Amelia 40 csillagozás

egy élet cserepei
Kimberly McCreight: Amelia

Kate ​Baront, a peres ügyvédet és gyermekét egyedül nevelő zaklatott édesanyát megrendíti, amikor a lánya exkluzív brooklyni magániskolájából azzal a hírrel hívják fel, hogy Ameliát – az ő intelligens, kitűnően teljesítő tizenöt éves lányát – csaláson kapták. Ám amikor Kate megérkezik a Grace Hallba, váratlanul egy ennél messze letaglózóbb hírrel kell szembesülnie: Amelia meghalt. Elkeseredésében levetette magát az iskolaépület tetejéről. Legalábbis ezt közli Kate-tel a Grace Hall és a rendőrség. És ő ebben a hitben él mindaddig, amíg egy névtelen üzenetet nem kap: Amelia nem ugrott le. Kate ezek után ki akarja deríteni az igazságot – nem számít, hová vezet. Amelia e-mailjeit, SMS-üzeneteit és facebookos bejegyzéseit böngészgetve rekonstruálja lánya életének darabkáit meg a benne szereplőket, és fényt derít arra, hogy mit is keresett aznap a Grace Hall tetején – és hogyan halt meg.
Az Amelia titkok és hazugságok, barátok és piszkálódások története. Arról szól, hogy mennyire… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2013

GABO, Budapest, 2015
492 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789636899561 · Fordította: Komló Zoltán
GABO, Budapest, 2015
492 oldal · ISBN: 9789634061007 · Fordította: Komló Zoltán

Kókuszka >!

Kimberly McCreight: Amelia egy élet cserepei

A történet az elején teljesen magába rántott, majd kissé ellaposodott, a vége viszont túl sok mindent hirtelen a nyakamba zúdított. Felhívja a figyelmet a virtuális világ veszélyeire, a kamaszproblémákra, a mindenáron valahova tartozás buktatóira. Amelia többszörösen veszélyeztetett tinédzser: állandóan dolgozó édesanyja egyedül neveli, egyke, magányos, nincs aki segítene eligazodni ebben a nem könnyű világban. Üzenete: bármilyen fontos pozíciót is töltünk be, oda kell figyelni gyermekeinkre, az árulkodó jelekre, amíg még nem késő.

Zsoofia>!

Kimberly McCreight: Amelia egy élet cserepei

Ez nem a Holtodiglan. Tudom, hogy így könnyebb eladni, de köze sincs hozzá. Ez a könyv egy lélektani dráma a túlhajszolt anyáról és a valahova tartozni szerető lányáról. Nem egy sakkjátszma két velejéig romlott ember között.

A könyv 70 százalékától előre-hátra dőlöngélve olvastam, imádkozva, hogy legyen már vége. Lelkileg nagyon megterhelt, ami Ameliával történt.

A könyvvel egyedüli problémám volt: el kellett engednem azt a bődületes marhaságot, hogy a rendőr elviszi az áldozat anyját a kihallgatásokra. A történet egyéb részei is elég erőszakolt megoldásoknak tűntek spoiler, és sajnálom, hogy nem egy erőszakosabb szerkesztő nézte ezt át, ő talán jobb történetet tudott volna belőle kicsiholni.

Ezen kívül viszonylag jó képet fest az iskolai zaklatásokról – nagyon szeretném, ha az iskolában ilyen témákat feldolgozó könyvek is kerüljenek be a kötelezők közé. A két nézőpontkarakter igazán jó karakter volt, jól reagáltak egymásra és a környezetükre (Amelia különösen pozitívan reagált néhány dologra).

ValerinLanz P>!

Kimberly McCreight: Amelia egy élet cserepei

Annyira nagyon szomorúnak és elkeserítőnek találom, hogy ilyen sok könyvet lehet írni az iskolai zaklatásról! És még csak azt sem tudom mondani, hogy elcsépelt lenne, mert az, hogy sorozatban lekurváznak, vagy egyéb, nyomdafestéket nem tűrő szavakkal jellemeznek valami olyasmiért, amit el sem követtél… ez pedig ahhoz vezet, hogy egy olyan lány, mint Amelia, aki előtt még annyi minden állt, meghal.
Hasonlított ez a kötet egy másik, általam olvasotthoz, ahol az anyuka szintén csak jóval később tudta meg, milyen ember is volt a kislánya, és ott már-már hajlottam arra, hogy a lány hibája volt az egész. Itt nem. Amelia áldozat volt, belekeveredett egy olyan összeesküvésbe, amiről nem hogy nem tudott, de nem is tehetett. Próbált rendes, kedves, lojális lenni, nyitott az új emberek felé spoiler, és igazából nem kért sokat, csak hogy elfogadják, és esetleg szeressék.
Nem fogom azt mondani, hogy nem Kate hibája. Megtett mindent, amit tudott, de ez kevésnek bizonyult. Ügyvédként ő tudhatná legjobban, hogy az őszinteség sokkal jobb, főleg, ha megelőzhet vele egy tragédiát.
A Szarkák. Komolyan, kikapartam volna az összes szemét. Főleg Zadie-ét. spoiler És Dylan! Nem hiszem el! spoiler
Azon meg, hogy ki volt a pletykafészek, aki a híreket szolgáltatta a gyerekekről… undorító és felháborító spoiler
spoiler
Mondjuk nem tudom, mi történt volna, ha Kate nem kapja meg azt az üzenetet. spoiler
Mindőnkben megvan a késztetés, hogy tartozzunk valahová. Nem akarunk magányosak lenni, szeretetre vágyunk, és arra, hogy azok lehessünk, akik vagyunk. Szomorú, hogy hiába van pénz, a gyerekeknek már a gimnáziumban meg kell tanulniuk, hogy nem adhatják önmagukat… alakoskodni kell, furkálódni, mert úgy magasabbra jutsz. Remélem azért mindig lesznek olyanok, mint Amelia, akik nem adják fel.

MrBones>!

Kimberly McCreight: Amelia egy élet cserepei

Én majdnem félbehagytam, de megérte elolvasni. Az első harmad nagyon unalmas, és lassú. a lassúság megmarad, de Amelia sorsa érdekessé válik. Itt a váltott elbeszélőmód számomra döcögőssé tette a történet menetét, és igazából egy nem is izgulós, ki a bűnős krimi volt. Inkább egy fiatal lány drámája, lelki harca, háttérben az amerikai iskolákra jellemző klub, és beavatási rituálék világa, a klubokra jellemző gyűlölet és egymásra utaltság. Ugyanakkor túl sok szálat vont be a történetbe, így hiába volt viszonylag vastag könyv, a legtöbbet csak felszínesen érintette, sok volt benne a mellébeszélés, az unalmas leírások.

Sylvie23 P>!

Kimberly McCreight: Amelia egy élet cserepei

Először is nekem nagyon tetszik a cím és a borító is, szerintem nagyon jó lett mindkettő. Általában, ha ilyen hosszú ideig olvasok egy könyvet az azért van, mert nem köt le, legalábbis eddig mindig így volt, ez az első kivétel. :)

Maga a történet 2 szálon futott, amit általában szeretni szoktam, de most úgy éreztem, hogy Kate részei néhol feleslegesek voltak. Persze a nyomozás és a titkok felderítése fontos része volt a könyvnek, de azt a pár oldalt, ahol az ő múltjában jártam feleslegesnek éreztem. A cselekmény jól volt felépítve, maga a könyv nagyon elgondolkodtató volt. Amelia barátnőjét (Sylviát) egy percig se tudtam megkedvelni és ez nagyjából igaz volt sajnos az összes szereplőre Ameliát is beleértve. Azért adtam 4 csillagot a könyvnek, mert senki se került közel hozzám, és bár nagyon tetszett a könyv, a karakterek szó szerint hidegen hagytak, semmilyen érzelmet nem váltottak ki belőlem, pedig az lett volna a minimum, hogy sajnálnom kellett volna Kate-et és Ameliát is, de sajnos nem így volt. Szomorú és érdekes történet volt, nem zárom ki, hogy akár az egész hűen tükrözheti a mai valóságot, de az mindenesetre biztosan állítom, hogy nagy részét valóban hűen tükrözi. A tinik rohadt gonoszak tudnak lenni egymással. Összességében stabil 4 csillagos nálam, ami azt jelenti, hogy tetszett és egyszeri olvasásra szerintem megéri kézbe venni. :)

Ui: Szinte az összes Virginia Woolf idézetet imádtam, még sajnos soha nemm találkoztam vele, de felkeltette az érdeklődésemet:)

Kimberly McCreight: Amelia egy élet cserepei

Néha baromira nyomasztó, hogy az ember soha semmi rosszaságot nem követ el.

A jó gyerekeknek könnyű az élete. Nem keverednek bele semmibe, nem kell azon rágódniuk, hogy bajba kerülnek, minden felnőtt kedveli őket, mindig sikeresek abban, amit csinálnak. És emellett az életük rettentő unalmas, mondhatni nincs is életük, semmit nem tesznek, amitől igazán jól éreznék magukat.

Amelia nagyon jó gyerek volt. Kitűnő tanuló, a legjobbak közt tartották számon. Akkor miért kezdett el hirtelen sorozatosan rossz döntéseket hozni? Hiszen maga is látta, hogy ennek nem lesz jó vége.

Néha már csak akkor derül ki, mennyire sebes sodrású egy folyó, ha átbukunk egy vízesésen.

Nehéz erről a könyvről beszélnem, mert eléggé közel érzem magam Ameliához: a jó gyerek, aki többet akar. Azt viszonylag ugyan egyszerű megfogalmazni, miért lépett be Amelia a Maggie-khez: a legjobb barátnője sokkal izgalmasabb személyiség, mint ő, az anyja sem figyel rá, persze, hogy különlegesebbnek szerette volna érezni magát. Inkább azon gondolkoztam sokat, mi volt az a pont, amikor még megakadályozható lett volna a katasztrófa. Amelia annyiszor mondhatott volna nemet, a környezete annyiszor rákérdezhetett volna, mi a baj. Ez utóbbi az, amit a legszomorúbbnak tartottam: a környezete ignorálása. A legjobb barátnője, Sylvia folyton csak magával törődött, az anyukája pedig… Tudom, hogy szörnyen hangzik egy anyukát hibáztatni a lánya halála miatt, számomra mégis kimondottan negatív karakter volt. A munkamániája a lányával való kapcsolatának a rovására ment. Egy szülőt pedig nem pótolhat senki.

Kate alig tudott valamit a lányáról. Ahogy megpróbálta összerakni Amelia életének darabkáit, kiderült, hogy hatalmas mulasztásokat követett el. Ezért tartottam annyira megrázó, mégis fantasztikus könyvnek: egy szülő azt hinné, a gyermeke őszinte hozzá, miközben nem is az az ember, akinek ő hiszi. Vajon hány szülő szíve törne össze, ha meglátná a gyereke üzeneteit vagy talán többet? És hányan vallanák be, hogy nem csoda, hogy ők ezekről mit sem tudtak?

XX73>!

Kimberly McCreight: Amelia egy élet cserepei

Úgy gondolom, ez egy alapos könyv az ifjúkori kortárs bántalmazás/bullying témakörben. Elsősorban a szülői szemszöget képviselve gondolom így.

A fiamat egyszer egyik délutánról másik reggelre mentettem ki egy iskolából. Az összes cuccát otthagytuk, tankönyvek, váltóruha, tornacucc, képzőművész-szakköri doboza és eszközei. Csakis a rajzait szedtem össze a padjából/szekrényéből. Aztán 24 óra alatt lakcímcsere, átjelentkezés, az új „lakhelyén” körzetes suli, stb. Kerületünk egyik vezető iskolája volt a pánikszerűen otthagyott, a színfalak mögött dúlt a kortárs bántalmazás, és ezt az iskola egyáltalán nem volt hajlandó beismerni. (Leginkább a sznob helyek azok, ahol még a probléma beismeréséig sem jutnak el.)

Szülői szempontból ez a könyv egy súlyos, lelket marcangoló kálváriajárás. Hol rontottam el? Hogyan tehettem volna többet érte? Hogyan menthettem volna meg a gyerekemet?

Sajnos erre a kérdésre nagyon is határozott válaszaink lehetnek, ugyanis Amelia édesanyja több ponton is rosszul döntött. Rendkívül súlyos árat fizetett ezért.

Ezért gondolom a könyvről, hogy a témában az egyik legjobb (bár a vége felé kicsit valóban eltér szappanoperás témák felé, de bocsássuk ezt meg neki.)

szindilu>!

Kimberly McCreight: Amelia egy élet cserepei

Alapvetően nem egy rossz könyv ez, az lehet a gond, hogy hasonló témában olvastam már jobbat is (J.Picoult: Tizenkilenc perc). Ami számomra hiányzott, hogy a szereplőket igazán tudjam sajnálni, mert amiken keresztül mentek,mindenképpen kivált az emberből egyfajta sajnálaton alapuló szimpátiát (na de tudományos vagyok…), de ebben a könyvbe nekem valahogy sem az édesanya, sem Amelia nem ébresztett ilyet. Nem a történettel volt a baj, mert nagyon elgondolkodtató volt több szempontból is (barátság, szülő-gyerek kapcsolat, lelki terror, elit iskola működése),de nekem hiányzott a könyvből valami, ami a hangulatát komorabbá tette volna. Arról nem is beszélve, hogy a végére már a kibontakozó rokoni szálak miatt elkezdett dél-amerikai szappanopera stílusba átmenni az egész.

elgatto>!

Kimberly McCreight: Amelia egy élet cserepei

Nagyon vegyes érzéseim vannak a könyvvel kapcsolatban.
Pozitivum, hogy a végén TÉNYLEG minden kérdésemre választ kaptam, azokra is, amik meg sem fogalmazódtak bennem.
És ez az, ami nem tetszett, hogy valahogy rettenetesen túlzsúfolt, nagyon túmács.
Maga a sztori is eleve túl sok szálon fut, vannak átemelelt fészbuk/email/sms töredékek, van a jelen, amikor anyuka nyomozósat játszik, néha E/1, néha E/3 személyben, aztán van a múlt, néha Amelia (E/1) néha megint anyu szemszögéből.
Sztori szempontjából is olyan az egész, mint egy rakoncátlan polip, rengeteg egymástól függetlenül csapkodó csáppal, érintünk itt szinglidolgozósanyu problémákat, aztán a fiatalokra saját soraikban leselkedő veszélyeket, úgymint egymás zaklatása, kirekesztés, elfogadásra irányuló, mindent bevállaló vágyak, aztán volt itt szabados kamaszkori szexualitás, homoszexuális kamaszkori szexualitás…a könyv utolsó negyedében ehhez még kiderült, hogy ki Amelia apja, ill. ezzel kapcsolatban az is, hogy egész idő alatt ki tartott be (vagyis akart) anyukának, azaz sötét múltbéli titkok.

Összességében az, amit más könyvekből hiányolni szoktam, itt olyan mértékben jelen volt, ami már számomra zavaró és valahogy megterhelő is volt. Erre mondják, hogy a kevesebb néha több. Kicsit úgy éreztem, amikor a végére értem, mintha a szerző nem lenne biztos benne, hogy lesz lehetősége még egy könyvet irni, ezért ebbe akart belezsúfolni minden ötletet és témát, ami eszébe jutott.

mate55>!

Kimberly McCreight: Amelia egy élet cserepei

Bár nem elsősorban nekem szól a könyv, mégis le tudott kötni. Fiatalos, lendületes, ugyanakkor mégis valódi problémákkal foglalkozik, melyek sajnos nem ritkák egyetlen családban, vagy baráti társaságban sem. A szülői részvételnek számos formája létezhet, de mind abból indul ki, hogy a gyermekek elsődleges nevelői a szülők. Ennek tudatában az anya felelősségére több hangsúlyt fektettem volna.

idea4 P>!

Mert az urbandictionary.com 176 meghatározást ad a lúzer szóra. Ne légy statisztikai adat.

Kókuszka>!

De már elege volt abból, hogy másokat boldoggá tegyen, hogy jól viselkedjen, hogy udvarias legyen. Elege volt abból, hogy jó kislány legyen.

Kókuszka>!

Csak hát sokkal nehezebb olyasvalakinek megbocsátani, aki nem azon van, hogy bocsánatot kérjen.

Chris_Q>!

Ostobaság lenne az egész életemet elcseszni csak azért, mert egy részét elcsesztem.

315. oldal, Kate

Chris_Q>!

– […] A figyelemelterelés a legjobb módszer. Megértem a hozzáállásodat. – Szomorú arccal elhallgatott. – De vannak dolgok, amik elől nem lehet elfutni, akármilyen szaporán is szeded a lábadat.

423. oldal, Kate

Chris_Q>!

Láttam, hogy ordít róla, milyen helyes, és vártam, hogy majd én is bizseregni kezdek. De semmi. Azt láttam, hogy dögös, mindenki látta. De nem éreztem.

202. oldal, Amelia

Kókuszka>!

Hivatalosan már tinédzser. Mostantól fogva ő lesz ellenem, nem pedig mi a világ ellen.

mate55>!

Chris_Q>!

A jó gyerek élete már csak ilyen. Először nem hiszik el, hogy valaha is rossz fát tennél a tűzre, aztán, amikor rájönnek, hogy mégis megtörtént, arra gondolnak, hogy idegösszeomlásod van.

140. oldal, Amelia

Chris_Q>!

Kate szíve kalapálni kezdett, ahogy ujjaival körbefogta a kovácsoltvas kerítés rúdjait, és megszorította. Ismét a bakancsra nézett. Az a fajta volt, amilyet rengeteg lány hordott szűk farmerral vagy cicanadrággal. De Ameliáé barna, vagy nem? Kate-nek ezt tudnia kéne. Tudnia kéne, hogy a saját lánya milyen színű cipőben jár.

30, oldal, Kate

Kapcsolódó szócikkek: cicanadrág