irodalom rengetegében. A könyv eredetileg forgatókönyvnek készült egy filmes iskola diplomamunkájaként, erősen érződik is rajta, hogy filmvászonra született, szinte megelevenednek a szemünk előtt a kalandok, azonban a lenyűgöző ötletorgia nem tudja teljesen elfedni a kevéssé kidolgozott karaktereket és a lazán szőtt történetszálakat. Tényleg elképesztő, hogy milyen színes fantáziavilágba repít el bennünket a szerző (a léghajókkal teli 1896-os Budapest volt a kedvencem a változatos helyszínek közül), kár a nem kicsit elnyújtott bevezetőért, nem baj, majd legközelebb biztosan kijavításra kerülnek ezek az írói gyerekbetegségek, összességében nekem nagyon tetszett a könyv, és kíváncsian várom az írónő következő alkotását.
A teljes kritika itt olvasható:

Molymacska>!
Kitty Bich Thuy Ta: A varázsecset és az elvarázsolt festmények

Hosszú menet volt, mindketten szenvedtünk, de szerintem én jobban :D
Erről a könyvről csak az jut eszembe, hogy az unalmas könyv, ami nem is annyira rossz. Eléggé ellentétes dolgok, és ez az ellentét jellemző a könyv egészére is. Mert hát be kell valljam, sokszor eléggé untam, de hát igazából nem volt a szó szoros értelmében rossz.
Ami nagyon jellegzetes a könyvben, hogy eredetileg forgatókönyv volt. Ez nem lenne probléma, de mégis az, hiszen sokszor nagyon „filmes” hatása van. Nem csak azért, mert nagyon látványos benne minden, de a jelentekben is sokszor látszik a filmes hatás, amit könyvben máshogy közölnénk (szerintem). Nem volt rossz, csak hát nem erre számítottam.
Aztán van ugye a korosztályos probléma is: 14 évesek, a suliban sört isznak (csak nem a főszereplők :D ) aztán belekerülnek egy világba, amiben a srácok simán letagadhatnának négy évet. Valahogy meghökkentem, bőven nem erre számítottam. spoiler
A kedvenc „képem” Szókratész és az ő rejtélyei voltak, kár, hogy olyan rövidkére sikerült. Ha ilyen rejtvényes lett volna végig tuti jobban szerettem volna (de inkább kalandos volt. Ha valakinek ez nem tetszene, ne is kezdjen bele)
Nem rossz könyv, de nekem nem annyira csúszott. Remélem, másnak jobban fog tetszeni…

Miyako71 P>!
Kitty Bich Thuy Ta: A varázsecset és az elvarázsolt festmények

Jópofa kis történet, kisebb döccenőkkel.
Na kérem, ez valóban egy mesekönyv. Meseszerű történet, mesébe illő lényekkel, szereplőkkel, és a meséknek megfelelő tanulságokkal. Klasszikus népmesei alapok (szerintem több nemzet népmeséiből is) keverve a 21. század realitásával, erősen történelmi környezetbe ágyazva. Ez a keverék lehetne akár nagyon jó is, de egy kicsit eklektikussá válik, valahogy az összefüggések, az átvezetések az egyes színek között nem jöttek át nekem, nem láttam semmiféle összefüggést a három mesebeli helyszín között. Emellett számos kisebb következetlenség csapja agyon időnként a hangulatot (pl. derékig süllyednek az egyébként térdig érő hóba). A két gyerek főszereplő nem egészen hiteles; kicsit túljátszottak, túl nagyszájúak, túl jól feltalálják magukat az egyes helyzetekben (amikben a felnőttek nem).
Kicsit olyan érzésem van, hogy szerző nem bízott abban, hogy kevesebb is elég lesz, így szinte minden elemet túlzásba vitt. Pedig a történet ötletes, jópofa, szórakoztató és kellő képpen hozza az élet nagy tanításait is.

bfg3 P>!

Az alapötlet érdekes de…
Szóval a történet eléggé kaotikus és összefüggéstelen, amit az is fokoz, hogy a világ sincs igazán felépítve – mindenféle randomságok történnek sorban, de semmire nincs magyarázat. A karaterek sem az igaziak – nem is annyira egydimenziósak, mint inkább kissé üresek. Némelyik mellékszereplőnek több a jelleme, mint a főhősöknek.
Összességében tisztes iparosmunka, de nem több – még gyakorolni kell. Azért a második résznek adok egy esélyt.

Egri_Kriszta >!
Kitty Bich Thuy Ta: A varázsecset és az elvarázsolt festmények

Varázslatot vártam, és ez elmaradt. Kissé csalódottan tettem le a könyvet. Jó könyv, minden benne van, ami szükséges egy izgalmas kalandhoz, mégis maradt bennem hiányérzet.

Kitty Bich Thuy Ta: A varázsecset és az elvarázsolt festmények

Hihetetlenül megfogó, gyönyörű borító. Ennyi. A történet is jó lehetett volna, de…. nem volt az. Kusza, összeszedetlen. Nem értettem az összefüggéseket spoiler. Amivel talán még nem is lett volna baj, de kidolgozatlanok voltak azok is. Kivéve talán az utolsót. Túl sokat akart egy 300 oldalas könyvbe belepakolni az írónő, szerintem. Összességében gyorsan le akartam tudni, ha már elkezdtem.

Jesper_Olsen >!

– Azt nem maga dönti el, hogy mi az igazság, de azt igen, hogy kinek hisz…

Jesper_Olsen >!

A teremtésben nincsen hogyan. Ezért van, hogy nagyon kevesen képesek rá.

Jesper_Olsen >!

– Egy szalmaszálat egy kisgyerek is el tud tépni – fordult az emberekhez az öreg. – A vastag nádtetőben a vihar sem tesz kárt.

Jesper_Olsen >!

A tudás veszélyes fegyver, ha rossz kezekbe kerül. A bölcsesség nem csak abból áll, hogy mélyrehatóan elsajátítod az ismereteket. Döntéseket kell hoznod, hogyan és mennyit osztasz meg mindebből másokkal, s mikor jobb valamit mélyre eltemetni – magyarázta Ilvy.

Jesper_Olsen >!

– Mit tud erről egy gyerek?
– Pont ezért tudom. Nincs rosszabb, mint amikor nem mondanak el valami fontosat, arra hivatkozva, hogy kicsi vagy hozzá, úgysem értenéd meg…

SzTEtti>!

– Te jól tudod, ki vagyok, igaz?
– Igen. Matematikus, fizikus, csillagász, a történelem egyik legkiemelkedőbb tudósa.
– Szerinted mindenben, amit leírtam, igazam volt?
Maya vállat vont.
– Még a tudomány sem mindenben igaz vagy hamis, ahogy az életben sem minden fekete-fehér. Mint amikor elválnak az ember szülei: akkor sincs egyértelmű jó és rossz – nézett Newton Benre, aki lesütötte a szemét.

26. fejezet 181. oldal

SzTEtti>!

Ügyetlenül botladoztak előre az erdő sűrűjében a kiálló gyökerek között. Fehér ruhájukat megszaggatta a szúrós bozót, testüket apró, vérző karcolások borították. Az erdő mintha be akarná kebelezni őket.

SzTEtti>!

A szemkápráztatóan szép istennő, Artemisz távozott a földi élet látható dimenziójából.
Vissza a halhatatlanok világába.

Utolsó mondat

SzTEtti>!

– Lefested a szobrot? – csevegett tovább a kislány.
– Nem hiszem. Miért festeném?
– Azt mondtad, festő vagy…
– Portréfestő.
– Értem – bólintott a kislány. – De őt lefesteni nem jobb, mint élő emberekről portrét festeni? Szabadabb vagy, olyannak festheted le, amilyennek te látod. Bár apa azt mondja, érdemes óvatosnak lenni velük, mert az istenek sértődékenyek. Persze csak akkor, ha hiszel a létezésükben, mert különben csupán az a lényeg, hogy te magad elégedett vagy-e a műveddel – mosolyodott el Clianthe.

1. fejezet 16. oldal

A varázsecset sorozat · Összehasonlítás