A ​keresztanya 33 csillagozás

Szomor Veron történetei
Kiss Judit Ágnes: A keresztanya

A fiatal írónő regénye pályázatunk első díjasa. Szomor Veron már idős asszony, de életkedve töretlenül megmaradt. Szülőfaluján, Zsanócon átsöpört a történelem, Veron néni pedig szívesen mesél mind leánykoráról, mind az utóbbi évek történéseiről.

Eredeti megjelenés éve: 2008

Magyar Napló, Budapest, 2013
Magyar Napló, Budapest, 2010
Magyar Napló, Budapest, 2008

szucsiani P>!

Kiss Judit Ágnes: A keresztanya Szomor Veron történetei

Imádtam Veron néni ízesen, humorosan elmesélt történeteit. Akár a nagymamám is lehetne. Szerencsére, az ő férje visszatért a háborúból – még ha rokkantan is –, míg nekem mindkét nagypapám ott maradt.
Sokunk számára ismerős történetek köszönnek vissza ebből a kötetből. Végigvezet a 'komonista" időktől kezdve, a rendszerváltáson át, a polgármester választások visszásságáig. Nem hagyja ki a tévéműsorok kritizálását sem. Mindenkit ismer a faluban, mindenről van véleménye és ezt el is mondja humorosan, hitelesen.
Olvassátok!

Kiss Judit Ágnes: A keresztanya Szomor Veron történetei

„Amit most mondok el, azt is csak a gyóntatószékben mondtam el idáig. De most, hogy igencsak perceg már a szú az ágyam fejében, és feni már a kaszáját a halál, hogy engem is levágjon, már csak el nem viszem magammal a sírba, ha a gyermekeimet-unokáimat nem érdekli is.”

Nagyszerű kötet, tényleg! Mindig örömmel tölt el, ha kortárs magyaroktól ilyen gyöngyszemekre sikerül bukkanni. Szomor Veron történeteiben az egyszerű falusi élet mindennapjait láthatjuk, persze főleg azokat a momentumokat, amelyre egy öregasszony úgy emlékezik, hogy furcsa, érdekes, felháborító stb. volt. Mindenki mindenkit ismer a faluban, sokan egymásnak is rokonai, titkokat nem igazán lehet tartani, minden pillanatok alatt kiderül.

„Hát sok rondaságot láttam már életemben, de olyan csúfat még nem. Tényleg egy asszonyt szobort meg a művész úr, amelyiknek az egyik melle kilógott, biztosan az akart lenni Európa kebele, de egyébként fel volt öltöztetve szépen valami lobogós ruhába. Az egyik kezében a magyar zászlót tartotta, a másikban meg egy szurokfáklyát, a szabadság fényét, ahogy akarták, de így a két felemelt kezével éppúgy nézett ki, mintha valamelyik szovjet őr kiabálna rá a lágerből, hogy davaj, még a szája is nyitva, mintha meg volna rémülve.”

A kötet nagyon humoros, jókat nevetgéltem Veron stílusán…. Végigmegyünk a „komonista” idők szenvedésein, a falubeli köpönyegforgatókon, kiket ugyancsak falubeli átkoz meg (sikeresen), szomorú és boldog pillanatokon. Nagyon jókat lehet kacarászni nemcsak azokon a megjegyzéseken, amit a régi idők öregasszonya immáron nem ért és esetleg hibásan is ejt ki, de Veron gondolkodásmódján is.. és ugyanakkor hiába nevetünk, nagyon szimpatikus és „jó fej” lesz ez az öregasszony-keresztanya, akihez nem csoda, hogy örömmel mennek az unokák és sírják el bánatukat… Igazi karakán, tiszta de ésszerű gondolkodású asszony ő…

„A Kanalas Balogh Tóni még azt is a fejébe vette, hogy elmegy ő menekültnek Strassbourgba, mert hogy azt mondja, itten őt üldözik a fajgyűlölet miatt. Pedig üldözték a rospicot, ő üldözte annak idején az asszonyt meg a gyermekeit a vasvillával, ha sokat ivott.”

„Én nem értem ezt a sok pucérkodást, hogy mindenük kilátszik ezeknek, még zihereisztűt is raknak a köldökükbe. A Huanita is csináltatott magának, le is törte volna a derekamat az édesapám, ha ilyesmire adom a fejemet. A mi időnkben csak a Nők Lapja volt meg a Fürge Ujjak, az uram, a Mihály a barkácsújságot járatta, Isten nyugosztalja, meg a Fülest, azt még az unokák is forgatták sokat a képes regények miatt, mert fabrikálni azt szeretett nagyon, és rejtvényt fejteni az én drága jó Mihály, amíg bírta a szeme az apró kockákat.”

Kedvenc történetem a szoborcsinálásos, a polgármesterről szóló, a Huanitás lett, illetve mikor Juci hazatér a faluba a két olasszal. De mindegyik történet friss, egyedi, összekapcsolódnak, de mégis külön-külön is élvezetesek. Nagyon jó kis kötet, olvassátok!

„Olyan csönd lett erre a Hérig Dezső kocsmájában, hogy még azt is hallani lehetett, ahogy a rügyek pattannak ki hátul a kertben a Hérig Dezső híres cseresznyefáin.”

"El is állott a szavam, aztán csak odaintettem a fejemmel a Jucinak, és kérdeztem tőle, bár nem fennhangon, pedig gondoltam, hogy az az olasz úgyse érti, hogy férje-e, vagy ahogy mostan mondják, barátja. A Juci erre aztán úgy felkacagott, mintha valami igen jó tréfát hallott volna, aztán legyintett: „ugyan, keresztanyu, azt mondja, dehogy vagyunk mi együtt, azt mondja, a Dzsordzsó meleg.” Nagyot néztem erre, hogy az meg mifene lehet, bár igen meleg volt a fogása valósággal, ahogy elkapta a kezemet, hogy megcsókolja.""Éppen a nyelvemen volt, hogy megérdeklődjem, de a Juci már mondta is magától: „hát hogy a férfiakat szereti, keresztanyu!” Úgy kaptam erre a fejemhez, mintha a fogam fájt volna, pedig annak már idejét se tudom…" „Merthogy ezt már értettem, mit jelent, az uram beszélte, aztán a tévében is igen sokat mondták, hogy mit csinálnak a férfiemberek egymásnak. Már szégyellettem azt is, hogy a házamba beengedtem egy ilyen farturkálót, mert tisztesség ne essék szólván, ezek azt csinálják.”

„A Dzsordzsóra még nem mondott semmi rosszat, de a Szerdzsóról egyenesen azt, hogy a Maff fia.”

Black_Venus>!

Kiss Judit Ágnes: A keresztanya Szomor Veron történetei

Valamiért sokkal rosszabbra számítottam, talán a szerző másik könyvének címe miatt (Irgalmasvérnő), de pozitív csalódás volt. Egyike annak a nagyon sok könyvnek a „Kedves kollégák” listáról olvasottak közül, amely a 20. századot egy személy élettörténetén keresztül mutatja be. Nagyon hasonló történetek bontakoznak ki ezekből. De talán egy parasztasszony E/1-es vallomása nem is annyira szokványos. Vannak benne humoros részek is. Azért az emlék néhány hónap múltán eléggé elhomályosult.

patakizs>!

Kiss Judit Ágnes: A keresztanya Szomor Veron történetei

Köszönöm Kiss Judit Ágnesnek, hogy visszaadta a reményt, hogy számomra is létezhet igazán élvezhető kortárs magyar irodalom.
Nagyon tetszettek a történetek, az írónő fantáziadúsan fűzte össze őket, minden mindennel összefüggött, és összekötő kapocsként ott volt Veron alakja, aki a fél falu keresztanyja.
Számtalanszor felnevettem, teljesen megvettem Veron karakterét, az idegen szavak ejtésével-írásával együtt. Még a szomorúbb történetek sem fájtak annyira ebben a csomagolásban.

Kiss Judit Ágnes: A keresztanya Szomor Veron történetei

Szomor Veron életének tanúsága: A sors az igazaknak igazságot szolgáltat, a gonoszok előbb-utóbb meglakolnak. Csak kivárni, végigélni… az a nehéz.
Kis Judit Ágnes verseit a Mozgó Világból, őt magát a SZÓSZ-ból ismerem.
Tetszett a könyvben Veron stílusa, az hogy nem megy bele parodisztikus elemekbe. Elhiszem a kisváros, falu karaktereit.
Ami vékony jég: sokszor féltem, h. átbillen rossz értelemben vett bestsellerbe, de szerencsére csak le-lecsúszott a lába, de le nem esett.

Maria_Petrovszki>!

Kiss Judit Ágnes: A keresztanya Szomor Veron történetei

Gyönyörű olvasmány a léleknek. Imádtam például az ilyen mondatokért: „A Csermák Janó meg olyan férj volt, hogy ha sebre rakod, begyógyítja.” Hasonló szépségeket Verasztó Anti bácsi írásaiban szoktam olvasni.

Deák_Juli>!

Kiss Judit Ágnes: A keresztanya Szomor Veron történetei

Jól megírt, szép, szentimentális történet. Lehetett volna egy valódi parasztregény, Veronon, a női szemszögön keresztül bemutathatta volna a szerző egy társadalmi osztály történetét is. Kár, hogy ez kimaradt.

Calandor>!

Kiss Judit Ágnes: A keresztanya Szomor Veron történetei

Érzelmes, szép, de kicsit felületes regény.

szöszmösz I>!

Kiss Judit Ágnes: A keresztanya Szomor Veron történetei

A pályázatra írt többi műből egyet nem olvastam, de azt hiszem tudom, hogy miért nyerte el a zsűri tetszését. Humoros, abszurd és néha úgy éreztem, mintha nagymamám szavait olvasnám. Teljesen életszerű volt.
Új kedvenc írónőm született. Mármint csak azért, mert mint költőnő már régóta kedvenc. És, mint ember szintén – már ha valakit lehetséges teljesen megítélni a blogja alapján.

cseszlovák>!

Kiss Judit Ágnes: A keresztanya Szomor Veron történetei

A szerzőt több mint 10 éve ismerem, nagyon jó barátom.
De nem ezért tetszett első kisregénye.
Hanem azért, mert ízes, finom, izgalmas, kortárs, erős szöveg, történet, figura, szituáció(k), mű.
Kiváló olvasmány mindenkinek!

tgorsy>!

Akkor aztán szétvitték a földeket a téeszből, amiket annak idején komonizáltak, most visszapiratizálták

tgorsy>!

Az én keresztlányom. a Kicsi András Lina, aki a Gergely unokatestvéremnek, az édesanyám legkisebb öccsének, az Imre bátyámnak a legkisebb fiának volt a legkisebb lánya,

Zsannuszi_Tündérkirálylány>!

Az uram okos ember volt pedig, nem ivott, nem cigarettázott, csak ez az egy bolondsága volt, a politika, azt is a háborúból hozta, mint a tetűt.

Kapcsolódó szócikkek: Füles · Nők Lapja
Zsannuszi_Tündérkirálylány>!

Jó erőben tartotta őt a mézes barackpálinka meg a gyűlölet.

Zsannuszi_Tündérkirálylány>!

Afféle kortalan arca volt, mint az italozós férfiaknak általában, harmincesztendős éppúgy lehetett, mint hatvan.

Zsannuszi_Tündérkirálylány>!

Nem mindig értettük, mit beszél, de olyan szépen mondta, hogy a kősziklát is megríkatta volna.

patakizs>!

Az emberek hitték is, nem is, de karácsonykor az éjféli misén a leghitetlenebbek is megláthatták, hogy a Konrád atya szent ember, mikor az Úrfelmutatáskor egy fehér galamb szállt be a templomba. Keringett egy darabig, aztán leszállt az oltárra épp Konrád atyával szemben. Ott is maradt a mise végéig. Az egyik ministránsgyermek állította ugyan, hogy a galamb lerondította az oltárterítőt, de ezt már mégse hitte el neki senki, hiszen az a galamb maga volt a Szentlélek.