Sikeres ​és bölcs pszichopaták 69 csillagozás

Élettanulságok szentektől, kémektől és sorozatgyilkosoktól
Kevin Dutton: Sikeres és bölcs pszichopaták

Pszichopaták: sorozatgyilkosok, kíméletlen erőszaktevők, merénylők és vérszomjas gengszterek. A könyvek és filmek világában „A bárányok hallgatnak”, a „Péntek 13” vagy a „Dexter” főhősei. A valóságban azonban a pszichopaták köztünk élnek: orvosok, ügyvédek, cégvezetők vagy haditengerészek. Nem ismerik a félelmet, hatalmas az önbizalmuk, remekül összpontosítanak és maradéktalanul végrehajtják a feladataikat. Valljuk be, a pszichopaták vonzó személyiségek. De vajon mi különbözteti meg az önfeláldozó tűzoltót vagy az életmentő sebészt a sorozatgyilkostól? Miben rejlik a vonzerejük, mit tanulhatunk tőlük, s hogyan fedezhetjük fel a bennünk rejtőző pszichopatát?
Ezekre a kérdésekre keresi a választ a téma világhírű szakértője szigorúan ellenőrzött börtönökben, keleti kolostorokban, laboratóriumokban és a harctéren, miközben valódi Hannibal Lectereket faggat, sőt, egy életveszélyes kísérletben maga is megtapasztalja a pszichopata-lét sötét oldalát…

Eredeti cím: The Wisdom of Pscychopaths – Lessons in Life from Saints, Spies and Killers

Eredeti megjelenés éve: 2012

Athenaeum, Budapest, 2013
286 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632932439 · Fordította: Sóskuthy György
Athenaeum, Budapest, 2013
286 oldal · ISBN: 9789632932637 · Fordította: Sóskuthy György

John Wayne Gacy

_Andrea_>!
Kevin Dutton: Sikeres és bölcs pszichopaták

Kevin Dutton: Sikeres és bölcs pszichopaták Élettanulságok szentektől, kémektől és sorozatgyilkosoktól

Közérthető és egészen alapos munka a pszichopátiáról – de érezni benne valamiféle rajongást, fetisizálást, ami egyébként jellemző a kultúránkra újabban. (Na jó, ehhez elég csak a címet elolvasni, az már mindent elárul az irányultságáról.)
Rengeteg érdekességet megtudtam a könyvből, de közben valahogy összeszorul a gyomrom – nem feltétlenül csak a pszichopatáktól – talán inkább némi szekunder szégyenérzet volt az oka.:) Valamiért taszítónak érzem azt a piperkőc alakot, aki a kötet végén lila ingben és maffiózóöltönyben pózol – dr Frederik Chilton karakterét simán játszhatná bármely Hannibal Lecter filmben. :D
Egyszerűen nem tudom elhinni, hogy nem zúzták össze pszichésen azok az emberek, akiket meginterjúvolt – gyilkosok, börtönlakók, igazi antiszociális pszichopaták. Illetve hogy tudták őt komolyan venni a téma elismert szakértői. Nem csak a piperkőc volta miatt, de a gyors, megfontolatlan következtések, szájbarágós kérdések miatt. Az interjú részeknél érezni is lehetett, hogy pl Hare fenntartással reagál ezekre.
Hiába a Dr. jelző Dutton neve előtt, ha egy szenzációhajhász újságíró szintjén nyúl a témájához – bár meglepő mélységgel és alapossággal. Az a sejtésem, hogy ez a könyv nem egy ember munkája, lehet a háttérben egy szellemíró is.
Viszont amellett nem lehet elmenni, hogy milyen nagy merítést végzett a témában, és szembemegy a pszichopátia korábbi definíciójával, melyet jórészt az formált, hogy csak fogvatartott és közveszélyes, antiszociális pszichopaták vizsgálata alapján írták le a jelenséget.

Ibanez P>!
Kevin Dutton: Sikeres és bölcs pszichopaták

Érdekes könyv és elméletek a pszichopatákról, több életből is vett szituációval, ahol akár az olvasó is tehet egy előztes gyors próbát, hogy vajon ő hajlik-e a „rossz” irányba – bizony, mert nem minden pszichopata az őrült gyilkos, darabolós fajta, van köztük nem kevés olyan is, aki bizony sikeres üzletember, pont azért, mert bizonyos tulajdonságok megvannak benne (ami a darabolós gyilkosban kicsit jócskán túlteng). Volt egy teszt, ahol még én is megbuktam, de összességében azért a normális kategóriába tartozom, szóval nem lesz belőlem egy Bill Gates :-D A könyvben talán az volt picit zavaró, hogy néha olyan – amerikai – példákat hozott fel, amelyekről esetleg mi nem hallottunk (pl. amerikai sorozatgyilkosok), így utána kellett néznem (de nem bántam meg). Érdekes olvasmány, főleg tényleg abból a szempontból, hogy a „pszichopata” szóra senkinek se ugrik elő az öltönyös főnöke avagy a férje, közben meg lehet, hogy… :-D

Bagheera70 P>!
Kevin Dutton: Sikeres és bölcs pszichopaták

Rendkívül lenyűgöző könyv egy pszichológustók, aki különböző emberekkel beszélgetett a témában érintettekről. A különbözőség abban rejlik, hogy a pszichopata szó meghallásakor többnyire az embereknek a negatív értelemben vett pszichopaták (a sorozatgyilkosok, erőszakolók … stb. jutnak eszükbe). Az ő rendes megnevezésük a „diszfunkcionális pszichopaták”, de ennek pontos jelentését részletesen ki is fejti. Én személy szerint túlcsordulásnak szoktam nevezni, hisz ott vannak a hétköznapi emberek is, akikben kis mértékben fellelhetők a pszichopata jegyek, ám mégsem válnak tömeggyilkosokká. Ahogyan a könyv elején édesapjáról is ír, aki szintén pszichopata volt, rendelkezett minden jeggyel, ám soha nem ölt. Van egy remekbeszabott megfogalmazása, amit ha megengeditek idéznék, s ami jól kifejti amit mondani akarok. (Csak azt nem tudom, hogyan jelöljek idézetben idézetet.)
„Arisztotelész már 2400 éve is megállapította: 'Soha nem volt lángelme egy cseppnyi őrület nélkül.' A 'zsenialitás' és 'őrültség' közötti összefüggést a legtöbb ember számára valószínűleg az olyan mozisikerek tették nyilvánvalóvá (az autizmusra, illetve a skizofréniára vonatkozóan, mint az Esőember vagy az Egy csodálatos elme.”
Egyébként más filmeket, s az abban lévőket is felidéz, mint pl. Az ördög ügyvédjében az ördögöt alakító Al Pacino-tól is idéz.
Mielőtt azonban bővebben kifejtené a diszfunkcionális pszichopaták főbb jellemzőit, részletesebben beszél az úgymond „vonzó” pszichopaták személyiségjegyeikről.
Azokról szól, akikből nem lesznek tömeggyilkosok, hanem 'különbözőségük' a hétköznapokban mutatkozik meg – lévén szó akár egy ügyvédről, vagy orvosról. Egyébként valahol mintha az is említené, hogy pl. Van Gogh is pszichopata volt. De mindenkinél más és más módon mutatkozhat ez meg, mint ahogyan megemlíti a depressziósokat, vagy akár a paranoiásakat is; érzékenyebben, hamarabb észrevesznek dolgokat, vagy akár alaposabbak.
„Ha alaposabban körülnézünk a rendellenességekkel járó előnyök között, ahol minden rosszban van valami jó, akkor rájövünk: az elme mindig szolgál valami vigaszdíjja.”
És akkor a rosszak, akikben már minden túlcsordult. Ahogyan ő is írja, a legfőbb jellemzője egy pszichopatának az, hogy számukra nem létezik rossz, szerintük minden úgy jó, ahogyan elképzelik. És itt említi először John Wayne Gacey-t. Az ő mondata az, ami talán ezt a legjobban kifejezi, hisz az ő bevallása szerint (mármint Gacey) csak egyetlen egy dologban volt bűnös: „engedély nélküli temető működtetésében”. Csak az ő temetője egy igen érdekes létesítmény volt, hisz 1971 és ’78 közt közel 33 fiút és férfit erőszakolt és ölt meg, akiket házának padlózata alá „temetett”. Hát … végül is … ez is temetés, és itt már csak nem épp a hagyományos értelemben vett. A szomorú az egészben inkább az, hogy totál nem esik le neki, hogy ez azért már az elítélendő kategória spoiler.
No igen, ez nem regény, a dokumentumkönyvek körébe tartozik, s azt sem állítom, hogy könnyű. Mindettől függetlenül és ajánlom, mert leköti az embert. Én személy szerint még tanultam is, ha mást nem azt, hogy a pszichopata valakire történő megjelölése nem feltétlenül kell, hogy negatív értelemmel bírjon (egyébként ezt tényleg nem tudtam én se!).

Blissenobiarella>!
Kevin Dutton: Sikeres és bölcs pszichopaták

Sokkal többet kaptam ettől a könyvtől, mint amit vártam. A cím és a borító alapján valamiféle félresikerült önsegítő jellegű műre számítottam, ehelyett a témát meglehetősen alaposan körüljáró könyvet kaptam.
No, félreértés ne essék, szakkönyvnek nem nevezném. Egy laikusok számára íródott, szórakoztató, csevegő hangnemben megírt könyv ez, ami elsősorban a témában létező kutatásokat és kísérleteket gyűjti össze. Másodsorban felállít egy elméletet: a pszichopatikus vonásokkal rendelkező emberek vajon előnyösebben indulnak-e bizonyos élethelyzetekben?
Bemutatja az idegsebészt, a könyörtelen ügyvédet és a tőzsdecápát egyaránt, akik sikerüket többek között hideg, számító személyiségüknek is köszönhetik.
Bemutatja az elmegyógyintézetben raboskodó pszichopatákat is, és kutatja, mi különbözteti meg őket a sikeres és bölcs pszichopatáktól. De valójában azt mondja, tőlük is lehet, hogy van mit tanulni.
Elgondolkodtató, laikusok számára is érthető (bár jobban fogod élvezni, ha belekóstoltál már a lélektanba), helyenként humoros és szórakoztató formában megírt könyvet alkotott Kevin Dutton. A téma iránt érdeklődőknek szívből ajánlom, nem fognak csalódni!

tshehip>!
Kevin Dutton: Sikeres és bölcs pszichopaták

Átfogóbb könyv mint amire számítottam, a pszichológia szerelmeseik és a pszichopátia iránt érdeklődők semmiképp se hagyják ki!
Tetszett a rengeteg hivatkozás és a sok érdekes kísérlet bemutatása. Újraolvasást is tervezek, mert volt, hogy elég töménynek éreztem, nem volt időm mindennek utánaolvasni, de csak az irodalomjegyzék miatt is biztosan többször ki fogom még nyitni!

Risus P>!
Kevin Dutton: Sikeres és bölcs pszichopaták

Nos, aki azt várta, hogy valami véres történetet tart a kezében, csalódni fog! Ez ennél sokkal több! Egyszerűen oda és vissza vagyok ettől a könyvtől, nagyon érdekes, jól megírt történet a pszichopatákról. Imádtam!
Az azért elgondolkodtató, hogy néhány kérdésre én is a pszichopatákra jellemző választ adtam, de mint már tudom és azok is akik ezt a könyvet olvasták, nem mindegyik pszichopata erőszakos, mint például a …..

A_S1M0N P>!
Kevin Dutton: Sikeres és bölcs pszichopaták

Nem számítottam rá, hogy ennyire komoly olvasmány lesz (persze valamennyire humorosan van tálalva), de sok érdekesség kiderült számomra a témával kapcsolatban.

Sok tévhitet megdöntenek benne tudományos kísérletekkel, bebizonyítva, hogy pszichopata/nem pszichopata „állapot” között is vannak fokozatok, amik meghatározhatják, kiből lesz lelketlen sorozatgyilkos, nagyszerű orvos, könyörtelen ügyvéd, kemény cégvezető, hidegvérű katona és lehetne még sorolni.
Azoknak a bizonyos „kapcsolóknak” az állása sok mindent meghatároz, a sorozatgyilkosoknál minden a maximumon van, messze a többiek fölött helyezkednek el az elvégzett tesztek alapján.
Nagyon nem mennék bele jobban, akit érdekel a téma, az biztosan sok újdonsággal, érdekességgel fog találkozni, egy teszt is sok dolgot elárulhat rólunk, de ugyan ez elmondható a lecsupaszított, gépekkel szimulált kísérletről is, ami szintén elgondolkodtató volt, pedig az alapja annak is végtelenül egyszerű.

Kellemes meglepetés lett a könyv, nem egyszerű olvasmány, de remekül összeszedett, a menet közben megismert tudásra pedig többször is visszautal a szerző, így láthatjuk át igazán, milyen út vezetett a pszichopaták jobb megismeréséhez, mennyire komoly tudományágak foglalkoznak vele és ezek mennyire szorosan kapcsolódnak egymáshoz.

_Katie_ P>!
Kevin Dutton: Sikeres és bölcs pszichopaták

Teljesen más volt, mint amire számítottam…..azt hiszem, szívesen lennék pszichopata, vagy mi. Nem egyszer azért baromi jól jönne….

Angieolvas>!
Kevin Dutton: Sikeres és bölcs pszichopaták

Érdekes könyv. Tényleg teljesen máshogy gondolkodnak a pszichopaták, mint a normál emberek. Leginkább a tesztek tetszett. Jól ellehet rajta gondolkodni. A szöveg kicsit unalmas és nem mindig kötött le.

Nóra_Alpekné_Barna P>!
Kevin Dutton: Sikeres és bölcs pszichopaták

Huhh… Ez jólesett! Régen olvastam már hasonló pszichológiai szakkönyvet, de ez most mindent vitt. Nehéz olvasmány a sok szakkifejezés miatt, rengeteg párhuzamos kutatást igényelt, de megérte. Érdekes feltevések, még érdekesebb kísérletek. Egy szó mint száz: elkezdődött valami… új kedvenc témám lett!

pali>!

Ha szép az idő, mindig számolja meg a visszajárót!

Frank_Waters I>!

– Az a jó az érzéketlenségben – magyarázza Moulton –, hogy aludni hagy, amikor mások képtelenek rá.

Riszperidon>!

A nagyság és a jóság csak ritkán találkozik egy emberben.
WINSTON CHURCHILL

Dorothy_Gray IP>!

A pszichopátia olyan mint a napfény. Ha valaki túl nagy adagnak van kitéve belőle, az felgyorsítja a szörnyű, groteszk, rákos vég eljövetelét. De aki rendszeresen érintkezik vele ellenőrzött módon és optimális mennyiségben, az a közérzetében és az életminőségében is igen kedvező hatásúnak találhatja.

madárka>!

Szóval ilyen érzés pszichopatának lenni, gondolom. […] Úgy siklani át az életen, hogy tudod, bármit mondasz vagy teszel is, többé nem zavar majd a bűntudat, a megbánás, a szégyen, a szánalom, a félelem – az a sok jól ismert, mindennapos jelzőfény, amelyek rendes körülmények között gyakran gyulladhatnak ki a pszichológiai műszerfalon.
Hirtelen felismerés hasít belém. Beszélünk nemről, társadalmi osztályról, bőrszínről, intelligenciáról. Meg a hitről. Pedig két egyén közötti legalapvetőbb különbség minden bizonnyal a lelkiismeret megléte, vagy hiánya. A lelkiismeret az, ami fáj, miközben minden mást jónak érzünk. De mi van akkor, ha olyan kemény, mint a szikla? Mi van akkor, ha egy ember lelkiismeretének korlátlan, a fájdalomküszöbe, és cseppet sem izgatja, amikor mások gyötrelmükben sikoltoznak?

Kapcsolódó szócikkek: pszichopata
Riszperidon>!

A tárgyalása alatt, 1980-ban John Wayne Gacy nagy sóhajtással kijelentette, hogy valójában csak egy dologban bűnös: „engedély nélküli temető működtetésében”.

Kapcsolódó szócikkek: 1980 · John Wayne Gacy
Frank_Waters I>!

Az emberek azt hiszik, hogy a pszichopaták kérges szívűek, és nem is ismerik a félelmet – mondja. – Pedig egyértelmű, hogy ennél több van bennük. Azt tapasztaltuk, hogy amikor figyelmüket az érzelmekre összpontosítják, akkor a pszichopatikus egyének normális érzelmi reakciót adnak. Ha viszont valami másra összepontosítanak, akkor teljesen érzéketlenné válnak az érzelmekkel szemben.

Frank_Waters I>!

…a pszichopaták gyakran valamivel kevesebbet pislognak a többi embernél: ez az élettani rendellenesség is szerepet játszik nyugtalanító, hipnotikus kisugárzásuk kialakításában.

Kapcsolódó szócikkek: pislogás
Riszperidon>!

Vannak azonban arra vonatkozó bizonyítékok, hogy a pszichopátia, legalábbis kis adagban olyan, mint az egészségesen lebarnult személyiség. Ez pedig egészen meglepő előnyökkel járhat.

_Andrea_>!

Hare úgy véli, hogy mindkettőben lehet némi igazság: abban is, hogy a pszichopatáknak most elég jól megy, és abban is, hogy minél jobban megy nekik, annál inkább normává válik a viselkedésük.