Kosztolányi 2 csillagozás

Vita és vallomás
Király István: Kosztolányi

"A ​negyvenes évek első felében önmagam keresőn, a szimbolikus értelemben – o'neilli értelemben – vett »éjszakában« élve egyik legkedvesebb versem volt ez a költemény. Aztán – a »nappalba« kerülve, marxistává válva, más életet írva: menekültem tőle. A Jung-féle metaforikus tipológiát használva: a nappalival szemben az éji gondolat művét láttam benne, a »fekete romantika« egyik termékét: a boldogtalanság, a reménytelenség elontogizálását és megszépítését. Hisz az az élet volt itt művé nemesítve, mely Nirvána ködve veszve, csodák között száguld éjjelente, mely a demokratizmus hitvallásával, a humanista-felvilágosult világkép boldogsághitelével az arisztokratizmus bölcseletét, a heroikus pesszimizmus komor morálját állította szembe: a semmi tudatát, az irracionalitást. Évek felgyűlő tapasztalatának s egy különös, újabb, »éjszakai« szituációnak kellett eljönnie ahhoz, hogy visszataláljak ismét a műhöz.
1969-ben történt. Feleségemmel együtt Párizsban jártam. S egyik hajdani… (tovább)

Szépirodalmi, Budapest, 1986

Gabriella_Balkó
Király István: Kosztolányi

Nem igazán nekem valók az ilyen fejtegetések, de azért kicsit közelebb hozták Kosztolányit. Érdekes volt róla olvasni, hogy nem kedvelte Ady Endrét, és Babitscsal is kissé hadilábon álltak.
A regényei elemzései tetszettek, azt meg, hogy a versekben mit akart elmondani, talán ő tudja a legjobban. :)

Szépirodalmi, Budapest, 1986

Németh László: A minőség forradalma – Kisebbségben I-II. – Politikai és irodalmi tanulmányok, beszédek, vitairatok
Fekete Gyula: Boldog házasságok titkai
Jean-Pierre Changeux – Paul Ricoeur: A természet és a szabályok
Szalai Anna (szerk.): Tollharcok
Szendi Gábor: Antidepresszáns és placebo
B. Élthes Eszter: Óda az erotikához
Kardos László: Hármaskönyv
Szepesy Gyula: Nyelvi babonák
Lengyel József: Tükrök
Kossuth Lajos – Eötvös József – Fáy András: A „Felelet” és más vitairatok Széchenyi István A kelet népe című könyvére