Kiharu, ​a simbasi Gésa 25 csillagozás

Egy titokzatos világ rejtelmei
Kiharu Nakamura: Kiharu, a simbasi Gésa

„Boldog ​volnék, ha akadnának legalább néhányan, akik könyvem nyomán megszabadulnának előítéleteiktől. A világnak akartam elmondani, KIK is valójában a GÉSÁK.” – írja könyve előszavában Kiharu.
Vajon mi lehet az oka annak, hogy manapság egyre több könyv és film foglalkozik a gésák titkával? Mitől válik egy gésa olyan különleges valakivé, hogy egy vele eltöltött este akár egy kisebb vagyonba is kerülhet? Kiharu, korának leghíresebb simbasi gésája annak bemutatására vállalkozott, hogy mit képvisel mai modem világunkban a gésarendszer. Őszintén elmeséli életét a művészet és a prostitúció között, harcát az előítéletekkel szemben. Évekig tanulja a gésák szigorú mesterségét, a táncművészet ősrégi tradícióját, a teaceremóniát, a társalgás művészetét. Megismerhetjük a virágok és fűzfák zárt világát, ahol a művészet és a báj keveredik, s végérvényesen fellebben a fátyol a gésák titokzatos világáról…
Híres gésává válik, aki olyan világhírességeket szórakoztatott, mint Charlie… (tovább)

Kiharu, a Gésa címmel is megjelent.

Trivium, Budapest, 2007
358 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789639367999 · Fordította: Nagy Imre

Kiharu Nakamura: Kiharu, a simbasi Gésa Egy titokzatos világ rejtelmei

Három nagyobb részből áll a könyv, az első nagyon nem tetszett a roppant kicsapongó elbeszélői stílus miatt, össze-vissza belekapdos mindenféle történetbe, nincsen szépen fölvezetve az elbeszélés, nem egy meghatározott logika szerint épül fel, hanem éppen ahogy eszébe jutnak a történetek. A második résszel hasonló problémák voltak, de ott legalább maguk az események érdekesek voltak: szívszorító érzés a második világháború során szétbombázott Japánban élő emberek életkörülményeiről olvasni, ahogy küzdenek a mindennapi megélhetésért a nyomor és szegénység közepette.
A könyv harmadik része volt az, ami igazán tetszett, ott már szépen összeszedett gondolatsorok vannak, jó az elbeszélői stílus is. Ha végig így íródott volna a könyv, sokkal jobb véleménnyel lennék róla, de ez így kissé sovánka lett.

zsofi017

Kiharu Nakamura: Kiharu, a simbasi Gésa Egy titokzatos világ rejtelmei

Eléggé tetszett, bár komoly újdonságokkal nem szolgált :) Az Egy gésa emlékiratai sokkal jobban megfogott, de ez is egyedülálló a maga nemében :)

batorba

Kiharu Nakamura: Kiharu, a simbasi Gésa Egy titokzatos világ rejtelmei

Ez a könyv volt az első „gésás” könyv, amit olvastam…és nagyon tetszett. Sokkal jobb volt, mint az „Egy gésa élete”. Jobban lekötött és érdekesebb is volt.

csüpek

Kiharu Nakamura: Kiharu, a simbasi Gésa Egy titokzatos világ rejtelmei

nemcsak a gésákról fest valós képet, de a japán társadalomba is bepillantást enged. nagyon tetszett

Kimmuriel

– Mijamoto Muszasi is két karddal küzdött.
A két karddal való küzdés Japánban azt jelenti: az illető nőket és férfiakat egyaránt szeret.

Kimmuriel

Volt ott például egy orosz ortodox pópa, aki folyékonyan beszélt japánul és tudott a hiragana és kandzsi írásjelekkel írni. […] A fekete csuha nagyon jól állt neki, úgyhogy a környezetében lévő nőket könnyen izgalomba tudta hozni.
– Önt nagyon kedvelik az asszonyok – próbáltam heccelni.
– Igen, én vagyok Jézus Krisztus szupersztár – vette a pópa a lapot.

Kimmuriel

A háborúban elesetteket azonban megkülönböztették a többi halottól, a gyászoló feleségeket és anyákat pedig a haza hőseiként tisztelték. Közülük sokan meg sem siratták szeretteiket. Én az ő helyükben ha ide vagy oda – gátlástalanul bőgtem volna. Hiszen egy szülő nem arra neveli gyermekét, hogy meghaljon, hanem hogy éljen a hazáért.

Kimmuriel

Sokat lehet nekem papolni az emberi méltóságról, de azt hiszem, lelkileg elszegényedünk, ha nem tudunk eleget enni.

Kimmuriel

Kútban élő békának tekinthettem magam – egy ázsiai mondás szerint ugyanis a kútban élő békával lehetetlen a tengerről beszélgetést folytatni.

Amethyst

Aki gyűlöl egy szerzetest, gyűlöli a csuháját is.