Egyszerűbb ​gyermekkor 83 csillagozás

Hogyan neveljünk nyugodtabb, boldogabb, magabiztosabb gyerekeket?
Kim John Payne: Egyszerűbb gyermekkor

A ​világhírű pszichológus-pedagógus szerző műve több országban valóságos mozgalmat indított el: szülőkét, akik nem hagyják, hogy korunk konzumkultúrája bedarálja őket, és egy élhetőbb, tartalmasabb, szebb gyermekkort kívánnak lányaiknak és fiaiknak biztosítani.

Ez a könyv arról szól, miként csökkenthetjük gyermekeink életében a fékevesztett tempót, a stresszt, a képernyők uralmát, a tárgyak, tevékenységek és tagolatlan információk sokaságát, melyek anélkül árasztják el és teszik függővé őket, hogy igazi örömet nyújtanának nekik. (Sőt: közvetlenül járulnak hozzá ahhoz, hogy napjainkban egyre több a különböző pszichológiai „címkével” ellátott – hiperaktív, figyelemzavaros, magatartászavaros – gyerek.)

A könyvben leírt egyszerűsítési rendszer minden családban megvalósítható, feltéve, hogy megvan a szándék és az elkötelezettség. A lépéseket nem teendőjegyzéknek, hanem menünek kell tekinteni, melyből az olvasó választhatja ki a saját családjában megvalósítható és… (tovább)

Eredeti cím: Simplicity Parenting

Eredeti megjelenés éve: 2009

Kulcslyuk, Budapest, 2013

meseanyu MP
Kim John Payne: Egyszerűbb gyermekkor

Kim John Payne: Egyszerűbb gyermekkor Hogyan neveljünk nyugodtabb, boldogabb, magabiztosabb gyerekeket?

Nagyon hasznos, nagyon igaz ez a könyv, és a legérdekesebb benne, hogy igazából nem is olyan nehéz betartani ezeket a tanácsokat. Van, amit már alkalmaztam eddig is, van, amit csak ezután fogok, de valahogy most minden erre az útra visz, és úgy látszik, be is válik.

icu79 P
Kim John Payne: Egyszerűbb gyermekkor

Nagyon hasznos könyv, ajánlom minden szülőnek. Egyetlen negatívumként azt említeném, hogy gyakran ismétli önmagát és így kicsit nekem túl szájbarágós volt. Ha már az egyszerűsítésről beszélünk, ezt is elintézhette volna egyszerűbben, rövidebben…

Annamarie P
Kim John Payne: Egyszerűbb gyermekkor

Azt hiszem ez az a könyv, amit el kellene olvasni minden szülőnek, nagyszülőnek minél előbb, annál jobb. Tudom, hogy vannak olyan kivételes emberek, akiket valami varázslatos oknál fogva nem kap el a fogyasztói társadalom gépszíja, és képesek megállni stabilan, és ezeket az értékeket át tudják adni gyermekeiknek is. De a legtöbbünk nem ilyen. A csili-vili világ elkápráztat bennünket, és úgy gondoljuk, hogy a gyermekeinknek is az lesz a legjobb, ha megkapják ezt a hihetetlenül káprázatos, szemet-szájat gyönyörködtető, kacsalábon forgó világot mindenestül. Aztán csak azt tapasztaljuk, hogy gyermekeink ezer sebből véreznek, unatkoznak, nem ízlik nekik semmi, nincsenek barátaik, nem élvezik a tálcán felkínált luxust. Mit csináltam rosszul? Egyszerűsítsd le az életét! Szerintem, ha nem is fogadjuk meg az író-pszichológus-családapa tanácsait, akkor is olvassuk el ezt a kötetet, mert sok választ kaphatunk, vagy segít elindulni a saját nevelési ösvényünkön.

Kim John Payne: Egyszerűbb gyermekkor

„Az érzelmi intelligencia a szív GPS-e.”
Amíg Emmát vártuk, sokat beszélgettünk arról, hogy hogyan szeretnénk őt nevelni. Tudatában annak, hogy mindenki remekül tud gyereket nevelni, akinek nincs gyereke. Egyik legfontosabb dolog, amiben mindketten teljesen egyetértettünk, az volt, hogy nem akarjuk, hogy olyan legyen, mint C., egy rokon kislány. Akinek a születésnapjait kétéves kora óta különböző rendezvénytermekben, játszóházakban stb. tartják, a legutóbbin kis targoncán hordták ki a kapott ajándékokat. C. összesen kettőt bontott ki, a másodikkal leült játszani, de elvették tőle, mert a többi ötvenet is ki kellett volna bontani és megköszönni, mire szegény hisztérikusan sírni kezdett. C. ritkán veszi fel kétszer ugyanazt a ruhát – de mivel kis divatdiktátor, ordít, ha nem veheti fel azt, amit pont szeretne, előfordul hogy kánikulában gumicsizmát és késő ősszel tüllszoknyát hord. Problémák vannak az evéssel is, nagyon válogatós, és csak úgy hajlandó enni, ha közben youtube videókat nézhet, szigorúan olyant, amit ő választ ki magának. C. még nincs öt éves. Értelmes, aranyos kislány – már kialakult komoly figyelemzavarral.
Nos, ezzel megvolt nekünk az „így nem” kép, és ez a könyv pontosan arra rezonál, amit mi is éreztünk ösztönösen. Hogy a túl sok játék, túl sok program, túl kaotikus élet nem jó a gyerekeknek.
KJP könyve az élet négy területének egyszerűsítéséhez, gyerek-kompatibilissé varázslásához ad magyarázatokat, személyes példákat és praktikus ötleteket: környezet, ritmus, időrend, felnőttvilág kiszűrése.
Nekünk ez a könyv iránytű lesz, és azon ritka kötetek egyike, amit ceruzával a kezemben olvastam, és nyugodtszívvel húztam alá a számomra fontos részeket.
Munka, tudatosság, de ugyanakkor spontaneitás és egyszerűen az érzéseinkre való hagyatkozás: remélem, ezek segítségével egy egyszerű, nyugodt, boldog gyerekkort tudunk adni Emmácskánknak.
PS. A saját gyerekkoromból is sok kedves élmény jutott eszembe az olvasás alatt.
Pl: 129. oldal – Természet. „Az a gyerekkor pedig, amely sok időt és lehetőséget nyújt a természet felfedezésére, csakugyan gazdag.” Én kertes házban nőttem fel, a környékbeli gyerekekkel pedig gyakran játszodtunk az utca végén kezdődő parkban. Pontosan tudtam, hol van cinkefészek, melyik bokor termése ehető, volt kutyánk, macskánk, hörcsögünk, törött lábú varjunk. Ha behúnyom a szemem, most is magam előtt látom a nagy fenyőfa alatti puha fenyőtűszőnyeget, érzem a tapintását, a szagát, és emlékszem a kis csigaházakra, amiket ott lehetett találni.
173. oldal – Családi vacsora: a vasárnapi húsleves, ha lehet vékonylaskával… kamaszkorom vacsorázásai anyukámmal kettesben, mikor egy tálcára pakoltuk a dolgokat, és a kertben ettünk beszélgetve… vagy netán az, hogy felnőttként jöttem rá, hogy az a remek időszak, amikor olyan gyakran ettünk héjában sült krumplit vajjal és vöröshagymával, meseolvasás előtt, az anyukámnak egy rendkívül nehéz periódusa volt, amikor alig volt mit az asztalra tenni…
Jó, hogy van ez a könyv. Ebben a rohanó, túlfogyasztó társadalomban figyelmeztet arra, amit a gyerekek ösztönösen tudnak: a megállás, az elmélyülés fontosságára.
Mindenkinek ajánlom gyakorlatként: gondoljon vissza néhány nagyon szép, boldog gyermekkori élményére! Hány függ össze egy újabb drága játékkal? Na ugye.

Barbó
Kim John Payne: Egyszerűbb gyermekkor

Tulajdonképpen a helyes cím az „Egyszerűbb élet” lett volna, mert ha valóban belekezd az olvasó a változtatásokba, az egész család élete könnyebbé válik. A könyv hatása alatt állva kipucoltuk az egész lakást, megszabadultunk a sok felesleges lomtól, játéktól és isteni érzés! A gyerek nem vette észre hogy hiányozna valamelyik játék, érdekes módon az ő felfedezése az volt, hogy mennyi régen elveszett dolog előkerült! :)
Számomra a legtöbb odafigyelést a felnőtt témák kizárása jelenti, itt azelőtt többször is elkövettük azt a hibát, hogy a gyerek előtt bármiről eltársalogtunk ami nem tartozott a 18+ kategóriába… Most estére időzítjük ezeket a beszélgetéseket, tévé helyett! Kötelező olvasmányként osztanám a szülészeteken.

Kim John Payne: Egyszerűbb gyermekkor

Kicsit összébb húzhatta volna a mondandóját, jobban tudtam volna értékelni. Emellett akárhányszor megemlítette, hogy felesége van, meglepődtem, hogy ezek szerint akkor nem egy nőt kellene odaképzelnem a helyére. De tényleg minden egyes alkalommal, egyszerűen képtelen voltam befogadni ezt az információt.
Amúgy olvasás közben többször megfordult a fejemben, néhány családnak milyen nagy segítséget nyújthatna ez a könyv… de valahol félek tőle, hogy akik amúgy maguktól nem törekednek a könyvben leírtakra, azok nem fogják elolvasni és főleg nem fognak a végén a homlokukra csapni, hogy „Hát persze, ezért olyan kezelhetetlenek a gyerekeink! Holnap el is vágom a tévékábelt!”.
Azért persze jó, hogy az esély megvan rá.

blueisthenewpink SP
Kim John Payne: Egyszerűbb gyermekkor

Ezt tényleg mindenkinek érdemes lenne elolvasnia. Segít lassítani az otthoni életünkön. Hogy ne a túlélésre játsszunk, miközben elrohannak mellettünk ezek a megismételhetetlen évek, hanem legyünk jelen, és élvezzük a kicsikkel (és nagyokkal) töltött időt. Arra biztat, védjük meg a gyermekkort. Részemről benne vagyok. (Már megvettem két szülinapra, és Férjjel is igyekszem olvastatni.)

Két kisgyerekkel általában azt se tudom, hol áll a fejem, és egyre ijedtebben kapkodok a gyeplő után, ami már rég beesett a lovak közé. Azt segít kipiszkálni az egyszerűsítés. Még messze nem értem a végére, de a gyerekszobában rend van; már ránézni is jó. Előtte az Ovis már nem hívott engem legózni, mert játék helyett mindig nekiálltam pakolni.

Egyébként is egyre több helyen jön szembe velem mostanában a slow movement. Van slow naptáram, a májust képernyőmentes héttel indítottam, és egyáltalán, én is érzem, hogy túl hangos, túl gyors ez a körhinta, muszáj lefékezni.

Hosszan itt:

RandomSky
Kim John Payne: Egyszerűbb gyermekkor

Érthető, világos, egyszerű. Sok benne az ismétlés, a kötelező maszlag, de azok nélkül nem biztos, hogy átmenne az üzenet, szóval kár azzal dobálózni, hogy a hülye amerikaiaknak íródott. De tény, hogy a lényege 10-20 oldalban összefoglalható – ugyanakkor meg bármiféle lényege csak akkor van (lesz), ha az ember alkalmazza is. Mi (családilag) ott még nem tartunk, de erős elhatározás él bennem, hogy kipróbáljuk, végigvigyük, amit csak lehet.
Nem nosztalgikus könyv, bár kicsit arra számítottam, nem arra helyezi a hangsúlyt, hogy ay, bezzeg a mi időnkben, meg a mi szüleinknek mennyivel jobb/könnyebb/akármibb volt. Ez ugyanis mit sem segít az itt és moston.
Szerintem ez egy meglepően bátor, ám lágyszavú könyv, mely nem a rosszra koncentrál, hanem a lehetséges jóra. Amit a fogyasztói társadalomról meg vonatkozásairól leír, az totálisan ül, de a helyzet leírásán túl nem annak ad energiát, hogy jujjujj, minden milyen rossz, hanem annak, hogy nézzük, mit lehet kezdeni ezzel. És lehet mit kezdeni. Nosza!

eeszter P
Kim John Payne: Egyszerűbb gyermekkor

Annyira nem voltam elragadtatva a könyvtől, mint vártam – lehet, hogy megint nagyobbak voltak az elvárásaim. Sok mindenben igaza van, néhány jó módszert is leír, de szerintem egy-két esetben kicsit „túlragozza”. S amin egy könyvmolynak igazán fennakad a szeme olvasás közben, ha a szerző azt tanácsolja, hogy szelektáljuk a gyerekek könyveit is… :-o

Miki_Lőrinc
Kim John Payne: Egyszerűbb gyermekkor

A könyv mondanivalójával egyetértek, talán azért is olvastam (amellett, hogy Feleség nagyon ajánlotta), hogy megerősítsen minket egy-két elhatározásunkban, ahogy a pulyáinkat nevelni akarjuk, és még adott hozzá pár jó tippet.
A könyv lényege azonban, ha el akarjuk hagyni a bizonyítékként használt rengeteg történetet, egy füzetkében is elférne: EGYSZERŰSÍTENI a gyerek életét és életterét. Annyi szűretlen inger éri ma az embereket, amelyeket a gyerekek még nem tudnak jól feldolgozni, így számos viselkedésbeli zavar alakulhat ki, amelyeket amúgy egyszerűen meg lehet szüntetni. Csak emlékezetből: a játékokkal, könyvekkel zsúfolt gyerekszoba radikális kitakarítása, csak a legfontosabb játékok és könyvek maradjanak elől, amiket aztán lehet cserélgetni az elrakottakkal, de egyszerre ne legyen szem előtt néhánynál több. TV / számítógép minimalizálása vagy totális nullázása. A felnőtt témák nem gyerekek előtt való megbeszélése. Rendszeresség az életben minden téren, amit persze megszakíthat egy-egy esemény, lehet néha TV-zni, számítógépezni vagy ingergazdag dolgokat csinálni, de ezt kövessék nyugodt napok.

A szerkesztésben némileg zavart az állati sok történet, de ez az amerikai magyarázó, tanító könyvek sajátja, így viszont nem egyszer lapoztam kettőt-hármat, amikor már elmondta mit akar, de még 3-4 oldal történetet hozzátett a prakszisából.

imma A+P

Einstein mondta egyszer: „Ha azt akarjuk, hogy a gyerekünk intelligens legyen, olvassunk neki sok tündérmesét. Ha azt akarjuk, hogy még intelligensebb legyen, olvassunk neki még több tündérmesét.”

195. oldal · Albert Einstein

Kapcsolódó szócikkek: Albert Einstein · intelligencia · mese
imma A+P

Franciaországban 2008-ban megtiltották a szolgáltatóknak, hogy háromévesnél fiatalabbaknak szóló műsorokat sugározzanak, mivel „A tévénézés károsan hat a háromévesnél fiatalabb gyerekek fejlődésére, és kockázatok sorát jelenti; a passzivitás, a lassú beszédfejlődés, a felfokozott izgalmi állapotok, a koncentrációs és alvászavarok, illetve a képernyőfüggőség kialakulásához járul hozzá.”

Kapcsolódó szócikkek: televízió
formanella

Mielőtt megszólalnál, tedd fel magadnak ezt a három kérdést: Igaz ez? Jóindulatú ez? Fontos ez?

Kapcsolódó szócikkek: beszéd
lauranne

Nem sokkal azután, hogy a legnagyobb lányom betöltötte a nyolcadik évét, egyik barátnője kapott ajándékba egy igen drága és csodálatos babát. Azt ezt követő hónapok alatt néhány másik kislánynak is vettek ilyet. Ezek a sokba kerülő babák megváltoztatták a játék dinamikáját ezek közt a lányok közt, akik évek óta barátnők voltak. Egy darabig minden rendjén ment. A játék nem fókuszálódott kizárólag a babákra, és a lányok meg is osztották ezt a csoporton belül. Hamarosan azonban a hat lány valaha harmonikus társas viszonyaiban komoly törés támadt a „van neki” és a „nincs neki” lányok közt – a harag, a sértett érzések és a sérült lojalitás dühödt méhrajként keringett közöttük.
A „nincs neki” kislányok szülei közül néhányan meg is beszéltük egymással a dolgot. Együtt döntöttünk úgy, hogy akár megengedhetnénk magunknak ezeket a babákat, akár nem, nem fogunk engedni a nyomásnak. Mindössze egy vagy két hét elteltével azt vettük észre, hogy a sértett érzések méhraja elvonult. A „nincs neki” lányok továbbléptek, más dolgok kezdték foglalkoztatni őket. A „van neki” lányok pedig kezdték valahogy elszigetelve érezni magukat a kirekesztő babázásukkal. Keresni kezdték a többieket, újra a nagyobb csoport érdekelte őket, hogy mi történt a távollétükben s miről maradtak le.

imma A+P

Azt is merem javasolni, hogy a hét év alatti gyermekek ne töltsék idejüket számítógéppel, videojátékkal vagy bármilyen elektronikus kütyüvel.

Kapcsolódó szócikkek: számítógép
ÁrnyékVirág

A játékszerekkel zsúfolt gyerekszoba gazdája kielégületlenségre van kárhoztatva.

ÁrnyékVirág

Ironikus módon a javaknak ez a bősége még a kreativitás egyik eredeti forrásától is megfoszthatja a gyerekeket: a tulajdon unalmuk adományától. Az unalom ugyanis a kreativitás nagy hatalmú felbujtója és ösztönzője. A „nincs mit csinálnom” frusztrációja általában valami csodálatos dolognak a kezdete. Tulajdon gyerekeinktől raboljuk el a lehetőséget, hogy próbára tehesség kreatív kurázsijukat, ha minden szünetbe betolakszunk, minden sóhajra egy új időtöltéssel válaszolunk.

formanella

Valahányszor szülőként úgy érezzük, hogy azért kell megvennünk egy játékszert, mert félő, hogy a gyerek különben „lemarad” a kortársaihoz képest, jó eséllyel nem ez az, amire szükségünk van. Nem azt akarom mondani, hogy az ilyen játékszer káros – az ilyen gondolkodásmód az. A játék nem verseny és nem előmeneteli lehetőség.

Kapcsolódó szócikkek: játék
Véda MP

Túl a tőlünk kapott genetikai adományon és mindazon, amit környezetükből magukba szívnak, minden gyerek valami csak rá jellemzővel, thélosszal, belső természettel megáldva jön a világra. Ez a lényegi természet, amely az első pillanattól kezdve látszik, egyúttal jövőjükből is megmutat valamit, ahogyan egy makkban is benne rejlik a tölgy. Gyerekeink mélyen rejlő sorsot hordoznak magukban – ez az, amire egyesek a „szellem” vagy „lélek” kifejezést használnák –, amelyet észre kell vennünk és tiszteletben kell tartanunk.

p_m_linda

A tévé a kommercializmus házioltára; a lakásba nyíló, nagy áteresztőképességű rumlivezeték.

Kapcsolódó szócikkek: televízió