Harminc ​nappal a világvége előtt (Harminc nappal a világvége előtt 1.) 147 csillagozás

Király Márk: Harminc nappal a világvége előtt

„Legjobban a nyári esték, és a hajnalig tartó szerelmek fognak hiányozni. Régen azt gondoltam felnőni lesz a legnehezebb, de a bejelentés mindent megváltoztatott. A világ összes tévécsatornája egyszerre közölte a hírt. A Föld egy hónapon belül összeütközik egy későn észlelt meteorittal. Az embereknek harminc napjuk maradt, hogy elszámoljanak az életükkel. Ez pont huszonkilenc és féllel több, mint amennyire valójában szükségük volt.”

Művelt Nép, Budapest, 2017
Művelt Nép, Budapest, 2017

Marci · Martin

Niitaa P>!
Király Márk: Harminc nappal a világvége előtt

„Legjobban a nyári esték , és a hajnalig tartó szerelmek fognak hiányozni. Régen azt gondoltam felnőni lesz a legnehezebb, de a bejelentés mindent megváltoztatott. A világ összes tévécsatornája egyszerre közölte a hírt. A Föld egy hónapon belül összeütközik egy későn észlelt meteorittal. Az embereknek harminc napjuk maradt, hogy elszámoljanak az életükkel. Ez pont huszonkilenc és féllel több, mint amennyire valójában szükségük volt.”

(…)
A történet lényegében egy egyszerű eseményre épül: világszerte bejelentik, hogy harminc nap múlva elpusztul az általunk olyannyira ismert bolygó, a Föld egy későn észlelt meteorit miatt. Akárhogy is nézem, ez egy nagyon erőteljes kezdés, hiszen rengeteg információt tartalmaz, ami meghatározza az egész könyvet: megadja, mennyi idő alatt zajlanak le az események, előre megismerjük, hogy mi lesz a végkifejlet és megadja az alaphangulatot. Így, hogy teljesen tisztában vagyunk az egész könyvvel, tehát úgy mondva nem tartogat számunkra már nagy meglepetést jogosan felmerülhet a kérdés: nem lesz unalmas? Hát azt garantálhatom, hogy ezt a könyvet nagyon sok jelzővel lehet illetni, de ez nem szerepel közöttük!
(…)
Nagyon megmozgatta a fejemben a fogaskerekeket ez a történet. Biztos nem fog egyhamar megkopni az emléke. Egy dologban viszont teljesen biztos vagyok: az író további könyveit is el fogom olvasni, mert nagyon tehetséges, jó érzéke van a szavakhoz!

A teljes értékelést itt érhetitek el: http://niitaabell.blogspot.hu/2017/04/kiraly-mark-harmi…

Sippancs P>!

30 nap történései röviden

30. nap: Megtörtént a bejelentés. Már csak 30 napunk van, és itt a vég.
28. nap: Elegem van a szüleimből. Megkeresem a barátaimat.
27. nap: Buli, drog, szex, alkohol.
25. nap: Egyre több öngyilkossal találkozom.
22. nap: Van egy cigid?
20. nap: Buli, drog, szex, alkohol.
15. nap: Kezdek én is depressziós lenni. Már nem vagyok önmagam.
13. nap: Buli, drog, szex, alkohol.
10. nap: Van egy cigid?
9. nap: Buli, drog, szex, alkohol.
7. nap: A barátaim nélkül már nem lennék sehol sem.
5. nap: Buli, drog, szex, alkohol.
3. nap: Meg kéne néznem anyámékat is.
1. nap: Buli, drog, szex, alkohol. Van egy cigid?

Nem méltatom, hogy az alapötlet zseniális. Ahogy azt sem, hogy a „buli, drog, szex, alkohol” mögött, ha igazán figyel az olvasó, ott van a kemény valóság is (öngyilkosságok, gyilkosságok, lopások, betörések). És azt sem vonom kétségbe, hogy ez a könyv durván elgondolkodtat a hogyanokról és miértekről, pontosabban arról, hogy az adott helyzetben te mit tennél, hogyan reagálnád le, ésatöbbi. De! Valahogy ez mind háttérbe került a „buli, drog, szex, alkohol” főszál mellett. Értem én, hogy ez menő, meg hát mégis csak fiatalon élje ki magát az ember, főleg ha 30 napja van vissza, de ebben a történetben úgy lett beállítva minden, mintha ez a világ legtermészetesebb dolga lenne. És én ezt nem akarom elhinni! Nem akarom elhinni, hogy az anyám teljes nyugalomban újítsa fel a házat, hogy az öcsém, aki ugyanannyi idős, mint az író, egy nap lelépjen, és halálra vedelje magát, hogy én szétdrogozzam az agyam, és még hosszasan sorolhatnám… Ez nekem egyszerűen nem fekszik.
Ennek ellenére mégis megadom a 3 csillagot, mert az alapötlet tetszett, a könyv gyorsan olvastatta magát és volt néhány olyan jelenet is, aminél sikerült összeszorulnia a szívemnek.
Egyszeri olvasásnak elment.

GytAnett>!
Király Márk: Harminc nappal a világvége előtt

Nem gondoltam volna, hogy csalódni fogok ebben a könyvben. A figyeltjeim véleményeben megbízom, és aki olvasta, annak tetszett. Felkeltette az érdeklődésem a könyv, a fülszöveg végérvényesen eldöntötte a kérdést, hogy olvasni szeretném-e, így, amikor megláttam a könyvtárban, már fel is kaptam. :)
Rövid könyv, egy oldalon nincs sok szöveg, mégis úgy éreztem, hogy egyszerűen nem haladok. Nem bírt igazán lekötni a könyv és magába szippantani. Azt hiszem, ennek az lehetett az oka, hogy a fejezetek között túl nagy volt az ugrás. Olyan volt, mintha diafilmet néznék, ahol csak egy-egy jelenetet látunk, a többit meg képzeljük oda. Volt olyan fejezet, amikor vagy 2 oldalon keresztül csak lestem ki a fejemből, hogy most akkor mi van? Hol vagyunk? Mi történik? Persze később kiderült minden, de ez nagyon zavaró volt.
A szereplők közül egyik sem volt szimpatikus. Egy kicsit sem. Nyilván nem tudom, hogy egy ilyen világvége helyzetben ki hogyan reagálna, de tőlem ezek a válaszreakciók nagyon távol álltak. Nem értettem a főszereplőket, nem értettem a szülőket, az egész világot nem értettem. Értékeltem volna, ha egy kicsit megtudunk az egész helyzet hátteréről. Ha kicsit többet látunk abból, hogy az egész világot hogyan érintette ez, de legalább az országra vagy a városra kíváncsi lettem volna. Persze, morzsákat ebből is kaptunk, mégsem éreztem elégnek.
A könyv témája valójában elgondolkodtató. A téma az, a könyv mégsem bírt erre sarkallni, csak önszorgalomból elmélkedtem el azon, hogy én mit is tennék. Aztán gyorsan abba is hagytam, mert csak beparáztam rajta, hogy mi lesz, ha velünk is előfordul. :D

Renszih>!
Király Márk: Harminc nappal a világvége előtt

Először amikor elkezdtem olvasni nem egészen értettem,hogyan kapcsolódnak egymáshoz a cselekmények,de aztán egyre jobban elgondolkoztatott ahogy olvastam,hogy vajon én hogyan reagálnék erre a hírre,hogy nemsokára világvége. A kedvenc szereplőim Bence és Detti imádtam őket :D Sok olyan helyzet volt amin jót nevettem :D Elég szórakoztató másoknak is ajánlom :)

tmezo P>!
Király Márk: Harminc nappal a világvége előtt

Nem volt rossz, lendületes, fiatalos írás. Olyan nagy, és erőteljes gondolatok, vagy különleges utolsó tettek nincsenek benne. Jön a világvége, és a fiatalok, meg persze mindenki más is, kilép a korlátai közül, és teszi, amit a kedve diktál.
Megjelennek a szekták, Istenhívők, és egyéb fanatikusok. A fiatalok meg orrvérzésig buliznak, isznak, dohányoznak, házról-házra járnak.
Martin meséli a napokat, a másik két barátjával, és barátnőkkel töltött utolsó napokat. A három fiú közül ő a legnormálisabb, és igyekszik is annak maradni a végsőkig.

„– Fogalmad sincs mi számít. Úgy csinálsz mintha megérné még jónak lenni. Mintha bármiért is megérné még harcolni.
– Én csak ember szeretnék maradni.”

BubbleTea>!
Király Márk: Harminc nappal a világvége előtt

Nehéz erről a könyvről nyilatkoznom…

Imádom a címét, imádom az alaptörténetet és imádom a fehér borítós változatot, de nem teljesen nyerte el a tetszésemet a kivitelezés. Nagyon érdekes és elgondolkodtató volt abból a szempontból, hogy mivé válhatnak akkor az emberek, mikor megszűnnek a társadalom által felállított szabályok, mikor már nincsenek törvények és igazából minden mindegy, mert úgyis mindenki meghal. Szerintem Király Márk remekül ábrázolta ezt az élethelyzetet, teljesen át tudtam érezni azt a félelmet, hogy már csak pár nap van hátra, és minden jövőbeni terv semmivé foszlik, csak a ma van.

Mindezek ellenére nekem nem tetszettek a főbb karakterek, én sokkal jobban örültem volna neki, ha adott esetben különböző emberek történetét olvashatjuk, hogy ki hogyan éli meg ezeket a pillanatokat. Az volt a főproblémám, hogy sokszor azt sem tudtam, hogy éppen hol vagyunk, kik a szereplők, mert az előző részhez képest teljesen mással folytatódott a könyv. A karakterekre visszatérve, nekem nagyon fiatalok voltak nagyon furcsa ezt mondani a 23 évemmel. Nem éreztem át azt, hogy a napi program a pia, drog és szex. Nekem ez így sok volt, még akkor is, ha csak 30 napom van hátra. Kicsit unalmas volt, hogy folyamatosan ez van a középpontban, örültem volna, ha például a világnézésük nem két utcára szól, hanem tényleg elindulnak a nagyvilágba, ahol kalandokba keverednek, jobban megismerkedünk az utcákon zajló eseményekkel. Tényleg nem bántam volna, ha kétszer ilyen hosszú és több minden történik, szívesen olvastam volna még.

Összességében tetszett ez a könyv, egyszer elolvasható, de mégis azt mondom, hogy lehetett volna ennél sokkal jobb is.

beccaelle I>!
Király Márk: Harminc nappal a világvége előtt

A könyv annyira életszagú, hogy teljesen beleéltem magam az eseményekbe, egy délelőtt kiolvastam, mert nem bírtam letenni. A legfélelmetesebb az egészben, hogy a könyvben leírt események akármikor megtörténhetnek a valóságban is. Bővebben a blogon: http://csillagporkonyvesblog.blogspot.sk/2017/06/kiraly… ♥♥♥

Julie_V_Scott IP>!
Király Márk: Harminc nappal a világvége előtt

Már régebben sikerült befejeznem a könyvet, de csak most értem el az értékelésig.
Előljáróban annyit elmondanék, hogy elég nagy kétkedéssel fogadtam a történetet, hiszen hónapok óta látom hirdetve, s nekem mindig sikerül belenyúlnom. Ha túlreklámozott terméket, könyvet veszek, vagy olvasok, valahogy sosem lesz az igazi.
Aztán az Ulpius baráti kör jóvoltából kézhez kaptam a Harminc nappal a világvége előtt című regényt és végem volt.
Miután letettem a könyvet, csak pislogni tudtam, s közben az járt a fejemben, hogy ez mennyire el lett találva…
Pontosan olyan melankólikus hangulatom lett az olvasás során, mint a szereplőknek. Éreztem a döntéseik súlyát, tudtam velük sírni – noha nevetni már kevésbé. Nem azért nem nevettem sokat, mert nem lehetett volna, hanem annyira magával rántott a világvége érzés, hogy alig tudtam kiszakadni ebből.
Pont ott kezdődik a történet, ahol kell, s ott is végződik. Nem ad függővéget, nem ad felesleges reményeket, kész tények elé állít, s pont ez adja meg a történet valóságérzetét.
Bátran ajánlom mindenkinek, hiszen a maga nyersségével, erős, temperamentumos megszólalásaival ez egy remek regény.

fülcimpa>!
Király Márk: Harminc nappal a világvége előtt

Már ezért a két mondatért megérte kézbe venni:
„A fejem fölött Elton John ” Rocket Man" című dala csendül fel a hangszórókból. Ha az életünk egy film lenne, szeretném, ha ez a szám szólna a zárójelenetben."
Azon nyomban meghallgattam. Aztán újra. És mégegyszer. (Az életrajzi filmet is háromszor néztem meg, szinte rögvest egymás után.)
Csoda dal egy rendkívül tehetséges előadótól. Megható. Pityeregtem, hiszen túl szép nekem. Zsigerig ment a dolog, ezért könnyeztem.
Mily' fiatal a szerző és micsoda zenei ízlés. Nem mindennapi.
A könyv története számomra megdöbbentő volt. Nem dicsérem meg túlzottan, mert nem tudom, de az ötlet remek, maga a kivitelezés is megállja a helyét, rendkívül leleményes, kellően borús, kellően depresszív, jól ábrázolva a jellemeket, történéseket.
Az fölöttébb zavart, hogy két főszereplő nevében is ott volt egy „c” betű, hát én annyiszor kevertem össze Bencét és Marcit ahányszor csak lehetett, mindig vissza kellett lapoznom, hogy akkor most melyik srác az akiről szó van. Ha az egyik például Titusz a másik meg Őrs, nem lett volna gondom.
Rákerestem a szerzőre mi újság vele, miért is nem készültek el az ajánlott további kötetei, nem lettem okosabb, sőt, kétségbe is estem, mert egy hírben ott állt, hogy K.M. késsel fenyegetett meg valakit, remélem nem egy és ugyanazon személyről van szó.

Király Márk: Harminc nappal a világvége előtt

Letehetetlen a könyv, a szavak egymás után bepattannak az ember látóterébe; nem engedik el a lapok az olvasót.

A könyvet kézhez kapva egyszusszra elolvastam a felét. Azonban az olvasásom hosszabb terjedelmű lett.

Ugyan, miért is?

Egyszerűen nem bírtam tovább olvasni. A karakterek a szívemhez nőttek és nem…
Én ezt nem akartam.

Aztán győzött a hatalmas kíváncsiságom, és így végül ismét nekiugrottam.
A történetet átszeli a humor. A szereplők gondosan megalkotott karakterek. És meglepődve tapasztaltam még a könyv elején, hogy ez bizony, Magyarországon játszódik.
A vége eszméletlenül hihetetlen volt. És ott az a csavar a végén…
Figyelmeztetésként mondom, hogy nagyra nőhet eggyeseknél a sírás faktor. Szem nem marad szárazon!

Egyszerűen nem tudok mást adni a könyvre, mint öt csillagot. Az író ígéretes jövő előtt áll.

Alessana>!

– Tehát. Hogy hívják a fél lábú kalózt?
– Kalóz? – kérdezem.
– Nem – mondja és közben megnyalja a száját.
– Akkor? – kérdezi türelmetlenül Marci.
– Bill – feleli a csávó – és hogy hívják a két lábú kalózt?
– Nem tudom.
– Stabill.

Alessana>!

– Még mindig rettegsz a csendtől?
– A gondolataimtól félek igazából.

victoria_m997>!

– Részeg filozófusai vagyunk egy haldokló fajnak.

Kapcsolódó szócikkek: faj · filozófus · haldoklás · részegség
balloontheory>!

A megnyílt embereken tátongó lyukak megrémisztenek. Tudom, hogy mit kellene mondanom, de nem azt akarják hallani.

Kapcsolódó szócikkek: Martin
Szelén>!

Végtelen szabadságot jelent ezekben az időkben embernek lenni.

Alessana>!

– Ne hozzunk inkább mekis kaját?
[…]
– Ember… Szakács vagyok, nekem ne mondj olyat, hogy hozzunk mekis kaját? – utánoz affektálva.

Kapcsolódó szócikkek: Marci · Martin · McDonald's
Alessana>!

Képtelenek megértetni másokkal a céljaikat. A mi kis modern Bábelünk. Közös nyelvet beszélünk, mégsem értjük egymást.

Jeth>!

Újra a nappaliban ülök. A világfájdalmat hirdető egyhangú cikket olvasom, közben az öcsém szobájából tompán kiömlő zenét hallgatom. Coldplay, elviselhetetlen muzsika. A CIA évek óta használja terroristák vallatásához.

Kapcsolódó szócikkek: Martin
Méá>!

A férfi elé toljuk a pénzt, nem kérünk belőle vissza, de nem fogadja el.
– Kártyával fizessek? – kérdezi döbbenten Marci.
– Nem. Nem kell pénz. Pénz nem ér semmit. Én csak hagyni, hogy mindenki vigye el mi neki kell. Én szeretnék látni mindenki mosolyog.
– Komolyan beszélsz testvérem? – Marci hirtelen eszményi piedesztálra emeli a férfit.
– Tudjátok mi lenni jó Armageddonban?
Szótlanul rázzuk a fejünket.
– Az emberek végre emberként viselkedhetnek – ezt akcentus nélkül mondja.

_Katie_ P>!

Az igazán okos emberek a legnehezebb pillanatokban sem vesztik el a humorérzéküket.