Karácsonyi ​legendáskönyv 9 csillagozás

Kindelmann Győző (szerk.): Karácsonyi legendáskönyv

December ​táján megszaporodnak a reklámok, díszesebbé válnak a kirakatok, a posta milliószám kézbesíti az üdvözlőlapokat, s az utcák megtelnek ajándékot keresgélő, ideges hajszolt emberekkel: fogyasztókkal. Pirosba öltözött Mikulás szórólapot osztogat. Sültgesztenye-árus lesi a pénztárcánkat. A jászol Istene fröccsöntött műanyagból néz ránk és a pénztárgép csörgése minden más hangot elnyom. A profán világ szinte mindenütt betört a karácsony misztikumába. Az angyalos betlehemi istálló, a mennyei fényben nyájukat legeltető pásztorok nem illenek többé szellemi tájképünkbe. Pedig sokakban él még a hajnali decemberek titokteljes várakozása, az adventi koszorú gyertyáinak pislákoló fénye és a szenteste gyermeki vágyakat betöltő varázsa. Nekik ajánljuk ezt a könyvet. A magyar és a világirodalom legszebb karácsonyi novelláit, elbeszéléseit gyűjtöttük kötetbe, hogy amikor december 24-én bezárnak az üzletek, kiürülnek az utcák… e kötetben a legnagyobb írók szavai által elevenedik meg az… (tovább)

A művek szerzői: Tamási Áron, Jules Supervielle, Selma Lagerlöf, Sík Sándor, Edzard Schaper, Babits Mihály, Fekete István, Gárdonyi Géza, Dallos Sándor, Móra Ferenc, Nyirő József, Dino Buzzati

Szent István Társulat, Budapest, 2017
Szent István Társulat, Budapest, 2013
Szent István Társulat, Budapest, 2009

Virágszépe >!
Kindelmann Győző (szerk.): Karácsonyi legendáskönyv

A várakozás, készülődés novellái, közelebb hozzák az Ünnepet. Érdekes válogatás, örömteli és nagyon szomorú történeteket választott a könyv szerkesztője. Néhányat már jól ismertem. Érdekes, hogy a Csordásék karácsonja Gárdonyitól évről évre megtalál, pedig tudatosan nem keresem. Ez az elbeszélés szívet melengető, ünnepi és aki elolvassa, biztosan megszereti.

sassenach>!
Kindelmann Győző (szerk.): Karácsonyi legendáskönyv

A magyar novellák nagyon jók voltak, de amit külföldi írók írtak, azok valamiért nem tetszettek. És ezt nem elfogultságból mondom, hisz' a kedvenc íróim nagy része külföldi. Viszont itt most ezek valahogy nem voltak az igaziak… :/

Ditke22>!
Kindelmann Győző (szerk.): Karácsonyi legendáskönyv

Vannak benne jó novellák, és kevésbé jók is. A magyarok közül jó néhányat ismertem is, mégis jobb érzés volt őket újra olvasni, mint némelyik külföldi szerző művét. Nem mindegyik adta meg a karácsonyi hangulatot, sem a hitet, amit valószínűleg szerettek volna.

Cicu>!

A szegény ember fia elmosolyodott.
– Édesanyám – mondta. – Mióta az eszem tudom, édesanyám mossa el az edényeket, és édesanyám söpri ki a szobát.
– De ronda keze lehet! – mondta a gazdag ember fia. – Az én anyám keze puha, mint a bársony, és fehér, mint a hó.
A favágó fia elszomorodott, de hogy a másik az anyját bántotta, megkeményedett a válla, égni kezdett a szeme hevesen, s azt mondta:
– Lehet, hogy a te anyád keze puha, mint a bársony és fehér, mint a hó, de azért én az édesanyám bütykös kezét a te anyád hófehér kezéért oda nem adom, mert a te anyád keze a semmittevéstől hófehér, az enyémé meg azért bütykös, mert én értem dolgozik. S aki asszony a fiáért dolgozik, az a legelőbbre való. Azért te az én édesanyám kezét ne bántsd, mert én úgy megverlek, ha bántod, hogy kilenc doktor nem gyógyít meg téged!

Dallos Sándor: Az aszú szőlő (171. oldal - Szent István Társulat, 2009)

Cicu>!

S milyen szép is volt esténként, mikor ezek a távoli és végtelen csillagok kicsik, egészen kicsik lettek, hogy a jászol fölé férjenek, s magukban tartották a fényük, a nagyságuk és a melegük túlságát, annyit árasztva belőlük, hogy éppen csak megmelegítsék s megvilágítsák az istállót, se ne ijesszék meg a kisdedet.

Jules Supervielle: A jászol szamara meg az ökre ( 31. oldal - Szent István Társulat, 2009)

Cicu>!

[…] emlékeztetni az embereket, hogy jobb sorsuk büszkeségükben hagyja el őket, de az alázatosságban ismét visszatér hozzájuk.

Selma Lagerlöf: A bölcsek kútja (49. oldal - Szent István Társulat, 2009

Cicu>!

De az emberek időmérője nem az angyaloknak van kitalálva. Nekik nem kell ahhoz egy óra, hogy térüljenek-forduljanak ég és föld között. Ők olyan gyorsan érkeznek, amilyen gyorsan Isten mosolya leér a földre, vagy a gyermeki imádság fölér az égbe.

Móra Ferenc: Karácsonyi misztérium 1928 (192. oldal - Szent István Társulat, 2009)