Magpie (Avian Shifters 2.) 1 csillagozás

Kim Dare: Magpie Kim Dare: Magpie

Everet has found his perfect place in the nest. As a raven, he’s ideally suited to his new role in the nest’s security flock. Some of the jobs it entails have been far more enjoyable than others, but when he’s called to retrieve a magpie, whose got himself into trouble in a local human club, it becomes a truly life changing experience.

Magpie shifters have always been looked down on by other avians. Just as attracted to shiny things in their human bodies as they are in their avian forms, everyone knows they’ll do anything for money—and they’re not above stealing what they can’t get by more honest means.

Kane knows what being a magpie means, and he’s got the bruises to show for it. When Everet rescues him from his latest scrape, Kane knows better than to believe the raven will actually take an interest in him and his welfare, but it’s just possible that Everet is different to any other man Kane has ever met.

csillagka P>!
Kim Dare: Magpie

Dare: Duck-at egyszerűen imádtam, a sólyom és a hattyú kapcsolat építése az egyik legjobb meseátirat amit olvastam az elmúlt években. "Magpie"ben a szarka és a holló próbál szót érteni egymással (nehezem megy) Egy tolvaj szarkát lehozni a drogokról mellette rávenni a hétköznapi életre nehezebb feladat mint a rút kiskacsát alakítgatni, aki mindenért hálás volt amit kapott.
Nagyon szeretem ez a világot, élvezem ahogy Kim felépíti a történetei háttereit, nagyon rossz, hogy nincs több rész, mert nagyon szívesen olvastam volna még a fészek lakóinak további sorsáról, az albatrosz és a kolibri érdekes párosnak ígérkezett.
Ui: a szárnyas borító egyszerűen hányinger keltő.