Gyermekeink ​játékai 4 csillagozás

A játékok és a sport hatása a gyermekek fejlődésére
Kim John Payne: Gyermekeink játékai Kim John Payne: Gyermekeink játékai

E könyvnek nem csupán az a célja, hogy ötleteket adjon ahhoz, hogyan szervezhetünk játékokat a gyerekek részére, hanem az is, hogy az olvasó teljes körű és érdekes ismereteket kapjon arról, hogy az egyes játékok miért épp az adott korcsoporthoz vagy fejlődési fokozathoz illenek. Ezért tehát a könyvet egyszerre tekinthetjük a gyermeki fejlődés megértését szolgáló segédkönyvnek, és gyerekjátékokat felsorakoztató kézikönyvnek" – foglalja össze a bevezetőben kötete célját a szerző. Payne elsősorban olyan játékok leírását közli amelyekhez nem kellenek drága eszközök, elég egy labda, néhány eldobásra ítélt parafadugó vagy otthon is elkészíthető babzsák stb. A kötetben tizenegy fejezetre tagoltan 230 játék leírása található, 3 és 16 év kor közötti gyerekek számára. Minden játéknál megadja a szerző a szükséges kellékeket, majd leírja a játék menetét. A rajzokkal illusztrált kötet – minden pedagógusnak vagy gyerekekkel rendszeresen foglalkozó felnőttnek ajánlható.

Kláris, Budapest, 2016
332 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155003066 · Fordította: Szentgyörgyi József
Kláris, Budapest, 2009
332 oldal · ISBN: 9789638665881 · Fordította: Szentgyörgyi József · Illusztrálta: Marije Rowling
AKG K. / Metódus-Tan, Budapest, 1999
192 oldal · puhatáblás · ISBN: 9639190055 · Fordította: Szentgyörgyi József, Mann György · Illusztrálta: Marije Rowling

Kim John Payne: Gyermekeink játékai

Kim John Payne: Gyermekeink játékai A játékok és a sport hatása a gyermekek fejlődésére

A Kláris Kiadó gondozásában megjelent könyv, nehezen elérhető volta miatt nem tud népes követőtábort maga köré gyűjteni. A Waldorf pedagógia azért szerencsére használja, így ezekben a közösségekben megjelenik a könyvben bemutatott módszer.
Szerkezetileg a kiadvány egy bevezetővel indul, ami ugyan nem büszkélkedhet a teljesen tematikus áttekintéssel, de ettől függetlenül nagyon tartalmas és megfontolandó gondolatokat oszt meg velünk. Ezek az eszmefuttatások azt a témát járják körül, hogy miért és hogyan változott meg a gyermekeket körülvevő játék, és ez milyen hatással van, illetve lesz rájuk. Mindenkinek van ezzel kapcsolatban egy kialakult véleménye, de én garantálom, hogy a bevezető még mindig képes újat mondani.
A bevezető után, de még a játékok bemutatása előtt a szerző összegyűjti azokat az egyszerű eszközöket, amiket a játékokhoz ajánl. Csoportba szedve úgy, mint termések, kavicsok, fonalak, labdák és hasonlók.

A könyv második nagyobb egysége viszont magukat a játékokat tartalmazza, 11 fejezetben, korosztályos bontásban. Először a 3 évesekkel való foglalkozásokat, egyszerű mondókákat mutatja be, majd fokozatosan, egészen a 16 éves gyerekekig vezet. A leírások érthetően, rajzos segítséggel magyaráznak. Érdemes egyszer átfutni az egészet, majd akkor elővenni ismét, ha konkrétan keresünk valamit, mert nehéz elraktározni a foglalkozásokat úgy, hogy nem játszottuk el mindet egymás után. Nehezen beszerezhető volta miatt, viszont épp itt bukik el a történet.
Vagy mégsem? Úgy gondolom, hogy nem, mert mire az olvasó eljut a 300. oldalhoz, egyfajta gondolkodásmódot szippant magába, főként, ha van eleve benne egy érdeklődés a téma iránt. Az meg valószínűleg van, hiszen azért hajtotta fel a könyvet.

Nem a kötet hibája, -hiszen ez csak egy fordítás-, de nekem nagyon idegenül hatottak a játékok a magyar vonatkozások nélkül. Illetve, amikor volt olyan ismerős terület, ami kis hazánkban is megtalálható (pl. néhány mondóka, körjáték, fonalas játék), akkor volt egy fölujjongás bennem. Mivel azt gondolom, hogy alapvetően a magyar népi hagyományokból és európai kultúrkörnyezetből kellene a gyerekjátékoknak kibontakoznia, főként a kisdedkort illetően.

Annamarie P>!

Nem volt még olyan gyerek, aki azt mondta volna „-Hát én még várok egy kicsit a felállással. ”

Annamarie P>!

Az egyensúlyban az az érdekes, hogy szorosan összefügg a világgal kapcsolatban álló énnel. A világ az, ami az egyensúlyt lehetővé teszi. Nem szolgáltatja az egyensúlyt, hanem lehetővé teszi, hogy megőrizzük egyensúlyunkat.

Annamarie P>!

Kiválóan tudunk a kompenzálni; olyannyira, hogy senki, még édesanyánk sem veszi észre, hogy éppen kompenzálunk. Mi magunk persze szintén nem tudjuk ezt.

Annamarie P>!

Kezdetben a tévé a művészetek és a humán tudományok népszerűsítése révén előmozdította a kultúrát, de aztán eljutott a majmolást terjesztő reklámokig. Mközben figyelmünk egyre inkább arra terelődik, mit vásároljunk és hogyan nézzünk ki, már nem vesszük észre, hol fizetünk meg drágán azért, amihez olyan olcsón jutottunk hozzá.