Kiharu, ​a Gésa 68 csillagozás

Egy ismeretlen világ rejtelmei
Kiharu Nakamura: Kiharu, a Gésa

Kiharu, ​a gésa elmeséli életét a művészet és a prostitúció között, harcát az előitéletekkel szemben.
    Reggelente a fiatal Kiharu gésa iskolába megy, esténként fényes partikat látogat meg selyemkimonóban és ünnepélyes Shimada-frizurával. Évekig tanulja a gésák mesterségét, a táncművészet ősrégi tradícióját, a teaceremóniát, az illem elsajátítását, a társalgás művészetét.
    Ám a vágyak ennél többre sarkallják. Csakhamar páratlan és híres gésa válik belőle, megismerkedik számos világhírességgel, köztük: Charlie Chaplinnel, Jean Cocteau-val, William Randolf Hearts- sel is. A könyv választ ad arra, hogy mind Japánban, mind a világ más országaiban miért tekintik prostituáltaknak a gésákat, akikkel a kapcsolat szégyennek számit.
    „A fiam még manapság is ezt mondja: Ha megtudják, hogy az anyám gésa, az árt a jövőmnek.
    A könyvet az előitéletek leküzdésére irtam meg a velem egykorú gésáknak, a nálam fiatalabbaknak és a világnak akartam elmondani, hogy KIK… (tovább)

Kiharu, a simbasi Gésa címmel is megjelent.

Eredeti cím: Edokko geisha ichidaiki (“The Memoirs of a Tokyo-born Geisha”)

Eredeti megjelenés éve: 1983

Trivium, Budapest, 2001
358 oldal · keménytáblás · ISBN: 9639367036 · Fordította: Nagy Imre

Kitagava Utamaro

sünigombóc>!

Kiharu Nakamura: Kiharu, a Gésa Egy ismeretlen világ rejtelmei

Olyan érzésem volt, mintha kaptam volna egy pepita „Egy gésa emlékiratai” változatot, megtoldva egy kis amerikai utóélettel is, a pepitasága pedig ezen túl abban merül ki, hogy sokkal kevésbé összeszedett, időnként már egyszerűen lapos. Tudom, tudom, ez egy dokumentumregény, amely szerzőnk és főhősünk életéből, emlékeiből táplálkozik, köré építve ennek a rejtelmes világnak az elemeti és el-elmesélve, mi hogyan is volt, esetleg van még. A történet elején egyébként kiderül, hogy az egész könyv azért születik meg, mert miután egy eseményre meghívják zenélni és valaki prostituáltnak nevezve őt inkább lemondja a saját fellépését, szükségét érzi, hogy elmagyarázza, mennyivel több is ennél a gésa. Persze, vannak azért ott is mindenféle változatok, szintek, csoportok, de Kiharu egy Simbasi gésa. Sok mindent elmesél erről a világról, legyen szó szerelemről, művészetről, háborúról, mindenféle (számomra legalábbis) furcsa szokásokról beszámol, csak közben az volt az érzésem időnként, hogy annyi mindent próbál elmondani, hogy végülis csak összevissza kapkod, ez is, az is, minden is lesz.

Willlow>!

Kiharu Nakamura: Kiharu, a Gésa Egy ismeretlen világ rejtelmei

A Kiharut azért írta a szerző, ahogy az alcíme is jelzi, hogy egy ismeretlen világ rejtelmeibe avasson be. Nem regény, inkább hasonlít tanulmányra, valójában emlékek fűzére. Néhol összefüggéstelennek tűnő történetek követik egymást, amiket Kiharu személye köt össze, és amelyekből egy egész más képet alakíthatunk ki a gésák világáról, mint mondjuk az Egy gésa emlékiratai alapján. Ebben a könyvben nincsenek nagy drámák, nagy fordulatok, Kiharu nem kényszerből gésa, és nem éli meg kegyetlen harcnak a gésaságot. Viszont sok apró érdekes részletét ismerjük meg az akkori világnak. A kimonók hagyományos mintáinak értelmétől, a feltörekvő fiatal értelmiség mulatási szokásain és céljain, a kurtizánok és gésák világának különbségein át, egy-egy város hagyományos ünnepi szokásaiig. Ha az ember valami izgalmasra vágyik, ez nem épp ideális olvasmány, viszont „van 10 percem olvasgatni” helyzetre tökéletes, mert egy fejezeten belül is sok kis elkülönülő történet van.

Kiharu Nakamura: Kiharu, a Gésa Egy ismeretlen világ rejtelmei

A könyv három részből áll, és ezeket mintha különböző emberek írták volna. Az első rész stílusa csapnivalóan lapos. Jönnek a mondatok zűrzavarosan egymásután, minden gondolati összefüggés nélkül. Semmitmondó megállapítások, anélkül, hogy kifejtené, elmagyarázná, megértetné az olvasóval, mi az, mit jelentett és hogyan kell érteni. Nevek, nevek és nevek, amiket nincs kihez kötni, egy-két kivétellel. Végtelenül bosszantott.
A második rész stílusa sokkal jobb, itt történetek vannak, hús-vér szereplők, környezetleírás. Kitör a háború, ami mindenkinek feldúlja az életét, és mindenki más módon próbál gondoskodni a családjáról. Kiharunak minden találékonyságára szüksége van, hogy mindenkinek jusson étel. Nagyon érdekes a háborús társadalom életének leírása, és az emberek lassú szembefordulása a nemrégen még olyannyira vágyott hódításokkal.
A harmadik rész hasonlít a leginkább egy regényre, itt a szerző nem csak mondja, hogy benne van az eseményekben, hanem ezt hihetően ki is fejezi. Ezt a részt élveztem a legjobban, az elsőnél megfordult a fejemben, hogy leteszem, de szerencsére kitartotta, és a hátralévő részek kárpótoltak minden szenvedésért.

krlany I>!

Kiharu Nakamura: Kiharu, a Gésa Egy ismeretlen világ rejtelmei

Érdekes világ. Engem kicsit zavar, hogy ekkora a felhajtás a gésák körül, és rengeteg könyv van róluk kb ugyanazzal a mondanivalóval, és mégis hú de nagyon fel van fújva mindegyik. Pedig alapvetően a mondanivalóval nincs baj. A szenzációhajhászással van. Hasonló az Egy gésa emlékirataihoz.

Vacskamati78>!

Kiharu Nakamura: Kiharu, a Gésa Egy ismeretlen világ rejtelmei

Nem ragadott meg annyira, mint Liza Dalby könyvei. Nem ragadott magával, bár kétségtelenül érdekes dolgokról ír, ugyanakkor kissé szenvelgőnek találtam. Most „ülepítem” kicsit, aztán megpróbálom ismét elolvasni, mert korábban már olvastam, de nem emlékeztem rá.

Juditha P>!

Kiharu Nakamura: Kiharu, a Gésa Egy ismeretlen világ rejtelmei

Felejthető. Érdekes világ, ugyanakkor nem tudtam szabadulni attól sz érzéstől, hogy néhány helyen apró elhallgatásokba ill. torzításokba esik. És csak arra nem adott választ, hogy miért tekintik őket prostituáltaknak, és miért szégyen gésának lenni…

Ninotchka>!

Kiharu Nakamura: Kiharu, a Gésa Egy ismeretlen világ rejtelmei

A könyv ismertetője félrevezető. Ez nem egy gésalétről szóló könyv, hanem egy japán nő élettörténete, aki egyébként gésa volt, és ez hatalmas különbség. Mivel az elsőt vártam, eleinte csalódott voltam, de amint megértettem, tulajdonképpen mit olvasok, nagyon szerettem és élveztem.
Aki gésakönyvet akar, annak ott van Kyoko Aihara gazdagon illusztrált Gésák és Mineko Ivaszaki A gésák gésája című könyve (az ő történetén alapul az Egy gésa emlékiratai, ami, bár érdekesebb, mint az a mű, egyáltalán nem hiteles, és aki azt tartja a műfaj legjobbjának, olvassa el a valódit is, és hasonlítsa össze!), itt egy egészen más, de nem kevésbé érdekes, értékes, és fontos történetet fog kapni.

piciszusz>!

Kiharu Nakamura: Kiharu, a Gésa Egy ismeretlen világ rejtelmei

Néha szerettem Kiharut, néha nagyon unalmasnak találtam, de a harmadik rész tetszett a legjobban, amiben amerikai életét írja le. a sok szóismétlés nagyon nem jött be…

Wyndua>!

Kiharu Nakamura: Kiharu, a Gésa Egy ismeretlen világ rejtelmei

Számomra nagyon meghatározó mű.

kat_fromthemoon>!

Kiharu Nakamura: Kiharu, a Gésa Egy ismeretlen világ rejtelmei

Az Egy gésa emlékiratai – nak a nyomába se ér ez a könyv. Érdekesnek indult, majd helyenként baromi unalmas lett, végül már kifejezetten nem kedveltem Kiharut… elég beképzelt nő volt, ellentétben az Egy gésa emlékiratai – s Sayurival, akinek ténylegesen tudtam drukkolni a boldogságáért.

Könnyű álmomban / láttam / a szerelmesemet
amióta láttam őt / hiszek az álmokban.

Az ilyen verseket csak a nők képesek megérteni.

alaurent P>!

…egy ősrégen feltett kérdésre adott ősrégi válasz olyan, mint a langyos sör.

Riam>!

Ha ismerőseink egyikéből képviselő lett, régebben azt mondtuk: – Értelmes ember nem vállalkozik ilyesmire. Vagy: – Fel fogja élni a vagyonát. – Ugyanis elképzelhetetlen volt, hogy valaki politikusként pénzt keressen. Az illetőnek a saját vagyonából kellett megélnie, a kiadásait abból kellett fedeznie.

Trivium Kiadó 2001 92. oldal

alaurent P>!

A josivarai látogatásokat nem szabad bordélyházak látogatásával egyenlőnek tekinteni, mint ahogyan sokan gondolnák. Az ottani teaházakban mindig nagyon jól éreztem magam.

alaurent P>!

A gésák Utamaro Ukijoe című metszetének megfelelően éltek a képzeletemben. Egy szép holdas éjszakán egy étterem ablakában számos fehérre sminkelt arcú, szinte maszkot viselő gésát láttam.

Kapcsolódó szócikkek: Kitagava Utamaro
alaurent P>!

És ha az egyik napon véletlenül arra vetemedtem, hogy a fürdőszobában saját magam mossam ki a zsebkendőmet, a cselédség másnap már nem fogadott szót nekem. Ez ugyanis azt jelentette: a Memszahib abba a kasztba tartozik, amelynek a tagjai maguk emelik fel a leesett szalvétát és maguk mossák ki a zsebkendőiket – vagyis a cselédekkel azonosba.

alaurent P>!

…a kútban élő békával lehetetlen a tengerről beszélgetést folytatni.

alaurent P>!

karakoe Szó szerint: „Üres zenekar”. A szórakozásnak különösen Ázsiában kedvelt módja, amikor egy dallamot egy sztereó berendezésen keresztül zenekar játssza és a vendégek mikrofonon keresztül éneklik hozzá a szöveget. „Slágerénekes- játéknak” is nevezhető.

Szómagyarázat

Riam>!

A nyári viadalokon zsenge zöldbabot szoktak enni és sört ittak hozzá. A „zöldbabevés és sörivás” szokása még ma is a szumó-viadalokra emlékeztet.

Trivium Kiadó 2001 76. oldal