Telihold ​volt aznap 36 csillagozás

Kirsten Boie: Telihold volt aznap

„Még ​ilyen időkben is, mint ez a mostani, kell valaki, aki azt teszi, ami helyes. Egyszerűen azért, mert ez a helyes.”

április 28-án végre Penzbergbe, a bajor kisvárosba is elér a hír: közelednek a felszabadító amerikai csapatok. A városlakók fellélegeznek. A nácik hatalomra kerülésekor elűzött polgármester visszatér, maga köré gyűjti egykori híveit, akik nem hajlandók engedelmeskedni Hitler utolsó parancsának, és megakadályozzák a bánya felrobbantását.
Ez végzetes következményekkel jár. A fanatikus földalatti szervezet, a Vérfarkasok szerint ezek az emberek hazaárulók, és a telihold fényében bosszúra éhes falkákban indulnak levadászni őket.

Születhet ilyen körülmények között őszinte szerelem?

A tizenöt éves Schorsch, annak a nácibarát rendőr őrmesternek a fia, aki Marie bujkáló apját keresi. A fiúnak mindennél fontosabb, hogy elnyerje Marie bizalmát, és amikor a városban elszabadul a pokol, Schorsch-nak döntenie kell, kinek az oldalára áll.

A… (tovább)

Kolibri, Budapest, 2022
108 oldal · ISBN: 9789634379171 · Fordította: Nádori Lídia

cintiatekla P>!
Kirsten Boie: Telihold volt aznap

Azzal mindenki tisztában van, hogy a II. világháború minden szempontból szörnyű volt. Minden újabb generáció egyre távolabb kerül tőle, lassan nagyszülők, és dédszülők sem maradnak, akik mesélni tudnának arról, amit akkor átéltek. A Telihold volt aznap című kötet pedig nem a tényszerű statisztikákkal igyekszik megértetni ezeket a borzalmakat, hanem egy olyan morális dilemmával, melybe ha a helyszínt és az eseményeket lecseréljük, mi magunk is belekerülhetünk.

A történet talán legmegrázóbb része, hogy nem teljesen fikció. A Penzbergben játszódó kötet valós eseményeken alapszik, valós mészárlással. Noha Marie, Schorsch, és Gustl története kitaláció, talán nem elrugaszkodott gondolat, hogy hasonló helyzet máskor, másképp biztosan adódott a háborúban.

Nehéz erről a könyvről spoilermentesen írni, ezért is szorítkoztam a legkevesebb információra. Igazán rövid regényről van szó, megéri rászánni egy délutánt, és elolvasni, hiszen nem csak a kamaszoknak szól.

Bővebben: https://www.gyorgytekla.hu/2022/10/kirsten-boie-telihol…

Kirsten Boie: Telihold volt aznap

Ebben a történetben az az egyik legborzasztóbb tény, hogy valós események alapján íródott. A nácizmus évei alatt sokak veszítették el az életüket, ezeknek az embereknek a halálában pedig a legszomorúbb, hogy a végén senki nem volt felelős a kivégzésekért.

Beka12>!
Kirsten Boie: Telihold volt aznap

Nagyon szeretek a háborús időkről olvasni. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy ami történt az jó, de mégis kicsit segít hogy jobban értékeljem azt a kort amiben élünk, még akkor is, ha ez sem fenékig tejfel.
Nagyon vegyes érzelmeim vannak ezzel a könyvvel kapcsolatban. Teljesen másra számítottam, ez pedig, még akkor is, ha végül élveztem a könyvet, csalódással tölt el.
Azt hittem, hogy idősebb emberekről fog szólni a történet, de végül talán így jobb is volt, hisz így, hogy a szereplők 14-15 évesek voltak, én is sokkal könnyebben azonosultam velük.
Nagyon tetszett, hogy a történet valós eseményeket dolgoz fel, ez sokkal valóságosabbá, és szörnyűbbé tette az egész könyvet.
Szerintem mindenkinek érdemes elolvasni ezt a könyvet, hisz nagyon rövid, de nagyon fontos dolgokat ír le. Főleg fiataloknak ajánlom, akik esetleg tanulják a 2. Világháborút. Azoknak is remek olvasmány lehet, akik nem szeretnek annyira olvasni, de érdekli őket ez a téma.

Renáta_G>!
Kirsten Boie: Telihold volt aznap

Megrendítő, szomorú, dühítő történet, amelybe sikerült a két tinin keresztül egy kis romantikát is csempészni, és a fiatalos nyelvezetnek, valamint a röpke, egy oldalas nézőpontoknak köszönhetően a tizenévesek is kicsit jobban megérthetik a történet által, hogy miféle szörnyűségeket kellett átélnie az embereknek Németországban is a Birodalom uralma idején.

Bővebben: https://www.kulturpara.hu/2022/07/a-halal-ejszakaja-pen…

Chris>!
Kirsten Boie: Telihold volt aznap

A szerző neve a mai felnőtt generációnak ismerősen csenghet, hiszen 2003-ban már olvasható volt magyarul Szerepcsere című ifjúsági regénye, amely egy afféle XXI. századi Koldus és királyfi-feldolgozás volt. Mostani műve jóval komolyabb témát, a II. világháborút állítja fókuszba, annak azonban egy többnyire ismeretlen szeletét. 1945. április 28-án a németországi Penzbergben egy megtorlás keretében 16 embert végzett ki a Vérfarkasok nevű földalatti náci szervezet. A város lakói ugyanis hírt kaptak arról, hogy az amerikai felszabadtó csapatok már közel járnak, ezért a kormánypárti polgármestert száműzték és megtagadták Hitler a bányák felrobbantására irányuló parancsát.

Az ifjúsági regény cselekménye tehát ebben a korban, ezen a helyszínen játszódik, a történetet három fiatal szemén keresztül ismerjük meg: ők a 15 éves Marie, a belé szerelmes Schorsch, akit nácibarát apja saját eszméi alapján nevel, valamint Gustl, a Vérfarkasok tagja. Általuk nem csak a háború borzalmai, hanem a tinédzserek lelki világa, mindennapos gondjai, érzetei is középpontba kerülnek, arról nem beszélve, hogy a szerző milyen remekül állítja ellentétbe és párhuzamba egyaránt az érzelmeket az eszmékkel. Mintha csak egy forgatókönyvet olvasnánk, a rövid, pár oldalas fejezetek elején az adott jelenetek szereplőinek nevét olvashatjuk, a cselekmény pedig ezek gyors váltakozásának köszönhetően valóban filmszerűen pereg előttünk.

Az utószóból megtudhatjuk, hogy az olvasottakból mennyi a valóság és mennyi a fikció, Boie a történetbe valós történelmi szereplőket, penzbergi lakosokat is beleszőtt, amely hosszas kutatómunka eredménye. Tekintve, hogy ma már Penzbergben szinte semmi nem emlékeztet azokra a helyekre, ahol a polgárokat a véres megtorlás éjszakáján agyonlőtték és felakasztották, sőt, a város igen visszafogottan emlékezik meg erről a tragédiáról, éppen ezért válik olyan fontossá a német szerző ifjúsági regénye, mert azon túl, hogy az ifjúság nyelvén és egy egészen új oldalról mutatja be a II. világháború borzalmait, emléket is állít annak a 16 embernek, akik ártatlanul, de a legnagyobb reménnyel a szívükben vesztették életüket egy rémálom végnapjaiban.

Richárd_T>!
Kirsten Boie: Telihold volt aznap

Gyorsan el lehet olvasni a könyvet. Érdekes, hogy még ennyi év után is olvashatunk ilyen ismeretlen történeteket. Szerintem érdemes elolvasni a könyvet. A fő kérdés is nagyon érdekes a könyv végén.

Manoemi>!
Kirsten Boie: Telihold volt aznap

Sajnos nem sokszor olvasok háborús témájú könyveket, de ez mindenképpen egy pozitív tapasztalat volt. A könyv bepillantást enged abba, hogy mi történt Penzbergben 1945. április 28-án. Egy megdöbbentő , elgondolkodtató könyvet olvashattam. A könyv Schorsch, Marie és Gustl történetén kívül teljes egészében megtörtént eseményeket dolgoz fel. Az írónő rávilágít arra, hogy Németországban is történtek kegyetlenkedések, és aki nem engedelmeskedett a Führer akaratának, azt bebörtönözték, megkínozták, kivégezték.
Az írónő írói stílusa és a rövid fejezetek könnyebben emészthetővé teszik a történetet, illetve pont ezek miatt olyan fiataloknak, akiket érdekel a második világháború témája, azoknak is tökéletes olvasmány.
Hálás vagyok az írónőnek, hogy megismerhettem ezt a történetet, és annak a tizenhat embernek a történetét, akik azért haltak meg, mert egy békésebb, jobb jövőről, szabadságról álmodtak.

_Katie_ P>!

A rettegés sem képes bármire, nem mindig a rettegés győz.

csak_olvass>!

Mert még ilyen időkben is, mint ez a mostani, kell valaki, aki azt teszi, ami helyes. Egyszerűen azért, mert ez a helyes.

_Katie_ P>!

A Wehrmacht lő, a Vérfarkasok akasztanak, de ezt a szabályt se lehet mindig betartani.

_Katie_ P>!

Az első szerelem mindig egyszerre csodálatos és nehéz.

BacchanteBlues P>!

Jöttek-mentek együtt eleget az életben, most együtt himbálóznak a halálban.

Kapcsolódó szócikkek: barátság · halál