Ami ​sürgős, az ráér 9 csillagozás

Királyhegyi Pál: Ami sürgős, az ráér Királyhegyi Pál: Ami sürgős, az ráér

Az idősebb nemzedékből még sokan emlékeznek kacagtató Királyhegyi-sztorikra, bemondásokra, néhanapján régi tévéfeltételeken is megjelenik az apró termetű humorista, a XX. század egyik legmulatságosabb pesti figurája. Könyveit azonban ma már az antikváriumokban lehet föllelni. Ebben a kötetben Királyhegyi Pál (1900-1981) legjobb írásait olvashatják.

Jövendő, 2006
Szépirodalmi, Budapest, 1972
372 oldal · keménytáblás · Illusztrálta: Zsoldos Vera

temető

Királyhegyi Pál: Ami sürgős, az ráér

Milyen is volt ez a két színdarabból és sok kis rövid, humoros történetből álló könyv? Először is: vidám, szórakoztató olvasmány. Másodszor is: kellemesen múlt századi. Humor azokból a letűnt időkből, amikor a fiatalember és a kisasszony cukrászdában randevúztak, és magázták egymást. Aki nem tudja elképzelni ezek alapján, az képzelje maga elé Frici (Laci, Gyuri stb.) bácsit, a nagytata vicces kedvű barátját, azt, aki kávézni járt a nagytatához, és olyankor egész délután ott maradt és ki nem fogyott a vicces történetekből, meg a gyerekeknek adható savanyúcukorból és buksira nyomós barackból. Ugye, mindenki emlékeiben van egy ilyen Frici bácsi? Na, így kell elképzelni Királyhegyi Pál stílusát is.

ÁrnyékVirág>!

Varga:[…] a könnyű zene olyan, mint a nátha, mindenki számára könnyen hozzáférhető, de a komoly zene olyan, mint a lepra: szép, szép, de belehal az ember.
Lili: Hogyhogy belehal?
Varga: Részint az unalomtól, részint a pénztelenségtől. Figyeld a klasszikusokat. Mind halott már. Wagner, Beethoven, Mozart, Verdi…Ez nem tűnt fel neked?

– Később aztán állítólag fenőtt, nem?
– Hát fel nem nőttem soha, de megöregedtem egy kicsit.

ÁrnyékVirág>!

Magánszorgalomból saját intézetemben elkészítettem néhány ismertebb illető horoszkópját: Hitler Adolf: Pajkos, rosszaságra hajlamos, hangos, nagy, széles gesztusokkal beszél, mert a Vízöntő jegyében született, és sajnos, nem öntötték ki annak idején a vízzel együtt a magzatot. Nagyzási hóbortban szenved.
Napóleon Bonaparte: Vézna, mégis szereti a katonai pályát, kopaszodásra hajlamos, szerelmes természet, a Rák jegyében született, abban is fog meghalni Szent Ilonán. A szigeteket nem szereti.
[…]
Newton: Almafa alatt szeret heverészni. Almarajongó, Ha valami leesik, örül neki.
[…]
Pasteur: Kos. Szereti az állatokat, akik megvesznek érte.

Kapcsolódó szócikkek: Adolf Hitler · horoszkóp · Louis Pasteur · Napóleon · Sir Isaac Newton
ÁrnyékVirág>!

Az ember, amikor cseperedni kezd, próbálja megérteni a felnőtteket, aztán felnő, és próbálja megérteni a fiatalokat. Közben szépen elmúlik az élete, és akkor tudja meg csupán, hogy nem tudott meg semmit.

vargajudit P>!

Egy amerikai barátnőmmel kimentünk a hollywoodi temetőbe. Ő virágot vitt valami régi halottja sírjára, én meg vele mentem, mert a temető gyönyörű, tele csenddel és mimózafákkal.
A lány gondosan elhelyezte a virágot, amikor látta, hogy megérkezett egy fiatal kínai férfi, aki frissen főtt, párolgó rizst tett le az egyik sírra. Még pálcika is volt az edényben.
Az amerikai lány nem bírta ki, és odaszólt a rizses kínainak:
– Mit gondol, mikor jön fel a maga halottja, hogy megegye a rizst?
– Amikor a magáé, hogy megszagolja a virágokat – mondta a kínai mosolyogva.

Kapcsolódó szócikkek: temető
ÁrnyékVirág>!

Közelgett a papa születésnapja, és mindenki erről beszélt a családban. Andreának zsebpénze van, hát az apja előre figyelmeztette:
– Nehogy a mamától kérj pénzt a születésnapi ajándékomra, ha akarsz adni valamit, te magad add nekem.
A születésnapon Andrea odaadta apjának azokat a játékokat, amelyeket már nem lehetett használni, mert teljesen eltörtek vagy elromlottak. A sok kacat között az apa örömmel látta, hogy köztük egy teljesen ép és értékes, szőrméből készült játékteve is van. Az atyai szív felmelegedett:
– Ezt a tevét is nekem adod, Andrea?
– Igen papa. Legyen a tiéd.
– De hiszen ez teljesen ép és gyönyörű.
– Igen. De szagold meg, milyen büdös.

ÁrnyékVirág>!

Milyen furcsák a gyilkosok! Ha ők ölnek, akkor az a helyes és megbocsátható. Könnyű kis gyilkosság. Szóra sem érdemes. De ha őket ölik meg, akkor bosszankodnak.

ÁrnyékVirág>!

Barátom, Gyapjú György, a kiváló magyar gondolkodó, elmélázva gyújtott rá kedvenc magyar cigarettájára, egy kentre, és imigyen szóla, mint annak idején Zarathustra:
– Hallgass rám, és ezt írd meg, mert ennél fontosabb probléma talán nincs is. Miről van szó? Arról, hogy ezen a földön csak egy biztos dolog van, és ez a HACSAK. A többi blabla.
– Hogyhogy hacsak?
-Úgy, hogy tegyük fel: egy ragyogóan szép, tizennyolc éves lány beleszeret egy huszonkét esztendős futballistába, lakásuk is van, a szülők is helyeslik a házasságot, akkor ez biztos, hogy boldog frigy lesz, nem?
– Biztos.
– Hohó! HACSAK a lány hirtelen bele nem szeret egy negyvenhat esztendős rozoga színészbe, és otthagyja a férjét mindkét kitűnő lábával együtt.

ÁrnyékVirág>!

– De igazán, Benő, ha maga ilyen semminek tart engem, akkor nem is szerethet igazán…
– Fogja be a száját, és ne beszéljen hülyeségeket, Icuka, és ne próbáljon engem meghazudtolni, hiszen éppen azt magyarázom: legyen megtisztelve, hogy egy ilyen talpig férfi szereti magát. Persze, nem mondom, hogy hajlamos lennék őrültségekre magáért. És még a feketéjét sem vagyok hajlandó kifizetni, mert elveim vannak.
– Milyen elvei vannak, Benő?
– Sok elvem van, mint minden jobb anyagbeszerzőnek, de a legfontosabbak egyike: engem egy nő magamért szeressen, és ne azért, mert áldozok rá. Megértette, Icuka?
– Elküldhetem valahova, Benő? – kérdezte a lány szelíden.
– Nem. Megyek magamtól is.
És Benő ment. Ki tudja, hova?

ÁrnyékVirág>!

Őt Piroskának hívták, engem Gézának, és már ebből is láttam, hogy a sors egymásnak rendelt minket.