Kiss Gábor (szerk.)

Régi ​szavak szótára 2 csillagozás

Kiss Gábor (szerk.): Régi szavak szótára Kiss Gábor (szerk.): Régi szavak szótára

A ​társadalom, a technika fejlődésével, a mindennapi élet változásával bizonyos tevékenységek megszűnnek, egyes tárgyak használata háttérbe szorul vagy teljesen megszűnik. Így a hozzájuk tartozó szavak feledésbe merülnek, majd kiesnek a nyelvhasználatból. Ezért egy idő után a beszélők számára idegenül csengenek és teljesen ismeretlenné válnak.
A Régi szavak szótára azokat a szavakat leltározza, melyek a magyar nyelv életében a korábbi évszázadokban többnyire széles körben használatosak voltak, de mára már ismeretlenül csengenek a magyar anyanyelvűek nagy többsége számára.
A Régi szavak szótárának alcíme: Kihalt, elfeledett és kiveszőben lévő szavak, szóalakok és szójelentések magyarázata. A hosszú alcím arra utal, hogy a szó­tárba felvett és ott értelmezett, megmagyarázott szavak között vannak kihalt szavak (aszó 'kiszáradt völgy', apol 'csókol, becéz', rér 'sógor'); elfeledett szavak (csuszkondó 'korcsolya', istáp 'bot, támasz', verő 'kalapács') és kiveszőben lévő… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: A magyar nyelv kézikönyvei Tinta

Tinta, Budapest, 2018
476 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155219160
Tinta, 2012
484 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155219160

Emmi_Lotta I>!
Kiss Gábor (szerk.): Régi szavak szótára

Kiss Gábor (szerk.): Régi szavak szótára Kihalt, elfeledett és kiveszőben lévő szavak, szóalakok és szójelentések magyarázata

Lebilincselően izgalmasnak találtam. Ha Jókai, Jósika, Kemény, Gárdonyi, Mikszáth stb. műveit olvasunk, szükség lehet erre a szótárra. A benne lévő szavak egy része olyan, amelyet ma már nem használunk, de a jelentését ki tudjuk találni, ha másképp nem, akkor a szövegkörnyezet (kontextus) segítségével: pl. vászoncseléd (jelentése: nő, leány, asszony); parvenü ’szegényebb sorból származó, (hirtelen) meggazdagodott ember, aki előkelőnek tartott szokásokat igyekszik utánozni’.
Szerepelnek a szótárban olyan szavak is, amelyeknek ma is él a köznyelvi jelentésük, régebben azonban mostanra már kihalt, régies jelentésük is volt: Ilyen a vizsga ’vizsgálat, kivizsgálás’, sőt melléknévként is használták: ’vizsgálódó, fürkésző, figyelő, kutató; vizsla’ (vizsga szemmel); előz ’a világosságot elfogja vkitől’.
A kihalóban lévő szavak közül jó néhány még tájszóként előfordul, ezeknek egy részét magam is használom: pl. csoze ’lézengő ember, naplopó, csavargó, csirkefogó’; leffeg '(ruhának foszlott, v. szakadozott, lelógó része, rojtja, szalagja) minden lépésnél ide-oda lebeg, hányódik, repdes; (állat lelógó füle) lazán, puhán le-föl mozog, lebeg'. Az ilyen tájszavak közt igen sok a hangutánzó és hangulatfestő szó.
Akadnak olyan szavak is, amelyeket az átlagos anyanyelvi beszélő nem ért meg nyelvtörténeti ismeretek híján: jonh ’szív, lélek’. Előfordul junh alakban az Ómagyar Mária-siralomban: Én junhumnok bel bua… ’Az én szívem belső buja…’; avik ’eggyé válik, belerögződik’.
Az érdekesebbnél érdekesebb példák vég nélkül folytathatók.

Tinta, 2012
484 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155219160
Géczi_Viktória I>!
Kiss Gábor (szerk.): Régi szavak szótára

Nagyon szeretem a Tinta kiadó szótárait, igényes, de letisztult kiadások. Nem olcsó mulatság, ez igaz, de nagyon megéri beszerezni, mert egy örök darab. Történelmi tárgyú történetek írása közben rengeteget bújom és hálával gondolok azokra, akik közreműködtek a könyv létrejöttében.

kuszma fn ✧ gyík

böngészde fn ✧ antikvárium