Kiss Jenő (szerk.) · Pusztai Ferenc (szerk.)

Magyar ​nyelvtörténet 11 csillagozás

Kiss Jenő – Pusztai Ferenc (szerk.): Magyar nyelvtörténet

A nyelvtörténeti kutatások új eredményeiről számos terjedelmes összefoglaló munka látott napvilágot a közelmúltban, ám egyetemi tankönyv 1967 óta nem jelent meg. Új tankönyvünk nemcsak a magyar nyelvtörténet újdonságait közvetíti, hanem azokat a nyelvtörténeti korszakok, a nyelvállapotok egymásutánjában tárgyalja. A könyv anyaga az új magyarázatok érvelő bemutatására épül, de nem bonyolódik bele a tudománytörténeti előzmények részletes kommentálásába. A fő fejezeteket kisebb-nagyobb munkát igénylő feladatok egészítik ki. A szerkesztők az egyes fejezetekhez a témába vágó legfontosabb olvasmányokat felsoroló bibliográfiát is csatoltak.

Eredeti megjelenés éve: 2003

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Osiris tankönyvek Osiris

Osiris, Budapest, 2005
Osiris, Budapest, 2003

Bee_bookworm>!
Kiss Jenő – Pusztai Ferenc (szerk.): Magyar nyelvtörténet

Jól szerkesztett könyv, könnyen lehet benne eligazodni és érthető a megfogalmazás, bár a szótőtípusoknál néha elvesztem. Öt csillagot kap, mert ötösre vizsgáztam belőle :D

deaxx P>!

A török hódoltság idején – amikor az ország középső része jelentős mértékben elpusztult, elnéptelenedett – a menekülés útjai elsősorban a védettebb peremvidékekek: az ország nyugati, északi és keleti tájai felé vezetnek. Nyelvi szempontból a lakosság ilyen arányú elvándorlása eleve azzal jár, hogy a nyelvjárások közötti egymásra hatás és ezzel a kiegyenlítődés tendenciája erősödik. A fenti területeken szerveződik újjá a kulturális élet (iskolák, nyomdák alapításával) – ez ismét a nyelvi egységesülést mozdítja elő.

579. oldal - A középmagyar kor. Korompay Klára: Helyesírás-történet. A misszilisek helyesírása. Általános kérdések