Alkotmány ​Blvd. 3 csillagozás

Politikai történetek az elmúlt 25 évből
Kiss Dániel Bálint: Alkotmány Blvd.

A ​rendszerváltás óta már huszonöt év telt el. Nagy pártok, miniszterelnökök, államfők és alkotmánybírók léptek le a politika színpadáról, átadva helyüket az újabb próbálkozóknak. S mi mindebből alig értettünk valamit, mert az emberek jelentős hányadát taszítja a politika. Sokan csak a fejüket kapkodják, ha olyasmit hallanak az esti híradóban, mint „konstruktív bizalmatlansági indítvány” vagy „előzetes normakontroll”. Ez a könyv egy olyan távoli és bonyolult témát próbál meg közel hozni az olvasóhoz, mint az alkotmányjog. A szemünk előtt elevenedik meg az elmúlt negyedszázad nagypolitikája, most először használati útmutatóval. Az elvont fogalmakhoz magyarázó történetek kapcsolódnak, hogy ne csak a jogászok érthessék a közelmúlt magyar történelmét. A témák ugyan jogi természetűek, de a stílus és a hangvétel könnyed. Elsősorban azoknak szól, akik mindig is kíváncsiak voltak, hogy miért nem oszlatták fel a parlamentet az őszödi beszéd után. Mire jó a házelnök csengője? Melyik párt nem… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2014

>!
Novissima, Budapest, 2014
188 oldal · ISBN: 9786155499074

Kedvencelte 2

Várólistára tette 8

Kívánságlistára tette 8


Kiemelt értékelések

btunde P>!
Kiss Dániel Bálint: Alkotmány Blvd.

Kiss Dániel Bálint: Alkotmány Blvd. Politikai történetek az elmúlt 25 évből

Az egyetlen hibája a könyvnek, hogy fényes papírra nyomtatták, ami megnehezíti a lámpafénynél történő olvasást. A tartalmát tekintve talán egyedülálló, bár be kell valljam, nem keresem az ilyen témájú könyveket. Sajnos magamra ismerek az előszóban ismertetett embertípusban, én is zsigerből elfordítom a fejem, ha politikáról hallok. Bár ez inkább épp 2011-től van így, így e könyvben nem találtam számomra ismeretlen nevet, mára viszont odáig jutottam, hogy fogalmam sincs ki a köztársasági elnök, bár hallottam valami olyasmit, hogy nő. Nem ismerem egyetlen miniszternek a nevét sem, azt sem tudom, léteznek-e még hazánkban minisztériumok. És biztos vagyok benne, hogy tökmindegy, kit hogy hívnak, mert semmilyen szerepük nincs az ország életében, talán a saját életükben sem. Az előadás után majd jön a bábszínész, és meghajol, és mindig vannak olyan idóták, akik tapsolnak a szánalmas előadás után.
De visszatérve a könyvre. Bátran ajánlom, tényleg közérthető, és számomra sok olyan dolgot megvilágított, amit a történések idején nem vettem figyelembe. Külön jó volt felidézni a rendszerváltás utáni időszakot, amikor még szinte naponta néztünk országgyűlési közvetítést…
Köszönöm @Alvarando-nak, hogy kölcsönadta nekem, és remélem megbocsátja, hogy ilyen sokáig nélkülöznie kellett. Ígérem hamarosan visszajuttatom.

3 hozzászólás
Alvarando P>!
Kiss Dániel Bálint: Alkotmány Blvd.

Kiss Dániel Bálint: Alkotmány Blvd. Politikai történetek az elmúlt 25 évből

A szerző nem kis dologra vállalkozott, minthogy egy olyan könyvet írjon, amelyben az elmúlt 25 év húzósabb politikai eseményeit mutassa be egy alkotmányjogász szemszögéből. Az eredmény mondhatni Szerb Antal irodalomtörténetével vetekszik. Közérthető és humoros lett, a fogalommagyarázatok alapján könnyen tisztában lehetünk a történések hátterével. Akinek kimaradt középiskolában az állampolgári ismeretek nevű tárgy, ebből a könyvből ismeretei egy részét szórakozva pótolhatja. Olyan események alkotmányjogi hátteréről olvashatunk, mint az MDF-SZDSZ paktum, Medgyessy Péter lemondása, az őszödi beszéd és következményei, a népszavazások háttere, a köztársasági elnök-választások története. Közben olyan fogalmakat ismerünk meg, mint az előzetes normakontroll, a frakció, a konstruktív bizalmatlansági indítvány, a politikai és alkotmányossági vétó, parlamenti küszöb. Képet kaphatunk a köztársasági elnök és az Alkotmánybíróság szerepéről és láthatjuk hogyan tündököltek és buktak el egyes pártok az elmúlt 25 évben. A szöveget olykor az elmúlt 25 évből való fotók egészítik ki, közelebb hozva hozzánk az időszakot. A könyv ajánlható bárkinek, akit érdekel az elmúlt 25 év története, illetve szórakozva szeretné pótolni vagy felfrissíteni az állampolgári ismeretek órán tanultakat.


Népszerű idézetek

btunde P>!

…valóban arra találta ki a kormánypárti többség, hogy a DK ne tudjon frakciót alakítani. … A DK-sok nem adták fel; pazar trükkhöz folyamodtak: megerősítő népszavazást kezdeményeztek a házelnöknél. Bár a házszabály módosításáról népszavazást nem lehet kezdeményezni, a DK-s képviselők ezt nem is azért tették, mintha bíztak volna a sikerben. Hanem azért, mert még egy alaptalan népszavazási kezdeményezésről is csak a parlament dönthet (a másnapi ülésen), addig pedig az új módosítás nem léphet hatályba. … Lezsák Sándor házelnök azonban nem továbbította a kezdeményezést a parlamentnek, hanem – házszabálysértő módon – saját maga utasította el azt. …
A DK az alkotmánybírósághoz fordult… Az Alkotmánybíróság Lezsák Sándor házelnök egyszemélyi házszabálysértő döntésében sem talált kivetnivalót. Álláspontjuk szerint mivel a DK-sok népszavazási kezdeményezése alaptalan volt, így a döntés tartalmilag helyes bárki hozta is azt. (Ez a képtelen érvelés nagyjából így fordítható le: akár a postás is nyugodtan megbírságolhat tilosban parkolásért, ha épp nincs rendőr a közelben. Hisz nem az számít, ki dönt, hanem hogy a döntés maga helyes legyen.)

82-83. oldal

Kiss Dániel Bálint: Alkotmány Blvd. Politikai történetek az elmúlt 25 évből

btunde P>!

Az elfogadott alaptörvényt számos kritika érte, és éri. Összességében egy új állami struktúrának ágyazott meg, ahol a kétharmados kormányerők valamennyi hatalmi ágra kiterjedően növelték befolyásukat. Az elmúlt bő három év alkotmánymódosításai fontos és mindezidáig kikezdhetetlen jogállami intézmények lebontását célozták. Ilyennek tekinthető a teljesség igénye nélkül például a visszamenőleges hatály tilalma alóli kivételek alkalmazása, a bírák kényszernyugdíjazása, a köztársasági elnök parlament-feloszlatási jogkörének bővítése, a Legfelsőbb Bíróság elnökének és az ombudsmanoknak az eltávolítása vagy az Alkotmánybíróság hatáskörének szűkítése, korábbi határozatainak hatályon kívül helyezése.

56. oldal

Kiss Dániel Bálint: Alkotmány Blvd. Politikai történetek az elmúlt 25 évből

btunde P>!

Az SZDSZ megtiltotta képviselőinek a voksolást. A Fidesz pedig ellenőrizte, hogy saját képviselői miként szavaznak, kettesével jártak be a függöny mögé. Egyik szánalmasabb megoldás volt, mint a másik, nem mellékesen súlyosan sérült a szavazás titkossága is. …
A harmadik forduló – most már nem nehéz kitalálni – Sólyom László győzelmét hozta. … A győztest az sem zavarta, hogy alkotmányosan erősen kifogásolható procedúra során nyerte el tisztségét. Pedig ha valakinek, hát Sólyom Lászlónak, az Alkotmánybíróság volt elnökének tudnia kellett, micsoda paródia volt ez az államfőválasztás!

110-111. oldal

Kiss Dániel Bálint: Alkotmány Blvd. Politikai történetek az elmúlt 25 évből

btunde P>!

A három kifejezés az eltérő megfogalmazás ellenére ugyanazt jelenti. Ugyanakkor itt tetten érhető egy fontos probléma, jelesül, hogy az alkotmány három helyen három különböző kifejezést használt az elveszített bizalom kapcsán. Márpedig egy jogszabály nem használhat kedve szerint szinonimákat, hiszen ez félreértésre ad okot, ahogyan a fenti példa is világosan mutatja. Ha egy jogszabály eltérő kifejezéseket használ, abból általában az következik, hogy eltérő dolgokat is jelöl meg vele. … Az alkotmányozó egyszerűen csak mindenütt másként fogalmazta meg ugyanazt az eseményt, ami súlyos jogszabály-szerkesztési hiba. Az alkotmány nem irodalmi mű; itt a szóismétlés a jó megoldás, a választékosság pedig kifejezetten ellenjavalt.

63-64. oldal

Kiss Dániel Bálint: Alkotmány Blvd. Politikai történetek az elmúlt 25 évből

btunde P>!

A jelenlegi kurzus átnevezési gyakorlata széleskörű. Az elmúlt pár évben keresztelték át a Köztársaság teret II. János Pál pápa térré, a Szabadalmi Hivatalt pedig Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalává (aki azt hiszi, hogy a Harry Potterből idéztem, az téved). …
És ez nem vicc. A Legfelsőbb Bíróság Kúriára történő átkeresztelése persze több ennél. Nyilvánvalóan jogsértő, ha egy szervezetet azért neveznek át, hogy elvileg elmozdíthatatlan vezetőjét és helyetteseit kitegyék.

178. oldal

Kiss Dániel Bálint: Alkotmány Blvd. Politikai történetek az elmúlt 25 évből

btunde P>!

A FIDESZ-KDNP kétharmados többség – ahelyett hogy örökre száműzte volna a kétharmados törvényeket a jogrendszerből – olyan témákat is kétharmadossá tett, mint a családtámogatások jelenlegi rendszere vagy az egykulcsos személyi jövedelemadó. Így jó előre megkötötte a jövőbeli kormányok kezét, hiszen ha egy következő parlamentben a kormánypártoknak nem lesz kétharmados többségük akkor kénytelenek lesznek a Fidesz család- és adópolitikáját továbbvinni. Vegyük észre: ez a probléma független attól, hogy az olvasó személy szerint helyesnek vagy helytelennek tartja például az egykulcsos adózást. A lényeg az, hogy a választásokon többséget szerző kormánypártok adott esetben képtelenek lesznek végrehajtani azt a programot, amelyre felhatalmazást kértek és kaptak a választóktól.

87. oldal

Kiss Dániel Bálint: Alkotmány Blvd. Politikai történetek az elmúlt 25 évből

btunde P>!

Mindezek után az a tanulság vonható le, hogy a második és harmadik Orbán kormány az alkotmánybíróság esetében sem járt elől követendő példával. Konszenzus nélkül töltötte fel az Alkotmánybíróságot saját jelöltjeivel, ehhez még a testület létszámát is megemelte. Saját jelöltjei mandátumát meghosszabbította, és nyugdíjkorhatárukat eltörölte. Az új bírák esetében néhol még a törvényi követelmények hiánya sem volt akadály. Talán az egyetlen pozitívum hogy ma már nem lehet az alkotmánybírákat újraválasztani, így elvben már egyetlen bírának sem lenne oka az aktuális kormányzathoz dörgölőzni. Nem kizáró ok azonban továbbra sem, ha a jelölt parlamenti frakció tagja.

140-141. oldal

Kiss Dániel Bálint: Alkotmány Blvd. Politikai történetek az elmúlt 25 évből

btunde P>!

Az Alkotmánybíróság kritizálásánál a kormányok tovább sosem merészkedtek, nem kérdőjelezték meg a testület határozatait, azok kötelező erejét. Ám a 2010-ben kormányra került Fidesz KDNP koalíció rögvest szakított a korábbi gyakorlattal. … Korlátozta az Alkotmánybíróság hatáskörét egy-egy törvény megsemmisítése után pedig – ahelyett, hogy elfogadta volna a testület döntését – a megsemmisített szabályokat beemelte az alkotmányba. Mivel az alkotmánybíróság az alkotmány alapján ítélkezik, annak tartalmához azonban nem nyúlhat, így ezután a testület már nem kifogásolhatta a korábban megsemmisített passzusokat.

145. oldal

Kiss Dániel Bálint: Alkotmány Blvd. Politikai történetek az elmúlt 25 évből

btunde P>!

Úgy látták, hiába minden igyekezetük, hiába a hatáskörkorlátozás, a személycserék, az Alkotmánybíróság továbbra is a maga útját járja, követi korábbi gyakorlatát. Ezért újabb támadást intéztek a testület ellen. A FIDESZ alelnöke 2013 elején bejelentette, hogy eltiltják az Alkotmánybíróságot korábbi döntéseinek felhasználásától.

146. oldal

Kiss Dániel Bálint: Alkotmány Blvd. Politikai történetek az elmúlt 25 évből

btunde P>!

S ha már visszaélés, nem mehetek el szó nélkül egy új keletű törvénykezdeményezési gyakorlat mellett sem. … az országgyűlési képviselők egyedül is benyújthatnak törvényjavaslatot. … A kormánypártok 2010 óta azonban rákaptak arra, hogy saját törvényjavaslataikat is egyéni képviselői útján nyújtsák be. …
Ha a törvényjavaslatot a kormány nyújtja be, akkor ez rendszerint fontos szűrőkön megy át. Az illetékes minisztérium készíti elő, tárcaközi egyeztetések alakítják, majd az igazságügyi minisztérium vizsgálja a tervezet alkotmányosságát. A törvényjavaslatról társadalmi vita zajlik az érintett civil szervezetek bevonásával, sőt ideális esetben még előzetes hatásvizsgálat is készül. Legalábbis így kellene történnie. … Viszont az egyéni képviselői törvénykezdeményezések esetén ezek a szűrők nem működnek. … A kormánynak így nem kell az ellenzéki vagy szakértői akadékoskodással bajlódnia. A törvényjavaslatok ki tudja hol készülnek – én legalábbis nem tételezem fel példának okáért Rogán Antalról, hogy komplett médiatörvényeket ír szabadidejében. A törvényjavaslatok úgy zuhannak át a parlamenten, mint a nyeletlen balta,…

88-89. oldal

Kiss Dániel Bálint: Alkotmány Blvd. Politikai történetek az elmúlt 25 évből

3 hozzászólás

Hasonló könyvek címkék alapján

Lakatos Levente: A pillangók ébredése
Lakatos Levente: Simlis
Rényi Pál Dániel: Győzelmi kényszer
Moskát Anita: Irha és bőr
Zöldi Gergely: Koncz Zsuzsa
Bornai Tibor: A sors kvantumfizikája avagy a Bornai-sejtés
Thuróczy János: A magyarok krónikája
Ungváry Krisztián: Magyarország a második világháborúban
Gyarmati György: A Rákosi-korszak
Gyurgyák János: A zsidókérdés Magyarországon – Politikai eszmetörténet