Négyszög 19 csillagozás

Kiss Judit Ágnes: Négyszög

Az első menet a születés, amit végigküzdöttünk. Onnantól folyamatosan beviszünk egy-egy ütést, elhajolunk egy másik elől, hogy aztán beleszaladjunk egy harmadikba. Sértünk és sérülünk, mert győzni akarunk, mert túlélni akarunk. Születés, szerelem, szakítás, gyász – mind egy-egy újabb menet.
Líra, mert rólunk szól, dráma, mert a másikról. Már csak a kísérőzene hiányzik, ami eldönti, hogy tragédia vagy burleszk a mérkőzés.

Eredeti megjelenés éve: 2014

Európa, Budapest, 2014

Kiss Judit Ágnes: Négyszög

Goodreads-en lehet képet csatolni az értékelésekhez.
Ide most egy portréfotót tennék, ami az arcomat ábrázolja olvasás közben. Elsőtől a 135. oldalig ugyanolyan volt: két döbbenten elkerekedett szem, kínjában a homlok közepén megpihenő szemöldökpár és a száj, ami néha csak annyit lehel: „híííííjj $@!%”.

Ha ezt színpadon kellett volna végignéznem, szétkarmolom magam a sok óbégatástól; a fokozódó őrületet erősítő, egymás mondataira nem reagáló ismétlődő soroktól tuti, hogy epilepsziarohamot kaptam volna… De így, olvasva és nem nézve volt alkalmam kiszedegetni belőle a tanulságaimat és meglátni benne a jót. Volt benne mindkettő, dögivel.

Döbbenetes anyaságtusa, arról, hogy kell-e lenni,
ha az lettél, hogy kell jól,
visszanézve jó voltál-e…

Egyik mű sem tudja megválaszolni a megválaszolhatatlant, de folyamatosan próbálja békíteni a békíthetetlent. Számomra ettől lett bitang erős – minden hibájával, furcsaságával együtt.

Kiss Judit Ágnes: Négyszög

Az első részben fejtegetett problémakör (nő és gyermekvállalás viszonya) engem elég intenzíven érintett, nem is nagyon szeretnék értékelést írni róla, mert túl személyes egy könyves közösségi oldalra. Öt csillag.
A második rész, a hirtelen támadó szerelem miatt felrúgott házasságok része, néha talán túlzottan is rébuszokban, aki ismeri, az szerintem be tudja fogadni, aki nem, az ne is ismerje meg. Négy csillag.
A harmadik rész, az anya küzdelme a betegséggel és az elengedés folyamata – megküzdésnek nem rossz, de a sok őrjöngéstől nem láttam, mi a lényeg. Két csillag.
A negyedik rész, az önálló életet kívánó báb egy nagyon jó metaforának indult, meg persze ahogy körbeérünk a történetben a végére, az érdemel csillagot, ugyanakkor végig az volt az érzésem, amit a magyartanárnőm mondogatott mindig Petőfiről, hogy édesem, ő csak kiböfögte magából, amit gondolt. Egy csillag.
Összességében, színtisztán matematikai alapokon nyugtatva (pedig ilyet egyáltalán nem szoktam), három csillag.

Juci P>!
Kiss Judit Ágnes: Négyszög

Ez most nekem csalódás volt sajnos, mást vártam, ami persze nem a kötet hibája, viszont úgy érzem, amit kaptam, nem ütötte meg azt a szintet, amit KJÁ-től várok (alig néhány verse ismeretében, amiket itt-ott olvastam, meg amiket tavaly a Moly-szülinapon ő maga felolvasott). Váratlanul ért a drámai forma (tulajdonképpen négy minidráma van a kötetben), és ugyan nagyon erős (és fontos) témákat pendít meg, és vannak nagyon találó és szép sorok, a megformálás terén erős hiányérzetem volt. Különösen az első darabnál, ami egy nem kívánt terhességről szól (legalábbis az anya nem kívánja), megszólalnak benne az anya lázadó gondolatai, a környezete (férje, anyja, apja, a pap) elvárásai és az ártatlan magzat szeretetért való könyörgése, önvádja – egészen vérlázító dolgokat le mer írni KJÁ, és fontos is, hogy erről írjon valaki, csak az volt az érzésem, hogy ez nincs megírva mint szöveg. Mint lírai mű. Így meg nekem nem működött. A többi jobban tetszett (érdekelne, vajon színpadon hogyan működnek, valószínűleg sokkal jobban), de összességében nem javasolnám másnak sem első olvasmányként ezt a kötetet a költőnőtől. Én azért biztos fogok tőle olvasni még mást is.

bagie P>!

csalódás volt…meg wtf-élmény…
ld @AeS és @Juci értékeléseit…

anna_branczeiz>!
Kiss Judit Ágnes: Négyszög

A Négyszög zsenialitása pontosan a sokféleségben, sokszínűségben és újszerűségében rejlik (idézve a kritkámból) „nem is négyszög, hanem sok”. Még most is úgy gondolom, hogy a Négyszög csak azoknak nem nyerheti el a tetszését, akik valami szokványosra készülnek: ez a kötet nyitottságot igényel az élet és a művészet minden oldala iránt.

AeS P>!

Mert az első gondolat még csak a madár,
ami elszáll a fejed fölött, de a második már
a fészekrakás a hajadban.

57. oldal - Boksz-paralell (Magvető, 2014)

Itt vagyok.
Vártalak.
Nem tudtam jönni.
Most itt vagy.
Már nem vagyok.
Miről beszélsz?
Egy életem és egy halálom van.
Nekem is.
Ketté akarsz szakítani?
Nincs hozzá eszközöm.
Engedj el!
Már rég nem tartalak.

70. oldal - Boksz-paralell (Magvető, 2014)

Nyakig merülök a tóba,
úszom kiemelt fejjel,
át ne csapjon
rajtam a hullám.
Úszom a felszínre dobott lábbal,
hogy le ne húzzon a hínár.
Körbefutom a tavat,
hogy a verejtékkel elpárologjon belőlem
vágy és férfierő.
Száraz, fehér borokat iszom, hogy
kimarják a számból az ő ízét, hogy
kimossák a gyomromból az
ő remegését.
Okádásig iszom, hogy
elhiggyem, nincs bennem, nincs már
semmi belőle.
Behunyom a szemem, bármerre megyek, és
arcra esem inkább, csak meg ne lássam
többet soha, mert
elfolynának a csontjaim.
De este magamra
húzom az emlékét, hogy
felmelegítsen,
vagy magam alá
gyűröm, és elmerülök benne, hogy
fájjon, és
hajszoljon az élvezetig.

83-84. oldal - Boksz-paralell (Magvető, 2014)

LÁNY
Nem akarok gyereket, anyát akarok!
Nem anya akarok lenni, hanem gyerek!

90. oldal, Capricco a meghalásról, misztériumjáték (részlet)

Anya, miért sírsz?

Annyira keveset mondhattam azoknak,
Akiket szeretek, hogy szeretem őket.
Bármeddig mondhatnám, sosem volna elég,
És most már nincs időm bármeddig mondani.
Ha mostantól utolsó szavamig nem
mondanék mást,
Akkor se volna elég, sose volna elég.

LÁNY
Nem kell mondanod, én tudom anélkül is.

ANYA
Nem neked van szükséged rá, hanem nekem.

98-99. oldal, Capricco a meghalásról, misztériumjáték (részlet)

bolondgomba I>!

10.

Haza akarok menni.

FÉRFI
De hát itthon vagy!

Éjjel mosok, nappal fonok,
De sok unokát akarok.
Mit nem csináltam jól?
Nem voltam jó anyád talán?

Éjjel mostál, nappal fontál,

Téged védett.
Téged védett.
Szeret téged.
Veled él.
Egy dugásért nem menne el tőlem.
Veled él.
Éljen veled?
Nekem nincsenek gyerekeim.
Akarod őt?
Nem akarom.
Akkor mit akarsz?

Meg ne próbálj bocsánatot kérni!
Nem fogok bocsánatot kérni.

66. oldal, Boksz-paralell

ISTEN
Azt hitted, csalhatsz? Azt hitted, nyerhetsz?
Te akartad megcinkelni a kártyákat?
Mikor neked még lapot sem osztottam?

LÁNY
Isten röhögését hallom, rajtam nevet.
Nem kártyázom tovább, lehullnak a lapok,
Becsukom a szemem, lesz, ahogy akarod.

96. oldal, Capricco a meghalásról, misztériumjáték (részlet)

Anyám meghalt.
Feleségem van.
Tudom.
Gyerekeim vannak.
Nem vagyok tolvaj!
Nem akarom, hogy meglássanak!
Csukd be a szemed!
Téged se lássanak!
Én is becsukom.

59. oldal, Boksz-paralell |10. Xavier - Magdaléna (részlet)