Talán ​Pista 25 csillagozás

Kiss József László: Talán Pista

Talán ​Pista ipari tanuló, majd egyetemista lett, Cirkli asztalos, Hosszú esztergályos, Pati könyvtáros, Gyurkó lakatos, Zsíros Jóska pincér és bokszoló. De a banda banda maradt. Mert nem akármilyen társaságról van szó. A regény veszélyeztetett gyerekek otthonában játszódik, ahová Talán Pista piaci tolvajlásai miatt kerül; mások apró betörésekért vagy egyszerűen azért, mert a részeges szülők mellett csavargóvá váltak. De együtt a jó gyerekotthonban ember lesz belőlük. Hogy mitől? Ezt néhány mondat bizonyítja: „Közben ki vigyáz ránk? – kérdezte az osonó. – Mi közben? – Hát munka közben. – Aközben miért kéne vigyázni? – Mert megszökhetünk! – Ha marhák lennénk! – Miért lennénk marhák? – Mert itt jó! Te ütődött! Én ide szöktem, nem innen máshova.”
Kiss József László, a Jó szelet, kapitány! című, nagy sikerű úttörőregény szerzője második könyvében kitűnő humorral éli gyermekeivel együtt a „bandaélet”, minden napnak megvan a csattanója, öröme, nyaralás közben még kísértetet is… (tovább)

Móra, Budapest, 1974
264 oldal · ISBN: 9631100782 · Illusztrálta: Várnai György

fülcimpa>!
Kiss József László: Talán Pista

Egyszerű, ízes, megmosolyogtató történetek hónapokra lebontva, csapatszellemileg napról napra remekül összecsiszolódva. Kerek, fejlődésileg egyre szebb, szerethetően emberi. Bandázásilag tökéletes, kamaszkorilag emlékezős, most éppen fiú szeretnék leni.

mohapapa I>!
Kiss József László: Talán Pista

Sajnos a moly.hu belső szabályzata szerint nem indokolhatom meg, miért nem teszem többé közzé ezen az oldalon az értékeléseimet. Se innen, se onnan, se amonnan nem tehetem világosá a döntésemet, a szabályzat alaposan átgondolt, egymásra épülő pontjai körüllövik a lehetőségeimet, és némaságra kényszerítenek. Ettől szép a demokrácia, ettől ragyogóak az emberi jogok, és ettől brilliáns a kommunikáció és a szólásszabadság! Weboldalam, így szeretlek!

Ami ezek után marad: be kell érned azzal, hogy van ám részletes értékelésem ehhez a könyvhöz is, csak nem itt, hanem amott. Ha kíváncsi vagy rá, csak egy kattintásra vagy tőle.

S ahogy ezerszer mondtam, ott színes, szagos, zenés minden: jobban strukturált a szöveg a formázási lehetőségek bőségessége miatt, és még képek is vannak! :-)

Vannak érveim, hogy az értékelésem sokcsillagos és hogy kedvencem lett a könyv.

Aligabacs>!
Kiss József László: Talán Pista

Kedves, idealizált történet egy fiú nevelőotthon életéről. A fiúkat a közös sors összekovácsolja, sosem szomorúak, hanem mindig valamilyen a csibészségen törik a fejüket.
Persze Józsi bácsi, a jólelkű nevelőtanáruk mindenről tud. A saját elveit követve óvja, háttérből terelgeti őket, összetartó csapatot épít.
A könyv hangulata a hetvenes-nyolcvanas évek ifjúsági filmjeire emlékeztetett. Amíg olvastam kicsit el is hittem, hogy a valóságban is lehetne ilyen az élet.

Kiss József László: Talán Pista

Már az előző olvasásom tőle is tetszett (Jó szelet, kapitány!), de meg kell mondjam, ez a könyve valahogy még közelebb áll hozzám. Maga a gyerekotthonos gyerekek szituációja nem egy felvidító téma, mégis sikerül az írónak úgy kanyarítania az eseményeket, helyzeteket, leírásokat, hogy ebből az egyébként szerintem nagyon szomorú tényből az olvasó igazából nem érez semmit. Egyszerűen kicsit olyan (nekem), mintha valamiféle táborban lennének a gyerekek. Az is világos lesz az eseményekből, hogy ők is gyerekek, intézet ide vagy oda, játszanak, nagyon zsiványak, vidámak, stb. Mosolyt csalogató olvasmány, sokat kacagtam rajta. Tetszik az író humora, fogalmazásmódja. Ajánlom azoknak olvasásra, akik gyerekkorukban nem a sarokban ülős, csendben magában eljátszós típusúak (voltak). ;)

csacsiga>!
Kiss József László: Talán Pista

a kötet családi ereklye. gyerekkorom értelme volt :D

Mandorla>!
Kiss József László: Talán Pista

Nagyon tetszettek a karakterek és imádom az ilyen fiúiskolákról szóló történeteket. Tele csintevésekkel, kalandokat! :)

szdius84>!
Kiss József László: Talán Pista

Egyszerűen imádom ezt a könyvet! Kamaszként is, felnőttként is rengetegszer elolvastam már, szinte kívülről tudom, mégis mindig szívesen veszem újra a kezembe. Felüdít, megnevettet és mindig jólesik elolvasni. Egy egyszerű kis ifjúsági történet, nincs túlbonyolítva. Megmutatja az összefogás erejét, akármilyen nehéz helyzet álljon elő. A fiúk számíthatnak egymásra és a felnőttekre, fiatal koruk ellenére sok mindent megoldanak, igazi talpraesett kamaszok.

legrin P>!
Kiss József László: Talán Pista

Baromira jó könyv, nem feltétlenül csak gyerekeknek. Kiss József László nagyon jól ír, humorosan és találóan. Imádom az összes könyvét!
Annyira jó volt olvasni erről az összetartó, pimasz bandáról, elmerülni a napjaikban, végigélni a kalandjaikat.

Burján_Timi>!
Kiss József László: Talán Pista

Kedves, vicces, könnyed könyv. Annyira magával ragadott, hogy azon kaptam magam, hogy én is szívesen benne lennék a fiúkkal minden csibészségben.

worsi P>!

– Mér nem eszed meg a rizses húst? – érdeklődött Parókától. […]
– Mert nem szeretem! – nyilatkozott a rizses hús felől.
– Nem azt mondtam, hogy vedd feleségül, hanem edd meg! Vacsoráig nem lesz más.

82. oldal, VII. fejezet

bogcica>!

— Puha? – mutat a Benyó alatt ékeskedő éles kövekre Volán.
— Hülye!
— Hülye lehet, de ahogy én nézem, kemény.
— Nem a kő, hanem te – mordul vissza Benyó.
— Igen, én kemény vagyok – értetlenkedik Volán.

IV. fejezet

bogcica>!

— Járj úgy, mint a lámpa! – átkozódott Benyó. – Lógjál is, meg égjél is!

IX. fejezet

bogcica>!

Kicsit vasízű volt. Nem a gyerek, a tej.

III. fejezet

mohapapa I>!

– Halászok! – rikkantotta Cirkli.
– Nem látom rajtad – állapította meg Bohóc.
– Ott… ott… – mutogatott a távolba.
– Hogy a fenébe halászhatnál ott, mikor itt tipródsz előttem?
– Nem én halászok! Ők! – mutogatott nem csökkenő izgalommal.
– Tudom, te tök. De te remekül ugrasz.
– Meg rúgok is, ha abba nem hagyod!
A vita nem fajult tettlegessé.

bogcica>!

— Benyó, maradj nyugton! – figyelmeztette Kapi a kevéssé délceg kísértetvadászt.
— Nyugton vagyok – súgta az vissza. – Akkor mi csattog?
— A fogam.

XVII. fejezet

bogcica>!

A szeptember makacsul ballagott az október felé.

V. fejezet

bogcica>!

— Itt még kísértet is van, ami nincs is.

XVI. fejezet

bogcica>!

Utóhang, kevés kivétellel rövid mondatokban, de így kerek

XVIII. fejezet

bogcica>!

— Zabálj, Benyó! – parancsolta Hugó.
— Ha te nem falsz, az pokolian föltűnő. Mindenki gyanakodni kezd! – intette Benyót az evésre Holba is.
Benyó önfeláldozóan enni kezdett, bár ehhez semmi kedve nem volt. Közben hősnek érezte magát. A Kripta-tervért evett. Sokat.

XVII. fejezet