Bölcsőben ​ringattak, batyuval kidobtak 1 csillagozás

Sváb sors Magyarországon 1939–1948
Kishegyi Viktória – Schmidt Mária – Stark Tamás – Tallai Gábor: Bölcsőben ringattak, batyuval kidobtak

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Terror Háza Múzeum, Budapest, 2007

Terror Háza Múzeum

Kek P>!

Nincsenek sváb ismerőseim, de a nővérem Németországba került, így természetesen érdekel minden a magyarországi németekkel kapcsolatban. Annál is inkább, mert 2 településről, ahol egy ideig korábban éltem, tudtam, hogy számos svábot telepítettek ki. Mivel ennek a kis füzetnek a végében megtalálható az összes olyan magyarországi település, ahonnan őket kiebrudalták, akár csak 1 személyt is (milyen beszédes ez a szám is! hogy egyetlen egy embert – s nem volt, aki közben járjon érte, megvédje…), pontos számadatokkal, rögtön ki is kerestem ezt a 2 települést: Budakeszi – 3 489 fő; Zsámbék – 2 966 fő. Döbbenetes! És ahogy a bevezető mottót Bibótól vették a szerkesztők (hogy „… az embervadászatnak, a zsarolásnak és az erkölcsi eldurvulásnak ugyanazok a jelenségei fognak megjelenni, mint most másfél esztendeje a zsidókkal kapcsolatban.”), örültem, hogy a szülővárosom nincs ezen a listán. Tőlünk zsidókat hurcoltak el igen magas számban. Budakeszin a Kálvária tetején áll a kis kápolna, melynek falán olvastam az emléktáblát, hogy a kitelepített svábok emlékére, de nem emlékszem, hogy volt e rajta számadat. Talán nem, mert biztos még mellbevágóbban érintett volna meg. 2007-ben volt ez a kiállítás, amire nem jutottam el személyesen, de örülök, hogy legalább ez a rövid, tömör ismertető a kezembe került. Az érintett települések listáján kívül rövid ismertetőt olvashatunk az események napra pontos lefolyásáról, a politikusok, vezetők hozzáállásáról, a felelősök és az ügy ellen bátran fellépők neveivel, arcképeivel – illetve a hazánk életében kiemelkedő szerepet játszó német származású művészek, tudósok hasonló listájával érzékeltetve, hogy ez az össz magyarságot érintő dolog, nem csak nemzetiségi kérdés. A rövid, tömör szöveg mellé jó minőségű fotókat is válogattak – gondolom, a kiállítási anyagból. Hasznos kiegészítő lehet ez a kis füzetecske az érettségi előtt álló diákoknak, s fontos, hogy erről is beszéljünk nekik, ne csak Auschwitzról.

Kek P>!

A budapesti Terror Háza Múzeum 2006 júniusában nyitotta meg „Magyar tragédia 1946 – Német sors Európában, sváb sors Magyarországon” című kiállítását. A megrázó és szimbolikus tárlat – akárcsak a hozzá kapcsolódó nemzetközi konferencia – a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata és az Eötvös Loránd Tudományegyetem Germanisztikai Intézete közreműködésével jött létre. A két rendezvény a tragikus események hatvanadik évfordulóján nem csak a mintegy félmillió német nemzetiségű magyar kisemmizésének, megalázásának, végül kiűzésének történetét mutatja be, de ráirányította a nyilvánosság figyelmét a XX. század olyan történeti fejezetére, amelyről eddig kevés szó esett Magyarországon.

8. oldal, "A múltat be kell vallani"