Körkép ​2012 4 csillagozás

Harminchét mai magyar író kisprózája
Király Levente (szerk.): Körkép 2012

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Eredeti megjelenés éve: 2012

A művek szerzői: András László, Bartis Attila, Beck Tamás, Berka Attila, Berniczky Éva, Bíró Zsuzsa, Centauri, Csabai László, Cserna-Szabó András, Csobánka Zsuzsa, Darvasi László, Dragomán György, Egressy Zoltán, Garaczi László, Grecsó Krisztián, Háy János, Horváth László Imre, Horváth Lili, Jónás Tamás, Kiss Ottó, Kontra Ferenc, Limpár Ildikó, Lugosi Lou, Magyary Ágnes, Maros András, Márton Evelin, Podmaniczky Szilárd, Potozky László, Su-La-Ce, Schein Gábor, Spiró György, Szabó Róbert Csaba, Szabó Tibor Benjámin, Tóth Krisztina, Tóth Marcsi, Vida Gábor, Vincze Ferenc

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Körkép Magvető

Magvető, Budapest, 2012
386 oldal · keménytáblás

Király Levente (szerk.): Körkép 2012 Harminchét mai magyar író kisprózája

Mondjuk azt, hogy az én ízlésemmel van a baj, mert ezek szerint a magyar novellatermés krémje még mindig nem nyűgöz le (pedig szeretném magamat tapasztaltnak hívni ezen a téren, ugyanis ez a negyedik Körképem). Számomra túl sok az unalmas, semmitmondó, vagy pedig a túlságosan is sokat mondani akaró, de csak érthetetlen szimbolizmusba vagy művészieskedésbe fulladó mű. Ad-hoc kategóriarendszeremben a „meh” és a „pff” címkébe összesen sokkal több került, mint az „okés” és „jó” címkébe. Pedig nagy reményekkel kezdtem bele. Azért lehet szemezgetni:
Cserna-Szabó kabaréba illő jelenetet ("A kék doboz") írt egy mondatokat árusító emberről.
Dragomán novellája zseniális ("Zsilett") a hajgumiját megszállottan kereső kislányról. Ütős befejezés. Kötelező, neten is hozzáférhető.
Horváth Lili ("Percy szeme") írását egy festmény ihlette, de teljesen lényegtelen, önmagában is jó, érdekes „csavarral”.
Egressy novellájában ("Hatalmas lesz a Hold") is van egy „csavar”, amikor is a főszereplő egy biszexuális szerelmi háromszögben találja magát.
Maros András ("Dodzsem") egyik szereplője szintén kisgyerek, ezek mindig megfognak (kivéve Háy novellája, ami mesterkélten hatásvadász). Itt a naiv gyermeki világ ütközik a nagymama önkényes, kaotikus erkölcsi világával, ahol az ígéreteket simán meg lehet változtatni, ha múltjával egy szégyenfoltjával találkozik. Szintén kötelező.
Tóth Marcsi írása is tetszik ("Férfi leanderrel"), utólag belegondolva nem is tűnt fel, hogy a főszereplő férfi, szóval jól meg van írva a kiüresedő férfi vívódása a beteg, házsártos felesége és a fiatalos szerető között.
Vida csacsogó, bolondos gyerek elbeszélője is tetszik ("Háziolvasmány"), aki haverjával a környék furcsa figuráit nevezik el az éppen aktuális olvasmány szereplőiről.

darkfenriz>!

Király Levente (szerk.): Körkép 2012 Harminchét mai magyar író kisprózája

A 2014-es után lekaptam a Könyvtár polcáról a ’12-est is, hátha találok örökérvényűeket, vagy legalábbis egészen szórakoztató történeteket.
A nagy kedvencek, mint Cserna-Szabó, Darvasi és Dragomán most is hozták a formát, még ha mindkettőt olvastam is korábban, de ez természetesen nem von le az élményből, sem a pontszámból. Aztán vannak itt vagy korábbi ismerősök, vagy pedig remekre sikerült darabok, úgy mint András László, Bíró Zsuzsa, Csabai László, Grecsó Krisztián, Kiss Ottó vagy éppen Maros András, Spiró György, Szabó Tibor Benjámin a teljesség igénye nélkül.
Összességében vegyes a kép, de azért a néhány nagyobb élményért érdemes végigrágni az ilyen összeállításokat.

Pixelhiba>!

Király Levente (szerk.): Körkép 2012 Harminchét mai magyar író kisprózája

Nem mindent olvastam ám el, csak a kedvenceimet, illetve az arra esélyeseket, nem rossz.

spinakker>!

Se harag, se béke nincs benne, nem törekszik semmire, legyen minden úgy, ahogy lenni akar, csak azért nem fogja hajszolni a nyugalmat, mert nincs meg a belső temploma. Ez olyan szép, egy kortárs szerzőnél olvasta valahol.

135. oldal - Egressy Zoltán: Hatalmas lesz a hold (Magvető, 2012) · Egressy Zoltán

spinakker>!

A szökés valódi akadálya a kert végében álló falmaradvány és a fal mögött csobogó folyó volt számunkra. Persze Melinda felszállhatott volna egy vonatra is vagy buszra, de ennek túl sok értelme nem volt, mert az igazi szökés olyan, és ebben Peturral tökéletesen egyetértettem, hogy éjnek idején átmászunk a várfalon, átúszunk a folyón, és akkor tényleg szabadok leszünk, az egészen mellékes dolog, hogy a folyón túl van a lakótelep és naponta jövünk át ide, viszont az is egészen biztos volt, hogy amikor átmásszuk egyszer majd a falat, és átússzuk a folyót, éjnek idején, viharban és jégben, az másféle szabadság lesz, mint amikor a panellakásokból kijövünk a Gertrúd bácsi házába, hogy ne a tévét nézzük reggeltől estig, történjen végre valami már, de csak pingpongozunk és biliárdozunk egész nap, és nem halad a háziolvasmány sehova, Melinda pedig végig sem hallgatja a mondandónkat, nem érti Gertrudis gonoszságát, Biberach cinkosságát, nyilván minket sem ért.

370-371. oldal - Vida Gábor: Háziolvasmány (Magvető, 2012) · Vida Gábor

Kapcsolódó szócikkek: szabadság
spinakker>!

A nagy csáberő ellenére Gyuri szíve a helyén volt: nem hagyta magát megvesztegetni. A nagymama azért így is vett fagylaltot, magának. Négy gombóc joghurtos áfonyát.
– Na, nem gondoltad meg? – kérdezte az asszony, és Gyuri szeplős orra elé tolta a jégkásás fagylalttornyot.
– Nem – felelte Gyuri.
– Egy nyalást, hm? – hízelgett a nagymama, és szemét lehunyva, erotikus, búgó hangot hallatva körbecsúsztatta hosszú, lepedékes nyelvét a tölcsér peremén. A szájából kitüremlő nyúlványról Gyurinak a hentespultban egymásra dobált marhanyelvek jutottak az eszébe.

227-228. oldal - Maros András: Dodzsem (Magvető, 2012) · Maros András

spinakker>!

Műanyag a Biblia, amit a gimnáziumi osztálytárs csempészett be a múlt héten, mert vénlányként egyetlen időtöltése a temetőbe járás mellett az volt, hogy azt hitte, azon kevesek közé tartozik, akik értik az istent.

90. oldal - Csobánka Zsuzsa: Röntgen (Magvető, 2012) · Csobánka Zsuzsa

spinakker>!

Megáll egy piros lámpánál, még az autók is mind ezüstszürkék, fehérek, semmilyenek. Ilyenek a napok is, amikor kiesik az életből a szerelem, jut eszébe egy lektűrgondolat.

130. oldal - Egressy Zoltán: Hatalmas lesz a hold (Magvető, 2012) · Egressy Zoltán

spinakker>!

Lizáról kezdtünk beszélgetni, mint két hadirokkant ugyanabból a vesztes háborúból.

145. oldal - Garaczi László: Nem ezt ígérted (Magvető, 2012) · Garaczi László

spinakker>!

Hozd be a természetgyógyász újságot is, viszem, de csak ő hallotta, ahogy mondja, és egy pillanatra megjelent előtte múlt heti találkozásuk a német ajkú látóval, aki az ingát a felesége feje fölött lógatva megállapította, hogy aggodalomra semmi ok, hisz a neje nem depressziós, csak energiaveszteségben szenved.

366. oldal - Tóth Marcsi: Férfi leanderrel (Magvető, 2012) · Tóth Marcsi

spinakker>!

A nagymama Feszty-körképről tartott előadása még javában tartott, amikor megérkeztek a Vidám Park jegypénztárához. Amint beléptek a recsegő, racsnis beengedő-kapun, Gyuri megmámorosodott. Figyelme kikapcsolt, az előadó hangja számára füllel nem érzékelhető frekvenciasávba tolódott. Egy lehalkított filmszereplő lett a nagymamából, egy fürgén mozgó test és egy tátogó fej. A fa hullámvasút vészjósló kattogása hallatszott a távolból. Alig tettek meg pár métert, a fiú kimelegedett az izgalomtól. A szája szélét rágcsálta. Hunyorítva, sóváran nézelődött, mint a vadászni készülő ragadozó. Mint aki nem játszani készül a Parkba, hanem felfalni a játékszereket.

230. oldal - Maros András: Dodzsem (Magvető, 2012) · Maros András