Aki ​lepaktált az ördöggel 3 csillagozás

Kirk Douglas: Aki lepaktált az ördöggel

Kirk ​Douglas Magyarországon is közismert , kitűnő színész, egyebek között A bajnok, A nap szerelmese, A pisztolypárbaj, a Spartacus és a Nemo kapitány című filmek főhőse. Az Aki lepaktált az ördöggel az első regénye. Két ember sorsa fut benne párhuzamosan, az egyik Mojse Neumann, haláltáborból szabaduló kisfiú, aki nem akar többé zsidó lenni, szörnyű múltját el akarja felejteni, ezért mostohaszülei nevén lesz Hollywoodban egyre híresebb filmrendező. Vacak, de népszerű filmjei ötvenvalahány éves korára kiábrándítják mindenből, ráadásul milliárdos apósa öngyilkosságba kergeti feleségét, elragadja tőle 16 éves lányát. Úgy dönt, végre egyszer „igazi” filmet csinál a pénzvilág embertelenségéről, amit a saját bőrén érez.
A máik szál főszereplője egy Luba nevű lengyel lány, akivel a forgatáson ismerkedik meg. Luba anyjával disszidált a hatvanas években Lengyelországból, és véletlenül abba a menekülttáborba kerül, amelybe – lévén a háború alatt koncentrációs tábor – a kis Mojse… (tovább)

Európa, Budapest, 1993
396 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630754940 · Fordította: Greskovits Endre

Kirk Douglas: Aki lepaktált az ördöggel

Kirk Douglas megerősítette bennem azt, hogy nem csak egy jó színész, hanem kiváló regényíró is volt. Douglas, mintha nem is lenne teljesen tisztában azzal, hogy milyen érzékeny pontokat érint történetében témáját tekintve. A szituáció: két magányos ember, akiknek tragikus a (közel) múltja, akik nincsenek tudatában, majdhogynem sorsszerű egymásrautaltságuknak. A középkorú hollywoodi rendező Danny Dennison (született Mose Neumann, de megváltoztatta a nevét, hogy elrejtse valódi kilétét, zsidó származását) megtalálja utat a sikerhez, a tisztességes élet kibontakozásához. Találkozik Luba, érzéki call girll-rel, akinek magával ragadó (hipnotizáló) szexualitásának képtelen ellenállni, de eközben a feje fölött ott a fenyegető érzés, hogy szerelme előbb – utóbb összetöri hosszú évek óta féltve őrzött titkát. A szabadság áhított földjén emberfeletti küzdelmet kellett folytatniuk a megélhetésért, a beilleszkedésért, s rá kell jönniük, a faji megkülönböztetéssel és a pangó gazdasági helyzettel küzdő Amerika sem kínálhat számukra megnyugvást. Ez egy hollywoodi erkölcsi tanmese, amelynek gyökerei a zsidó holokauszt, és a második világháborúban rejlenek. A vége pedig természetesen a könyv csúcspontját, érzelmi felfokozását hozza el, mely után jobban elgondolkodtam a saját szemléletemen és a történelmen egyaránt, de a legjobban szerintem a szeretet hatalmán, ami előtt nincs olyan fal, amely megakadályozhatja a sors kibontakozását. spoiler A holokausztból „műfaj" lett, ideje megszokni, ahogy azt is, hogy ebben a műfajban pont olyan modulációs lehetőségek adódnak, mint a westernben, a háborús filmekben, vagy akár a romantikus komédiákban. Elgondolkodtató, eredeti, lebilincselő, tele erotikával, egyszóval szeretnivaló egy könyv. (Akik szeretik Harold Robbins vagy Sidney Sheldon írásait, ebben a történetben sem fognak csalódni.)

mate55 >!

Egyszer gyengéden megérintette a férfi karját, és végighúzta újjait a tetovált számokon.
– Chaim, hogy lehet maga mindig ilyen boldog?
– Élek – mondta vigyorogva a férfi.

mate55 >!

Talán valóban Jézus a messiás. Miért nem fogadjuk ezt el és szabadulunk meg egy olyan vallás terhétől, mely szinte állandó gyötrelemmel jár?

mate55 >!

A parancsnok felgyorsította a kivégzések ütemét. A krematórium most huszonnégy órán át üzemelt, a füst éjjel-nappal hömpölygött.

mate55 >!

Az összehajtható fémszéken kényelmetlenül gubbasztó hat fiatal nő idegesen fészkelődött, nyugtalanságukat felnagyították a sivár próbaterem tükrös falai.

mate55 >!

Az ágybavizelést súlyosan büntették. Ha egy fiút rajtakaptak, nem kapott vacsorát, és táblával a nyakában kellett az étkezdében állnia: ÁGYBA VIZELTEM.

Kapcsolódó szócikkek: ágybavizelés
Kárpáti_Ildikó>!

Befordultak Mrs. Dennisonnal egy sarkon, és akkor Danny megpillantotta. A felirat ragyogó kéken világított a délutáni fényban – RIALTO. Beálltak egy hosszú sorba, lassan közeledtek a pénztárhoz, amely miniatűr Tadzs-Mahalra emlékeztetett. Mrs. Dennison mosolyogva nyújtott át egy negyeddollárost Dannynek, hogy vegye meg a jegyét. A fiú elképedt, amikor beléptek az előcsarnokba. Több színben permetező szökőkút állt előtte – piros, zöld és kék víz –, hogy csinálják ezt? Mrs. Dennison egy hatalmas, kerek szőnyegen át egy csigalépcsőhöz vezette, melynek súlyos márványkorlátja volt. Danny észre sem vette a repedéseket a márványon, a szőnyeg kirojtosodott szélét, sem a málladozó festéket. Csak a csodát látta.

Kárpáti_Ildikó>!

– Táti, miért nem tartja vissza Isten az embereket attól, hogy rosszat cselekedjenek?
Apja letette a festőszerszámot.
– Isten lemondott az ember fölötti hatalomról, amikor szabad akaratot adott neki. Az ember választja a jót vagy a rosszat.