Csillagszedő ​Márió 59 csillagozás

Versek gyerekhangra
Kiss Ottó: Csillagszedő Márió Kiss Ottó: Csillagszedő Márió

Márió megfigyelte, hogy a csillagok mindig ugyanabban a messzi távolban maradnak. Mégis megígéri a szomszéd kislánynak, hogy kihalássza őket a tóból, nappal üvegszekrényben őrzi, és éjszakára újra felrakja mindet az égre. A kislány gyermeki hangján bizalom és csalódás, szeretet és fájdalom, bölcsesség és naivitás egyszerre szólal meg.
Az apró gondolattöredékek versfüzére egy család történetét tárja elénk.
Az utóbbi évek magyar gyermekköltészetének kiemelkedő alkotása elnyerte az Év könyve díjat, számos feldolgozása született, és több nyelvre is lefordították.

Eredeti megjelenés éve: 2002

Móra, Budapest, 2009
62 oldal · ISBN: 9789631185874 · Illusztrálta: Paulovkin Boglárka
Móra, Budapest, 2002
62 oldal · ISBN: 9631177319 · Illusztrálta: Paulovkin Boglárka

_natalie_ I

Kiss Ottó: Csillagszedő Márió Versek gyerekhangra

édes istenem, én ezt a Kiss Ottót úgy, de úgy megölelgetném, Márióstól, meg mindenestől. idetett a szívembe egy marékknyi svéd gyermekvers-hangulatot, amiből éppen hiányban voltam, pedig nagyon szeretem. nagyon örülök, hogy Lili-gyerek ezt kapja majd karácsonyra, biztosan fölolvassa ő is a kedvenceit Hanna-lánynak, ahogy én is tettem az előbb itthon, szóval már Áron is tud minderről, így a jó, ha körbeérem őket. köszönöm kedves Kiss Ottó, új kedvencet avattam ma.
"Semmi dráma
Csak áll az ember a csendben."

VERDI

Kiss Ottó: Csillagszedő Márió Versek gyerekhangra

Az ilyen művek olvasásánál mindig áttranszformálódom egy kicsit gyerekké, vagyis magammá. Hiszen az a gyerek akinek szól vagy akiről, az is én voltam évekkel ezelőtt, és most is az vagyok Én aki voltam.

Az ilyen könyvek olvasása után, hiányzik mindenki. A családom „üres” tere, a leendő és amit otthon hagytam, a barátaim, édesanyám meleg védelmet adó tere, lelke, de az Ő terét amit nem tudok betömni semmivel.
Egy kicsit mikor összetörik az ember ragasztatja az ilyen olvasmányokkal magát össze.

Egy gyermeki lélek ha összetört és szomorú, akkor Isten lakásának erőtere kilazul, sebezhetővé válik, és átitatódik a – „megtehetném hogy segítek” de ha mindenkinek „segítenék”, mondja az Úr, nem lenne igazából szükség rám – mondatokkal.

El fogom olvasni ezt a könyvet még egyszer, nem csak azért mert jó,mert az is, hanem mert mink vagyunk benne, isa pór és homuk.
Azért olvasom el mert pozitívumot sugalltat,hogy nem csak az a lényeg ha elválnak a szüleid hogy szeretnek, nem csak az, vagy így Én a gyerek gondolhatom magamról azt, hogy miattam váltak, nem érthetem még ezt, nem, az igazi lényeg az itt, hogy ÉLNEK.
Ennek a könyvnek a hatására kiemigrál egy érzés bentről és ráült a mellemre és az arcomra, az hogy ÉLEK.

Köszönöm anyukám hogy létrehoztál, és vigyáztál rám, és édesapám hogy felnevelTÉL.
Ez a könyv végtelenül őszinte, én is az leszek egy sor elejéig:
Miért nézted végig Istenem hogy 3 kisgyerek , Én és a testvéreim, végignézzék hogy az anyuk leadja a súlyát a másvilágnak, és a csontrák, és a leukémia átdeformálja valamivé a másvilágnak?

Londoni életem első végigolvasott könyvére írok értékelést. Az utolsó érdemi értékelésem 11 hónapja írtam
Egy gyerekkönyvtől néha, többet kapok mint egy felnőtt könyvtől. Lassan egy éve vagyok Londonban, nem tudtam hazamenni eddig. De e könyvtől otthon éreztem magam egy kicsit. Otthon, de furcsa ez a szó. Mintha bennem a szó az értelem szeparálódna a szótól.

Ez a könyv nagyon éltetni és gondolkodtatni akar. És be ne csapjuk magunkat azzal hogy gyerekeknek szól, azért olvassuk fel nekik hangosan hogy halljuk is, mi az a dolog amit figyelni kell mikor az életed kicsit nem olyan mint képzelnéd.

Az anya elhagyódik a gyerek retteg, …..

Van benne egy oldal amivel teljesen egyetértek. Nem írom le melyik. Sokan lenéznek minket akik jobb élet, és munka miatt külföldre költöztünk. Hogy mi nem is vagyunk Magyarok.
Csak annyit írnék erre, csak akkor érzed mennyire szerettél valamit, valakit igazán, amikor nincs. Mert az űrt nem tudod betömni emlékkel. Mert amikor még melletted van a szeretted az nyugalmat ad.

A mai civilizáció nem képes a nyugalomra.

Véda MP

Olyan igazi gyerek. Tiszta, szép, igaz, egyszerű. Olyan igazi ő:
"Apa és anya
ahol ők összeérnek."
Olyan igazi mi.

Gelso P

Kiss Ottó: Csillagszedő Márió Versek gyerekhangra

Első olvasásra a svéd gyerekverseket juttatták eszembe.
"Az óvodában minden jó,
csak a grízkása nem jó.
Veszek belőle egy kanállal,
a kezem nem reszket,
a kanál nem reszket,
de a grízkása reszket.

És ami reszket,
azt én nem szeretem."

"Ha a házunk egy nagy léggömb lenne,
akkorára fújnám, hogy minden barátom,
még a Márió is elférjen benne.
Azután közösen pumpálnánk,
hogy a játszótér, a park,
sőt még a lakótelep is beleférjen.

Így a mi házunk az egész világ lenne."
A gyerekek viszont néha értetlenül néztek rám – az az érzésem, hogy tőlük eléggé idegenek maradtak ezek a versszakok.
A szerző és az alcím szerint ezek „Versek gyerekhangra” – igen is és mégsem… annyira elővillan, elősugárzik ezekből a sorokból a felnőtt. A felnőtt gondolatok, a felnőtt érzései, a felnőtt aggodalmai, a felnőtt látásmódja…
"Apa és anya
ahol ők összeérnek."
Nem vidám versek ezek, kifejezetten szomorkásak. Nem vidítanak fel, hanem szomorúvá tesznek. És befészkelődnek agyadnak abba a térfelében, ahol a szomorúság rak fészket, és várja, hogy a fészek magányossága lakók adta vidámsággal teljen meg, mint az élet központja, mert most ürességtől kong… csak saját gondolataid konganak visszhangozva…
„Magányosabb vagyok, mint egy hős.”

"Van olyan reggel,
amely nem hoz holnapot?"

"Az igazi dolgok
nagyon mélyen vannak.
A feneketlen tó
fenekénél is mélyebben.
A szívem körül valahol."
Engem elszomorítottak ezek a rövid versek.
A svéd gyerekverseket idézték, de hangulatukban nem.

"Amikor hazaértünk,
anya visszahallgatta
a rögzítőt.
Apa üzent a kiküldetésből,
de csak annyit,
hogy szép a Tisza,
olyan, mint egyszer régen.
Anya erre sírni kezdett,
sok víz folyt le
a szeméből,
de nem volt szomorú,
inkább szép volt.
Olyan,
mint a Tisza egyszer régen."

n P

Kiss Ottó: Csillagszedő Márió Versek gyerekhangra

Mindig is tudtam, hogy nem kell sok az örömös percekhez, de ez most nagyon jól jött! Fülig ér a szám! Egyszerű, tiszta és apró bánatromboló bölcsességgel teli.

Gyöngyi69

Kiss Ottó: Csillagszedő Márió Versek gyerekhangra

Ha ismerném Kiss Ottót, azt gondolom, nagyon-nagyon szeretném. Mert aki ilyen könyvet tud írni, annak nagyon-nagy lelke van, amiben mindenki elfér Márióstól, játszóterestől, parkostól, lakótelepestől. Sőt, elfér benne az egész világ! És én szeretem az ilyen lelkű embereket.
Mindenképpen ajánlom gyermekszobába könyvespolcra, de szükségesnek tartom, hogy a versek olvasása közös program legyen a szülővel, alkalmanként csak egy-két vers. Utána viszont lehet jókat beszélgetni; nagyszerű lehetőség a félelmek, napi örömök, vágyak kibeszélésére. A szülő jobban megismerheti a gyermekét, napvilágra kerülhetnek olyan témák, amik a kicsiket bántják, amit másképp nem mernek megkérdezni. Kiss Ottó egy nagyszerű eszközt adott a felnőttek kezébe, egy bölcs szülő ezt a lehetőséget megfelelően kezelve sok-sok csillagot begyűjthet, növelheti vele a bizalom-alapot, ami később majd jócskán megtérül.

Kiss Ottó: Csillagszedő Márió Versek gyerekhangra

amíg nem foglalkoztam gyerekekkel, nem értettem, hogy mi ebben a nagy szám.
Rá kellett jöjjek, hogy bármikor bárhol csapom is fel, gyönyörű és mélyen elgondolkodtató dolgokat tudok felolvasni belőle a lurkóknak, de ugyanúgy felnőtteknek is.

dianna76 P

Kiss Ottó: Csillagszedő Márió Versek gyerekhangra

Jóval korábban olvastam az Emese almája-t, erre viszont csak most kerítettem sort, bár egy-két versikét már olvastam belőle. Habár ugyanúgy gyerekszösszenetek, mégis kicsit másabb a hangulatuk. Talán mélyebben szántóak. Szó van egy kislány szemén és szavain keresztül a szülők elfoglaltságáról, a nagypapa hiányáról, apa távozásáról, viharról, alárendeltségről, könnyekről, szomorúságról, csillagokról, szeretetről. Akadnak humoros szövegek is, de többségében inkább szomorúak. A csillagokról szóló írások, gondolatok tetszettek a legjobban, de csak mert azok pozitívak, szépek.

Sz_Flóra P

Kiss Ottó: Csillagszedő Márió Versek gyerekhangra

Hogyan is érzek jelenleg?
Odaadnám ennek a versnek a csillagos eget. *-*
Őszinte. Csodálatos. Megrendítő.
Megtaláltam benne a saját igazságomat az elvált szüleim kellemetlen hazugságoktól és drámáktól hemzsegő árnyékában. Elmondja, milyen az, amikor Anya sír, és én csak tehetetlenül próbálom vigasztalni. Elmondja, milyen az, amikor néhány tárgy és jelenség Apát vagy az ő hiányát juttatja eszembe.
Minden sorát, minden betűjét imádtam! Tökéletes.

A boldogság az,
amikor sokat kapunk.
A fájdalom az,
amikor ezt mind elveszik.
Én nem akarok boldog lenni többé,

Apa és anya
ahol ők összeérnek.

A mélység az ugyanolyan,
mint a magasság.
Csak máshonnan kell nézni.

Mostanában
nagyon buta lettem.
Körülbelül annyit értek a világból,
amennyit egy hangya ért belőlem.

Mostanában csak remélem,
hogy a világ nem fog
a fejemre taposni.

Tudod apa, az lenne jó,
ha eggyel többször jönnél haza,
mint ahányszor elmész.

marla

A boldogság az,
amikor sokat kapunk.
A fájdalom az,
amikor ezt mind elveszik.
Én nem akarok boldog lenni többé,

A szívem körül valahol.

Máriónak
meg a biciklinek
vannak hátrányai.
A biciklin nem lehet játszani,
Márión meg nem lehet biciklizni.

marla

Semmi dráma.
Csak áll az ember a csendben.

Márió azt mondta,
hogy régen, amikor
az apja meg az anyja
elváltak,
ő kutyát kapott ajándékba.
Megkérdeztem a papát,
hogy velük mi van,
de azt felelte,
hogy ők soha nem válnak el,
mert annyira szeretik egymást.

A kutyát már
meg sem említettem.

Juci P

A játékban az az igazságos,
hogy bármi lehetek.

Ha akarom, orvos,
ha akarom, beteg,
ha akarom, kalauz.

A játékban csak az
nem igazságos, ha
Márió is éppen az akar lenni,
ami én. Olyankor
mindig folyó leszek,
kilépek a medremből,
és mindenkit elöntök:
az orvost, a beteget
és még a kalauzt is.
Csak pont Máriót
nem tudom elönteni,
mert ő akkor mindig hajó lesz.

És ez az, ami a játékban
nagyon nem igazságos.