Babaróka ​kistestvére (Babaróka 4.) 58 csillagozás

Kiss Judit Ágnes: Babaróka kistestvére

Babarókát nem rendítette meg különösebben, hogy hamarosan kistestvére lesz. Csak Mamaróka lett egyre szélesebb, és nem ivott kávét reggelente. Amikor azonban kiderült, hogy elköltöznek, Babaróka halálra rémült. Így kezdődik az immár negyedik Babaróka kötet, ami megint mindnyájunk számára ismerős helyzetekkel foglalkozik: költözés, új ház, új környék, új szomszédok – és még a szeretett Kölyökörzőtől is meg kell válni! Aztán megszületik Apróka – a szülők fáradtabbak, türelmetlenebbek, nem jut annyi idejük a nagy és okos Babarókára, mint előtte.

Végül persze minden a helyére kerül, hiszen ahogy azt Kiss Judit Ágnestől megszoktuk, minden problémához kedvességgel, megértéssel, türelemmel közelít – Egri Mónika rajzai pedig most is, mint mindig, bájosak, érzékenyek, otthonosak. Igazi összebújós, családi mesekönyv!

Eredeti megjelenés éve: 2020

Pagony, Budapest, 2020
80 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634106876 · Illusztrálta: Egri Mónika

Tarja_Kauppinen IP>!
Kiss Judit Ágnes: Babaróka kistestvére

Sok minden történik Babarókával ebben a kötetben. Költöznek, kistesója születik, ez kihat az ovis életére is, ahová ráadásul új csoporttársa érkezik, ami felborítja megszokott baráti kapcsolatait. A kistesó érkezése miatt spoiler, aki jó megoldást javasol. A végén Babaróka spoiler, addig azonban még a játékát is elveszíti a buszon, ami szintén pozitívan végződik, ha nem is úgy, hogy a spoiler. Sok olyan téma felmerül ebben a könyvben, ami a nagycsoportosok számára ismerős lehet, és a megoldások is mind jók, a szülésnek pedig ritkán találkozni ilyen érthető és gyerekbarát leírásával. Babaróka az új szomszéd kisfiúval is megismerkedik, aki eleinte taszítja, mert csúnyán beszél, és a kertjük sem túl gondozott, de ahogy találnak egy közös pontot (a focit), megtörik a jég, és hamarosan jó barátok lesznek (valamint arra is fény derül, hogy a kertjük sem azért gondozatlan, mert mondjuk trehányak). Az elveszett játék történetét külön kiemelném, hiszen az életben is reálisabb ez a végkifejlet, a legjobb, amit ilyen esetben tehetünk, hogy úgy magyarázzuk el a gyereknek a történteket, hogy ne érezze azt veszteségnek. Babaróka viszonylag nehezen alkalmazkodik a sok új körülményhez, legalábbis a mi gyermekeink a költözést és a kistesók születését is könnyebben fogadták, de nem árt felkészíteni a gyereket a változásokra, még ha azok pozitívak is. Életszerű, családbarát könyv, amely reális megoldásokat kínál valós helyzetekre.

meseanyu P>!
Kiss Judit Ágnes: Babaróka kistestvére

Jobb, mint a második rész, de nem olyan jó, mint az első. Itt még mindig sok a negatívum az én ízlésemnek, és bár lényegesen megnyugtatóbb, mint a második kötet, sokszor mégsem mindig oldódik eléggé a történetek végén a szomorúság. Valahogy végig megmarad az emberben valami furcsa, kényelmetlen lehangoltság. Az első könyv tökéletes, a második rendkívül konfliktusos gyerekkönyvnek, ez meg valahol a kettő között van.

Bea_Könyvutca P>!
Kiss Judit Ágnes: Babaróka kistestvére

Kedves történet, melyben a hétköznapi élet történéseit ismerhetjük meg Babaróka szemszögéből. Megtudhatjuk, mit gondol a költözésről, ami elég ijesztő lehet egy kisróka számára.
A féltékenység, a háttérbe szorulás érzése minden nagytesóban felmerül, de szerencsés esetben megnyugtatóan alakulnak a dolgok, mint ahogy Babaróka családjában is minden a helyére kerül.

Ismerős problémák lehetnek majd a könyvben olvasott események a gyerekek számára, és megnyugtathatja őket is, hogy türelemmel, megértéssel, szeretettel minden a helyére kerül és ismét kerek lesz a világ. Aranyos, bájos könyv.
Bővebben: http://konyvutca.blogspot.com/2021/02/gyerekeknek.html

dtk8>!
Kiss Judit Ágnes: Babaróka kistestvére

Babaróka Mazsola távoli rokona lehet, akit általában akkor látunk, amikor nem a legjobb formáját mutatja. Legalább a rajzok továbbra is kedvesek.

csucsorka IP>!
Kiss Judit Ágnes: Babaróka kistestvére

Gyerekként költözni trauma. Ezt felnőttként sokszor nehéz elfogadni és megérteni, mert a szülők legtöbbször a jó dolgokat látják a költözésben és olyan praktikumokat, amikre egy kisgyereknek még nincs ráhangolódása: új ház/nagyobb ház/albérlet helyett saját/tömbház helyett kert, ahol játszani lehet … Ezek mind-mind olyan előnyök, amik egy „babaróka” számára nem sokat jelentenek azzal szemben, hogy kirángatják a megszokott környezetéből, hogy fenekestül felfordul minden, ami megszokott volt.

Nagyon-nagyon szeretem Kiss Judit Ágnes mélységét, amit a gyerekkönyveibe is belevisz. Nem gagyog, nem önt nyakon mindent rózsaszínnel – de lehajol, megölel, együttérez, és ezzel végül fel is emel.

Ritkán tapasztalok olyan értelmes és érző „gyerekekhez állást”, mint Kiss Judit Ágnesnél. Teljes szívből ajánlom őt és ezt a sorozatot – akkor is, ha épp nem születik kistestvér, nincs költözés vagy bármilyen más világrengés, de ha véletlenül épp ez a helyzet, akkor meg egyenesen kötelező! :)

lenne P>!
Kiss Judit Ágnes: Babaróka kistestvére

Ez a Babaróka is esti mese volt, amíg kitartott. Nagyobbik érdeklődve hallgatta, hogy Babaróka is féltékeny volt a kistestvérére, hogy az oviban (Kölyökörző) is vannak problémák… A kicsi eközben pedig néha megkérdezte, hogy „De miért Babaróka a neve? Te adtad neki ezt a nevet?”.

katen>!
Kiss Judit Ágnes: Babaróka kistestvére

Ebben a részben Babarókát csapás éri csapás után. Költözés, ovis konfliktus, tesó születik, féltékenység, búcsú a régi ovitól – és most is ugyanazt éreztem mint az előző Babaróka köteteknél: hogy minden fájdalom túl mély, szinte fürdőzik (kackac) a bánatban és szenvedésben. Feloldás néha nincs, ha van is, kevés. Egyszerűen sokszor már nekem is fájt olvasni.
Pedig annyira cuki és kedves könyv lehetne, de ennek a korosztálynak szerintem kevesebb nyomor kell – lehet és kell is beszélni a fenti nehézségekről, de egy hajszállal szerintem könnyedebben.
Legalább az a szerencsétlen emberbaba meglett volna a végére….

Update.
OK, nem tudtam aludni mert marcangolt a gondolat.
Eddig is szétspoilereztem a könyvet, alább még inkább, az olvassa akit érdekel. :D
1. Komolyan, Mamaróka vajúdik (otthonszülés) és be kell mennie Babarókához esti mesét mondani, mert ez egyszer, kivételesen, nem hajlandó mással elaludni és felfogni hogy az anyjának épp dolga van?
2. Babaróka féltékeny, teljes depresszió, amire a megoldás, hogy apa vegyen ki 1 hét szabadságot, anya csak szoptatás idejére legyen a kicsivel, amúgy egy hétig full csak Babarókával foglalkozzon?!?! És Mamaróka szégyenkezve (!) ("bűntudatosan motyogva") oldalgott haza a dokitól, aki ezt receptbe adta.
Tudom, fáradt és agyonnyúzott Mamaróka vagyok magam is, no de azért… Nem hagynak nyugodni ezek az epizódok. Ilyeneket olvasván hogy érezze bárki is, hogy amit megtesz az jó és elég?

Filozófiai mélységek egy Babarókában. Köszönöm a lehetőséget.

krlany I>!
Kiss Judit Ágnes: Babaróka kistestvére

Ez most megint aranyos. 10 történet egy nagycsoportos óvodás hétköznapjaiból, amelyekben nehézségekkel kell megküzdenie (költözés, ovis búcsúzás, kistesó születik, elhagyja kedvenc babáját stb.).
Teljesen igaza van Babarókának, hogy elege van abból, hogy mindenki azzal akarja lerázni hogy foglalkozzon vele, hogy „te már nagy vagy”. Ennél ócskább szöveget a világ nem hordott a hátán.
Az illusztrációk még mindig nagyon cukik.

Röfipingvin P>!
Kiss Judit Ágnes: Babaróka kistestvére

Nagyjából két hónapja van meg és azóta minden nap olvassuk. Tényleg. Szerintem kb 6-7-szer végigmentünk rajta. Egyszerűen idősebb E teljesen odavan érte.

mandris>!
Kiss Judit Ágnes: Babaróka kistestvére

A második kötet után a negyedikkel folytattuk, amelyben nagy változások szemtanúi lehetünk Babaróka életében: költöznek, testvére születik, új barátokra tesz szert, befejezi a Kölyökőrzőt, és elveszíti emberbabáját. Az egyes történetek továbbra is nagyon életszerűek, olyannyira mindennaposak, hogy a gyerekek könnyen tudnak ezekhez kapcsolódni, hiszen jó eséllyel legalább egyiket-másikat maguk is átélhették, megtapasztalhatták, így továbbra is jó alapot nyújthatnak beszélgetésekhez.

Bea_Könyvutca P>!

Itt a fél szívem, itt van útravaló, ha éhes lennél, itt van gyógyszer, ha beteg lennél, adok puskát, ha megtámadna az ellenség, ha valami baj van, húzz ki a ruhádból egy szálat, ereszd szélnek és fuss!

Caledonia_Valley P>!

A vizet csak akkor nem szerette, ha fürdenie kellett. Sőt, akkor egyenesen utálta.
– Nem vagyok piszkos! Nem akarok fürdeni! – hajtogatta.
Csak akkor volt hajlandó bemenni a kádba, ha csokival csábították. Vagy komolyan megfenyegették, hogy elmarad az esti meseolvasás.
– Piszkos kisrókának nem mesélek – mondta Mamaróka szigorúan.

Babaróka sorozat · Összehasonlítás