Betekintések ​a BDSM világába 7 csillagozás

Tabumentesen a nem szokványos szexualitásról
Király Lea: Betekintések a BDSM világába

A ​könyv valós beszélgetések alapján vezet be a BDSM (nem szokványos szexualitás) világába. Az interjúkötet egyrészt bepillantást enged a BDSM szubkultúrába úgy, hogy az interjúalanyokról kiderül, hogy mentálisan egészséges, szerethető emberek, másrészt az olvasó megértheti a BDSM-et képviselők lelki mozgatórugóit, harmadrészt a könyv fogódzkodót jelent és egyfajta védőhálót ad a BDSM világába újonnan érkezők számára.

Vajon mi izgatja, mi motiválja, mi tölti el boldogsággal, örömmel, élvezettel és félelemmel ennek a nem szokványos erotikus társasjátéknak a résztvevőit? Vajon ők mennyire képesek szeretni, mennyire tudják átadni magukat a másiknak? Mennyire akarnak uralkodni és mennyire szeretnének alárendelődni? Vajon a fájdalom számukra élvezet vagy kikapcsolódás? Ha leszállt az éj vagy felkelt a nap, akkor mi történik velük? Ők betegek vagy normálisak? Vajon mi a közös vonásuk?
Számos kérdés, amelyre az olvasó megtalálja az interjúkötetben a választ. Egy biztos: a… (tovább)

Medicina, Budapest, 2018

Nienna001 P>!
Király Lea: Betekintések a BDSM világába

Király Lea: Betekintések a BDSM világába Tabumentesen a nem szokványos szexualitásról

Interjú kötet, a BDSM világának különböző szereplőivel. Van köztük, szubmisszív, dom, switch, travi és még poliamor kapcsolatban élők is. Különböző világnézetek, értelmezések, mindegyikük inteligens, művelt, nyitott. Érdekes volt olvasni, hogyan látják ezt a világot. A félresiklásokat, a tanulságok levonására való képességet is megtaláltam a sorok között. Volt, hogy hibáztak, aztán valamilyen következtetést levontak belőle és mentek tovább. A saját életükről meséltek, önreflexíven, hogy milyen az az élet, amiben megélhetik a vágyaikat, a társuk elfogadja őket. Van, aki jobban kiteljesedett, van aki még jobban keresgél, de önazonosan tudnak létezni, és ez igen fontos. Jó volt olvasni, bár a travi részt elég nehéz volt értelmezni, főleg, hogy itt egy szerepfüggő hasadás is volt a személyiségben. A férfinek volt egy női személyisége is, ahová azokat az érzéseit tolta át, amivel ő nem tud mit kezdeni. Milyen tolerancia kellhet a párjától, hogy a férfi, akit szeretek alkalmanként nő, külön nevet kapott, külön ruhatárral és ezzel együtt szeretem, őt akarom. Valahol szép, valahol meg ez a tipikus én ezt nagyon nem. De ha ők boldogok, és annak tűntek, akkor hajrá.

remenant P>!
Király Lea: Betekintések a BDSM világába

Hiánypótlónak hiánypótló, de attól, hogy piaci rést céloz meg a könyv, azért még lehetne áramvonalasabban szerkesztve és legfőképpen magasabb nyelvi színvonalú. Volt ennek a könyvnek egyáltalán lektora? És! miért! vonzódott! ennyire! a felkiáltójelekhez?! Annyira utálom a felkiáltójeleket. És értem, hogy interjúkötet, de sokkal jobban le lehetett volna csiszolni azokat az interjúkat nyelvhelyességben és tartalmilag is. (A borítón diszkréten elrejtésre került egy I. jelzés. A II.-hoz egy könyörtelen szerkesztőt kérek.)
Sikerült viszonylag változatos merítést létrehozni az öt interjúval, van poliamor pár, fetisiszta, szubmisszív, domináns, szadista, mazochista, transzvesztita, tehát megkísérli lefedni a teljes szubkultúrát. Minden interjúfejezetet glosszárium vezet be, egy-két szó kivételével teljesen ugyanaz a glosszárium, a kötetet pedig ismét egy teljes fogalomgyűjtemény zárja le, úgyhogy teljesen értelmetlen lappazarlásnak tűnik fejezetenként beszúrni. Ezután a fejezet nagyon röviden bemutatja a személyt vagy párt, jön az interjú, majd a végén a szexuálpszichológus szintén interjú formájában kommentálja többnyire teljesen érdektelenül az elhangzottakat. Ez sokkal jobban mutatna az eredeti interjúba ágyazva, meg úgy eleve, nagyon hiányzik ennek a kötetnek, hogy az alanyokat ne csak interjúkból ismerjük meg. Végig olyan érzésem van, mintha szemellenző lenne rajtam, pedig ez egy izgalmas és érzékeny anyag, csak valahogy lehetne jobban is tálalva.

Király Lea: Betekintések a BDSM világába

Mások már megjegyezték előttem is, hogy az interjúk szóról szóra történő legépelése és egyenes nyomtatása bármiféle szerkesztés nélkül nem kifejezetten szolgálja a fogyaszthatóságot. Én azért gyorsan túltettem magam ezen és sikerült a lényegre figyelnem, mert volt is mire. Ez nem az a könyv, ahol olyat olvasol, hogy „…és akkor a századik suhintásra kiserkent a vér a seggemen és átélem életem legnagyobb orgazmusát”. Erre ott van az a tetemes mennyiségű könyvhalom, amiért az Amazonas mérhető része már eltűnt.
    Gratulálok az interjúalanyok kiválasztásához! Ez a könyv csakis azért sikerült ennyire informatívra, sokszínűre és képes számos pozitív példát mutatni a tudatosságról, nyíltságról, elfogadásról, mert a megfelelő emberek lettek megszólítva, akik nem mindennapi szintű önismerettel bírnak. Öt interjúra került sor hét személlyel, ebből négyen hangsúlyozták, hogy legalább az életük egy szakaszában jártak terápiára, pszichológushoz/pszichiáterhez, spirituális vezetőhöz, de volt, aki a filozófiában lett jártas; másik két ember szintén utalt a pszichológushoz járás pozitív hatásaira; volt, aki úgy fogalmazott, hogy „már egy kocsi árát tettem magamba” és ez bizony érződött is a megszólalásaikon. Minden érintett témakört itt nem sorolok fel (akit érdekel, majd úgyis elolvassa), de a fontosabbak közül megemlítek párat: sokat tárgyalják a bántalmazás és a BDSM közti különbséget; valóban használható eszközöket adnak a kezdők/érdeklődők kezébe a rossz élmények elkerülésére (ami azért is fontos, mert ugyan bárhol belefuthatunk egy nárcisztikus, pszichopata vagy máshogyan torzult emberbe, de ebben a körben sokkal gyorsabban); példákat hoznak arra, hogy mi nem BDSM, csak egyesek szeretik elhitetni azt önös érdekből.
    Azt gondolom, hogy ez a könyv sok mindent helyretesz és letisztáz, amit a hírhedt trilógia felkavart és eltorzított. Nagyon-nagyon kellett egy ilyen könyv a magyar piacra. Objektíven nézve inkább 4 csillag, de kap +1-et bátorításképp.

orsicsiga>!
Király Lea: Betekintések a BDSM világába

Egyet kell értenem az első értékelővel: témáját tekintve nagyon izgalmas és érdekes, de olvasmányélményként borzalmas :( Észrevettem már, hogy az interjúköteteknél nagyon fontos, hogy jó szerkesztő és lektor segítse az írót. Az élő beszédben teljesen rendben van az akadozás, ismétlés, kicsit összefüggéstelen mondatok. De olvasva nem jön át, mivel nem segíti az értést a mimika, gesztusok, stb. Az sem segít, hogy ott van zárójelben, hogy (mosoly). Engem legalábbis kicsit zavart ez, végig.
Én örültem volna annak is, ha kicsit más az interjú-szakértői kommentek arány.
Az minden esetre megragadta a figyelmemet, hogy MÉG nem születnek PhD dolgozatok ebben a témában, alig alig kutatják. Remélem hamarosan eljön ennek is az ideje :) Érdekelne tudományosabban a téma, bár belátom, nem lehet egyszerű ezt kutatni.

Rocketdog>!

Szerinted hol húzódik a határ normalitás és az aberráció között a szexualitásban?
Nem gondolom, hogy a szexualitásban van ez a határ. Hanem szerintem vannak olyan erőszakos emberek, akik a másik szabadságjogait nem veszi figyelembe. Na, ez aberráció. De vallási fanatikusok, vagy olyan politikusok is lehetnek aberráltak hatalmi mámorban szenvedők. Az aberrációnak lehetnek különböző fokozatai. Sokszor a normalitás is aberrált a mai világban.

Rocketdog>!

Az egyik nemzetközi BDSM oldalon írta valaki egy fórumon, hogy mi BDSM-esek mennyire rosszak vagyunk, mert mi a BDSM-be menekülünk a való világ elől. Erre írtam válaszként egy jó hosszú kommentet, hogy rendben, de akkor mi van azokkal, akik a horgászásba, az autóversenyzésbe vagy az alvásba menekülnek?! A modern ember vagy megkattan, vagy valahova menekül. Nem hiszem, hogy ez probléma lenne.

KNW I>!

Még maradandó sérüléseket is lehet okozni, csak megegyezéses alapon.

Rocketdog>!

A féltékenység mit jelent? Van-e egészséges mértéke?
A féltékenység teljesen jó. Az egy érzelem, amely jelez, hogy hoppá, hoppá, hoppá, hoppá, hoppá, és nem is hagy békén. Valami van. Hogy mit kezdesz vele, az már a te tudatosságodat minősíti. A féltékenység jelzi, hogy veszély van. Miért van veszély? Mert te kevés vagy? Akkor legyél több! Milyen a viszonyotok? Mi az, amit etikus kérned? Kérheted azt, hogy ne beszélgessen többet azzal a férfival, mert te féltékeny vagy rá? Hát, ha ez tíz évben egyszer fordul elő, és csak egy férfira vonatkozik a kérés, akkor talán. A féltékenység inkább etika kérdése. Mit kérhetek jogosan, anélkül, hogy korlátoznám a másikat? Az én munkámat ne neki kelljen elvégeznie! Azért vagyok féltékeny, mert azt látom, hogy a másik okosabb, mint én, pedig azt hittem, hogy én vagyok a legokosabb a földön?! Vagy legyek okosabb, és tegyek érte, vagy fogadjam el, hogy nem én vagyok a legokosabb, és az egóm legyen kevesebb! Ezáltal megtapasztalva azt, hogy nem azért szeretnek, mert különleges vagyok, hanem azért szeretnek, aki vagyok! Azaz nem kell a legokosabbnak, a legszebbnek lennem! Vagy miért vagyok féltékeny? Azért mert láttam egy olyan oldalát megnyilvánulni a páromnak, amilyet velem nem él meg?! Persze, lecseszhetem, hogy velem miért nem kedves, de azon is el lehet gondolkozni, hogy hogyan jutott ide a kapcsolatunk? Ezek szerint alapból a páromban benne van a romantikus lélek, csak éppen közöttünk nem jön ki, ami egyikünknek sem jó. A jelzőfényt kioltani teljese felesleges lenne! Viszont, hogy mit cselekszem, etikusan és felelősen cselekszem-e annak az információnak a birtokában, hogy valami, úgy érzem, nem teljes, az már rajtam múlik. Nem teljes?! Semmi sem teljes. A féltékenység azt jelzi, hogy kiléptetek a komfortzónátokból, tanulni akartok.

Kapcsolódó szócikkek: féltékenység
Rocketdog>!

A mi társadalmi éránkban a pszichológia tudományának nagy feladata az, hogy megmutassa, hogy lelki dolgok tudományos erőfeszítésekkel lefedhetőek és tudományosan megközelíthetőek. Az elméleti és gyakorlati pszichológia nagyon óvatosan bánik a szavakkal, és ez még hosszú ideig így is lesz. Azért csak a tárgyak által kiváltott érzést nevezi a pszichológia fétisnek, mert túl veszélyes lenne azt mondani, hogy egy testrész fontossága lehet fetisizmus, mert akkor minden fetisizmus! A pszichológiának ezt a dimenziót a patológia részről kell megfognia. Ebben az esetben a BNO és DSM a patológiáról szól. Összességében a pszichológia a testrészt nem tekintheti ilyen könnyedén patológiás dimenziónak. Ahogyan a tulajdonságot és a viselkedést sem, mert akkor bárki, aki szerepjátékot játszik, az innentől patológiás, Azaz innentől fogva csak misszionárius pózban szabad csinálni, és közben a gyermeknemzésre és például Angliára gondol. Arra még nem érett meg a társadalom, hogy a pszichológia az egészség pszichológiájával tudjon foglalkozni. Egyelőre a patológia felől, hogy mi a hiba, innen közelítünk, mert erre van igény, mert itt tart az orvostudomány. Az orvostudomány sem a prevenció- és az életmódorvoslás felől van felépítve. Nem így él a köztudatban. A pszichológiának is ennek alapján a betegséget kell vizsgálnia. Hogy az egészséges embereknek milyen apró elváltozásai lehetnek, erről a pszichológiának a jelen korszakban nem igazán szokása nyilatkozni. A pszichológia valóban az élettelen tárgyakkal foglalkozik a fetisizmus kapcsán, ott is főleg a szélsőséges esetekkel, amikor például csak élettelen tárgy jelenlétében vagy által tud valaki elélvezni, sehogy máshogy. Tehát nagyon szélsőséges eseteket vizsgálja. De ebben az a jó, hogy ha megnézzük, hogy valami hogyan tud elromlani, rengeteget elmond annak a valaminek a működéséről! Mivel nem tudunk élve boncolni, és nem találunk lelket a boncoláskor, így a hibákból következtetünk a helyes működésre. Ezért a pszichológia a hibákat gyűjti.

Kapcsolódó szócikkek: köztudat · szerepjáték
Rocketdog>!

Jártam már sokat Amerikában. Nekem az volt rendkívül szembetűnő, amikor kint jártam, hogy nagyon hazugak az amerikaiak, de a hazugságot pozitívan élik meg. Mindenben a sikerességet, boldogságot és örömöt hazudják, még akkor is, ha az éppen nincs benne. Ezzel azonban teremtik is a valóságukat. Ez főleg a magyar pesszimista hozzáállással jól szembeállítható.

Rocketdog>!

Már onnan a tanfolyamról két csajjal jöttem el. Az egyikkel össze is jöttem, mert rákos volt, pár hónapja volt csak hátra, és szeretett volna még megélni pár dolgot, meg egyébként jó fej is volt. Érdekes lány volt. Sokat együtt voltunk, akarta is, hogy lefeküdjünk, meg mindegy is volt már. Nagyon sajátos volt az életszemlélete. Amikor valakinek már csak pár hónapja van hátra. Például már nem olvasott könyvet. Mondván, hogy a saját történetét akarja élni és nem másét akarja olvasni.

Rocketdog>!

Nagyon sokszor futottunk bele olyan régi BDSM-es partikba, amire azt mondtuk, hogy ezt így inkább nem!
[…]
Nitta: Meg én sokszor azt érzem, hogy ez nem eszköz, hogy jól érezzék magukat, hanem maga a cél. Hogy minél valódibb BDSM-ezőnek érezzék magukat. És szerintem ez hülyeség.
BDSM-ezők alatt kiket értesz?
Nitta: Akik érdeklődnek a téma iránt, aktívan a részesei, és akár közösségi életet is élnek.
Értem. És mi a különbség a cél és az eszköz között?
Nitta: Az, hogy a BDSM az egyik eszköz arra, hogy igazából jól érezze magát. És egy élvezetes estét töltsön a partnerével. Vagy partnereivel.
Patrik: Felszabadult szórakozás.
Nitta: Igen. Hogy öröm legyen. És az egyiknél ez eszköz, a másik meg maga a cél. Hogy minél tökéletesebb D/s viszonyt alakítsanak ki. És nem jó, hogy ha az eszközből cél lesz.
Ez érdekes gondolat. De még ezt vigyük tovább! És a másik esetben, amikor cél lesz a BDSM, akkor mi sérül?
Nitta: Ha maga a cél a BDSM, hogy például minél inkább megvalósítsák az ő fejükben élő tökéletes D/s viszonyt, akkor igazából szerepekbe kényszerítik magukat. Pedig valamennyire az lenne a lényeg, hogy kilépjenek a meglévő szerepekből. […] amikor az ember elkezdi felfedezni a szexualitását akkor remélhetőleg kitör ebből és utána nem szabad beleesni abba a csapdába, hogy új kis dobozokba próbálják beleszuszakolni a többi embert. Ez így nagyon nem jó. Szerintem nagyon sokan azt csinálják, hogy végre rájönnek, hogy ők nem vanillák, nem heteroszexuálisak, vagy bármi, és akkor megtalálják a közösségüket, mert nagyon fontos, hogy az ember körül legyen egy elfogadó közösség, és utána megpróbálnak a szó szerint vett közösségi normáknak megfelelni. Annyira, amennyire nem kéne. És igazából olyan szerepeket vesznek fel, amelyek csomószor már nem is szerepek, hanem karikatúrák. Például él a fejében, vagy a körülötte lévő BDSM-es emberek fejben egy szerepfelfogás arról, hogy milyen a jó domináns, vagy milyen a jó szubmisszív, és annak a szerepnek pontosan milyennek kéne lenni. És akkor megpróbál minden elemében megfelelni annak. Akkor is, ha az ő személyiségével vagy vágyaival nem egyezik. És ez szerintem nem egy jó dolog.

Rocketdog>!

Aha. Tehát volt benne kötözés és …
Meg csúnya beszéd, fenyítés, kényszerítés…
Mit gondolsz arról, hogy ez hogyan született meg egy nyolcéves fejében?
Igen gondolkoztam rajta, és volt olyan terapeuta ismerősöm, aki ezt elmagyarázta.
És ő mit mondott?
Azt, hogy az össze szexuális fantázia a szó előtti tartományból építkezik. És ez az a tartomány, ahol azok az élmények vannak, amelyek akkor jöttek létre, amikor a gyermek még nem tudott beszélni. És a gondolkodását nem a szavak formálják, hanem képekben és érzésekben vetítődnek le az élmének és a gondolatok. Ezek nagyon mélyen vannak, és nem annyira kiforrottak és kimunkáltak, mint a szóban való gondolkodás. Az akkori történések nem feltétlenül traumák. A trauma mindig az egyén szempontjából kap egy ilyen minősítést. Tegyük fel, hogy a kisbabát agyon szeretgették és puszilgatták, de az anyukájának éppen el kellett ugrani valahova, akár WC-re, akkor azt az igen rövid kis időt is megélhette a kisbaba elfordulásnak, azaz óriási traumának, amelynek lehettek később mindenféle következményei is.