Egyezer ​tündöklő nap 95 csillagozás

Khaled Hosseini: Egyezer tündöklő nap

Afganisztán, 80-as évek. A perzsa kultúra egykori bölcsőjének életét ellehetetleníti a terror és a háború. Két nő: Marjam és Leila. Marjam a társadalomból kivetett törvényen kívüliként születik, s kamaszkorában még azt a kevés szeretetet is megvonja tőle a sors, amit gyerekként még megkapott. Leilára akár boldogság is várna, ha életét nem forgatná fel mindenestől a véres háború. A két nőt közel hozza egymáshoz a szenvedés és a szeretett emberek elvesztése, sorsuk összefonódik a kegyetlen férfivilágban. A Papírsárkányok című világhírű regény szerzője az afgán történelem harminc évnyi krónikájába ágyazza a szívszorító történetet szeretetről, szerelemről és egy hihetetlen tettekre sarkalló önfeláldozó barátságról. Khaled Hosseini új regényében megdöbbentő képet fest a tálib uralom alatt sínylődő Afganisztánról, miközben páratlan érzékenységgel ábrázolja a női sorsokat.

Megjelent Ezeregy tündöklő nap címmel is.

Eredeti mű: Khaled Hosseini: A Thousand Splendid Suns

Eredeti megjelenés éve: 2007

428 oldal · ISBN: 9789633105054 · Fordította: Bobory Dóra
480 oldal · ISBN: 9789633104422 · Fordította: Bobory Dóra

Leila · Marjam · Náná · Faizollah molla · Rasid

Afganisztán · Kabul

Khaled Hosseini: Egyezer tündöklő nap

Nehéz bármit is nyilatkozni erről a könyvről. Megható és borzasztó is. A nők szerencsétlen sorsa és elnyomása mindkét érzést kiváltja belőlem. A hosszú időszak, amit a történet körbeölel, nagyon kegyetlen. Számomra sok újdonságot tartalmazott az Afganisztánban lezajlott eseményekről. Amíg az ember nem olvas komolyabban utána, nem is biztos, hogy megért mindent. Nagyon sok információt kaptam, de volt számomra egy, ami szinte hihetetlennek hatott, hogy ezért kellett háborúzni (?), és annyi ártatlan embert tönkretenni.
A főhősök élete rettenetes. Tudjuk, hallunk róla, kicsit ismerjük a nők elnyomásáról, bántalmazásáról szóló történeteket, de ezt, így, oldalról-oldalra, borzalmas volt olvasni. Rajtam a hideg futkosott. Nagyon jól megírt, érzékletes történet.

ZsúésKrisz_Olvas
Khaled Hosseini: Egyezer tündöklő nap

Mindenkinek ajánlom, aki szereti az érzelmes történeteket.
Nem egy eget rengetően különleges történet, nincs túlzás, nincs szélsőség, mégis olyan gyönyörű, szívmelengető érzéssel töltötte tele az író, hogy öröm olvasni a mondatait.

kellyolvas P
Khaled Hosseini: Egyezer tündöklő nap

Sokat gondolkodtam azon, miért ennyire népszerű a szerző, és miért tud engem is a fotelhez ragasztani, Európa közepén, egy viszonylag egyenlő társadalomban élve? Mi az, ami megfog a történeteiben, és magammal viszem a lelkemben örökre a mondanivalóját? Mindig ugyanoda lyukadok ki, az emberi kapcsolatokhoz. Az És a hegyek..-ben a testvéri kapcsolat volt az, ami megérintett, ebben a regényében pedig főképp a szülő-gyermek kapcsolatok. Csodás volt olvasni Marjam és Leila kapcsolatának változásáról, mindketten rengeteget fejlődtek, amíg a gyűlölettől eljutottak az anya-lánya kapcsolat legőszintébb, legerősebb fokáig. Erőt és reményt adtak egymásnak, a legbrutálisabb helyzetekben is. A szerző számomra hihetetlen módon bele tudott bújni ennek a két nőnek a bőrébe, tökéletesen közvetítette a gondolataikat. Meggyőzött és megrendített. Megmutatta, milyenek ezek a nők, amikor elveszítenek mindent, fizikailag és érzelmileg lenullázódnak, mégis, együtt, szeretetet adva egymásnak, le tudják győzni a világot.
Az érzelmi hatás hátteréül egy európai számára teljesen idegen környezet szolgál. Egy ismeretlen világ, amiről sokan azt képzelik, hogy a burkák alatt egyforma, tanulatlan, sorsukat elfogadó nők vannak. Ez hatalmas butaság. Nem mentség, hogy el sem tudjuk képzelni, milyen lehet oktatás nélkül felnőni, könyvek nélkül élni, szeretet nélkül házasodni. Ki sem lépni az utcára férfi kíséret nélkül?
Kegyetlenül nehéz volt olvasni a könyv háborúval kapcsolatos részeit. Itt süvítenek a rakéták és robbannak a bombák, életeket oltva ki. Még kevésbé elviselhető szembesülni a tálibok tetteivel. Ami pusztítást véghezvittek ebben az országban azt nem lehet kifejezni. Nem tudok indulatok nélkül írni róluk, az emberiség legalja ez a népség. Több ezer éves történelmi értékek vesztek oda.
Nem tudom eléggé kiemelni és méltatni, mennyire gyönyörű az írásmód, mennyire kidolgozottak a karakterek. A történet szerelmi szála keserédes, nagyon megszerettem Leila és Tárik párosát, de nem rajtuk van a hangsúly. Minden elismerésem a szerzőé, aki már az első regényével is elérte, hogy a világ olvasó emberei más szemmel nézzenek Afganisztánra. Ebben a regényben azt is elérte nálam, hogy tisztelegjek az afgán nők ereje előtt. A világnak észre kell vennie és segítenie kell a sok millió afgánnak, akik a környező országok menekülttáboraiban élnek!
Szívemből ajánlom ezt a könyvet minden felnőtt olvasónak.

jehuka P
Khaled Hosseini: Egyezer tündöklő nap

Valószínűleg az én készülékemben (is) van a hiba, de nem sikerült kellőképpen ráhangolódnom a történetre. Ennél többet vártam. Könnyeket. Hányingert. Dühöt. Katarzist. Persze többször elborzadtam olvasás közben, mik megtörténhetnek a világban, milyen életre kényszerítik a nőket még a mai napig is, próbáltam együtt érezni ezzel a két asszonnyal, de valami áthatolhatatlan akadályba ütköztem. Talán a regény túlságosan is tényszerű, semleges írásmódja az oka, vagy csak éppen nem voltam eléggé befogadó állapotban? Nem tudom, de nem érte el a várt hatást.
Ezen kívül hiányoltam egy átfogóbb ábrázolást a korról, a politikai- társadalmi viszonyokról – jöttek mentek a rezsimek, de igazán nem tudtam meg róluk semmi újat.
Mindez nem jelenti azt, hogy nem tetszett. Csak elmaradt a katarzis.

dianna76 P
Khaled Hosseini: Egyezer tündöklő nap

Habár érdeklődve kezdtem neki a könyvnek, mégsem gondoltam, hogy ennyire fogja olvastatni magát. Szerettem Marjam gyermekkorát, az apjához és anyjához fűződő viszonyát olvasni. Ahogy felnőtté, éretté kellett válnia, szörnyű volt. Az, hogy Afganisztánban milyen elnyomott életet élhet csak egy nő, egy asszony, az egy dolog. De a brutalitás, amit kaphat egy férfitől… Elszörnyedtem, de nagyon. Ezt leszámítva szívesen merültem bele ebbe a részbe is. Aztán jött Leila, a szintén sajnálatra méltóvá váló sorsával. A két női sors összefonódásának mikéntjén nagyon meglepődtem. Valami másra számítottam. Nagyon tetszett, hogy összefogtak a bajban, s együtt próbáltak változtatni a kegyetlen sorsukon. A történet vége pedig teljesen meglepett.
Szép történet volt, női sorsról, összefogásról, szeretetről, gyűlöletről, és a kegyetlen háborúskodásról. Maga a kiadás pedig nagyon ízléses. Ezzel teljes lett a Hosseini sorozatom.

480 oldal · ISBN: 9789633104422 · Fordította: Bobory Dóra
korkata
Khaled Hosseini: Egyezer tündöklő nap

Ez a könyv tele van borzalommal. A háború, a női nem semmibevétele, a tálibok hatalma mind nehezen emészthető. Belegondolni is rossz, hogy nők ilyen körülmények között élnek. Nem tudom, hogy el tudnék-e viselni ennyi fájdalmat, megaláztatást. A legszomorúbb, hogy bár a történet fikció, de sajnos valóság alapja van. Ez a lelki és fizikai terror könnyeket csalt a szemembe. És mindig csak rosszabb jött. Olvasás közben úgy éreztem, hogy nincs kiút. Ennyi kegyetlenséget ép ésszel nem lehet kibírni.
A két nő barátsága csodálatos. Nehéz életük van, nehezen indul a kapcsolatuk. Mégis ez a kapcsolat megvillant egy kis reményt, hogy ketten együtt hátha túlélik ezt a rengeteg szenvedést.

Habók P
Khaled Hosseini: Egyezer tündöklő nap

„– Jegyezd meg, amit most mondok, jól jegyezd meg: mint az iránytű, ami mindig észak felé mutat, úgy találja meg a férfi vádló ujja is a nőt. Mindig. Ezt sose feledd, Marjam.” Ez a mondat szinte mottója a könyvnek. A két asszony szenvedéseiről szóló történetnek. Mert szenvednek ők a megszállás, a polgárháború, a tálibok rémuralma miatt is, de legtöbb szenvedést a család férfitagjai okozzák (bár van kivétel). És könnyen mondom én, hogy de miért tűrik el? – hát azért, mert nem tehetnek mást. És ez a könyv ezzel szembesít brutálisan. És hogy miért olvastam mégis? Mert hiába vérlázító és felháborító, mégis megható, mert derűs, mert a végén felcsillan a remény.

mandris
Khaled Hosseini: Egyezer tündöklő nap

A könyv, amelyet elsősorban egy kihíváshoz kezdtem olvasni, hogy aztán kb. a harmadánál kiderüljön, hogy ahhoz nem lesz jó, mert egy – a kihívás szempontjából – fontos dologban hazudik a fülszöveg és a címkék. Hogy ne ködösítsek, azért kezdtem olvasni, mert kellett egy könyv a 80-as évekről, és ez még érdekesnek is ígérkezett. (Utóbbiban nem is volt hiba)
Nos, a könyv nem a 80-as évekről szól, tehát ha valaki csak ezért akarná a kezébe venni, fölösleges. A könyv a 70-es évek végén indul, majd a 80-as évek végére ugrik, és aztán a cselekmény legnagyobb része a 90-es éveket írja le, és végül a 2000-es években fejeződik be. Szép nagy időtáv, de ennyi kell ahhoz – és még ez sem elég –, hogy bemutassa az afganisztáni háborúkat. És teszi ezt, mint sok más könyv, konkrét megfogható, mindennapi személyek nézőpontjából. A regény felépítése egyébként nem különösebben bonyolult, kronologikus, csak a nézőpont váltakozik. A nyelvezet szép, a helyi kifejezések használata kölcsönöz neki némi exotikumot is. Sajnos a szótárt a végén későn fedeztem fel. (Hülye e-könyvek…)
Mint számtalan rajongója mutatja, a könyv ügyesen pengeti az érzelmi húrokat, időnként reményt kelt, máskor elborzaszt, megint máskor együttérzést ébreszt és/vagy épp felháborodást. Amiért mindenképp ajánlani tudom, mert közelebb hozza az afgán kultúrát és az ország sorsát, így talán kicsit többet tudunk azokról az emberekről és múltjukról, akik országunkba kérnek bebocsátást/pontosabban áthaladást rajta. Külön ajánlom azoknak, aki szívesen olvasnak női sorsokról. Ha valami, akkor a két főszereplő közötti viszony fejlődését érzem a regény erősségének.
Ugyanakkor időnként kiszámíthatónak éreztem, nem igazán tudott meglepni, de lehet, hogy csak azért, mert már nem nagyon van olyan fordulat, amit valaki meg ne írt volna. A szerző – nyilván – próbálja manipulálni az érzéseinket, de úgy érzem, vannak, akik ezt nála ügyesebben csinálják. Azért a Papírsárkányoknak lehet, hogy adok még egy esélyt, majd egyszer.

Nita_Könyvgalaxis
Khaled Hosseini: Egyezer tündöklő nap

„Nagyon fájdalmas és szenvedésekkel teli regény az Egyezer tündöklő nap, de mindemellett gyönyörű is. Hosseini mesterien forgatja a pennát, élmény olvasni a sorait. Remekül ért ahhoz, hogy megfesse az emberek lelkiállapotát, karaktereiről nehéz elhinni, hogy csak kitaláltak. Bár biztos vagyok benne, hogy sajnos rengeteg Leilához és Marjamhoz hasonló sorsú nő van, nem csak Afganisztánban, hanem szerte a világon. Hiszek benne, hogy nők és férfiak egyenlőnek születnek és elsősorban nem a nemet kéne figyelembe venni, hanem azt, hogy mindannyian emberek vagyunk.”

Bővebben: http://konyvgalaxis.blogspot.hu/2015/01/khaled-hosseini…

tmezo P

Meg nem számolhatni Kabul háztetőin a
         csillámló holdakat,
         Sem az ezernyi tündöklő napot, melyek fa-
         lai mögött megbújnak.

Kapcsolódó szócikkek: Kabul
Zsó917

Eszébe jutott, hogy Náná egyszer azt mondta, minden egyes hópihe egy megbántott nőt jelent valahol a világban. Hogy minden sóhaj felszáll az égbe, ott felhőkbe gyűlik, ami aztán apró darabokra törik, és a darabok csendesen lehullnak az emberekre.

Kapcsolódó szócikkek: Náná
tmezo P

A közlekedési lámpáknál az autók ablakából arcok hajolnak ki és néznek felfelé a lehulló puhaságra. Mi olyan megigéző az évszak első havazásában? merengett Marjam. Talán a lehetőség, hogy ennyire tiszta, érintetlen dolgot láthatnak? Megragadhatják az új évszak, egy új kezdet tünékeny báját, mielőtt megtiporják és elrontják?

Kapcsolódó szócikkek: havazás · Marjam
Sheeana P

Kapcsolódó szócikkek: Marjam · Náná
tmezo P

Marjam most már megértette, micsoda áldozatokra képes egy anya. Az elegancia hamar odalesz.

Kapcsolódó szócikkek: áldozat · anya · elegancia · Marjam
Sheeana P

– Mi értelme lenne iskolába járatni egy olyan lányt, mint te? Mintha köpőcsészét fényesítene az ember. Egyébként se lehet semmi használhatót tanulni az iskolákban. Egyetlenegy, csupán egyetlen készség van, amire egy magunkfajta nőnek szüksége van, azt pedig iskolában nem tanítják. Nézz csak rám.
– Nem kellene így beszélned vele, gyermekem – szólt Faizollah molla.
– Nézz csak rám.
Marjam ránézett.
– Egyetlen készség. Az pedig a tahammol. A kitartás.
– Kitartás mihez, Náná?
– Amiatt ne fájjon a fejed – felelte Náná. Mindig adódik majd valami.

Kapcsolódó szócikkek: Faizollah molla · kitartás · Marjam · Náná
Zsó917

De a játék csak fiúnevekről szól. Mert ha kislány lesz, Leila már tudja, mi lesz a neve.

Kapcsolódó szócikkek: Leila
Zsó917

De Marjam leginkább Leila szívében él, ahol ezernyi nap szétrobbanó fényességével ragyog.

Kapcsolódó szócikkek: Leila · Marjam
tmezo P

Nem volt szitkozódás, nem volt sikoltozás, nem volt könyörgés, sem csodálkozó kiáltások, csak a verés és megveretés következetes folyamata, a dobbanások, ahogy valami kemény ismételten a húsba csap, valami, valaki tompa puffanással a falnak csapódik, és ruha hasadása. Időről időre Leila futó lépteket hallott, egy néma üldözést, felboruló bútorok, összetörő üveg hangját, majd újra a pufogást.

Kapcsolódó szócikkek: Leila
bagolyfiók

Ezeket az éveket elméjének egy távoli szegletében töltötte. Egy száraz, meddő talajon, kívánságon és panaszon, álmon és kiábránduláson túl. Ott a jövő nem számított. És a múlt csak egy tanulsággal szolgált: hogy a szeretet ártalmas hiba, és bűntársa, a remény, álnok illúzió.

285. oldal, Harmincötödik fejezet - Marjam, Harmadik rész (libri)

Kapcsolódó szócikkek: hiba · illúzió · jövő · múlt · remény · szeretet