Elmeolvasás 1 csillagozás

Kiss Szabolcs: Elmeolvasás

Hogyan tulajdonítunk lelkiállapotokat, például vágyakat, vélekedéseket, szándékokat, gondolatokat önmagunknak és társainknak? Miként „olvassuk” a saját gondolatainkat és a másik ember elméjét? Mikor és hogyan alakul ki ez az alapvető gondolatolvasási képesség az emberi evolúció és a gyermek fejlődése során? Mi történik, ha a tudatolvasás sérül, mint például autizmussal élő személyek esetében? Mi a kapcsolat a nyelvi képességek és az elmeolvasás között? Valóban rendelkezünk-e mentális állapotokkal, vagy azok csak eszközök a saját viselkedésünk és a másik ember viselkedésének a magyarázata, értelmezése, vagy éppen előrejelzése céljából?A könyv egyebek között ezekre a kérdésekre keres tudományos igényű válaszokat a megismeréstudomány, a kognitív fejlődéslélektan, az evolúciós pszichológia, a tudat- és nyelvfilozófia, valamint a nyelvészet eredményeinek felhasználásával.

Új Mandátum, Budapest, 2005
156 oldal · ISBN: 963960903X

Vizi E. Szilveszter – Altrichter Ferenc – Nyíri Kristóf – Pléh Csaba: Agy és tudat
Győri Miklós: Az emberi megismerés kibontakozása
Pléh Csaba: A megismeréstudomány alapjai
Csernus Imre: A férfi – Srácoknak
Csernus Imre: A férfi
László János – Kállai János – Bereczkei Tamás (szerk.): A reprezentáció szintjei
Pléh Csaba (szerk.): Kognitív tudomány
Cziegler Orsolya: Okos gyerekek, gyerekes felnőttek