Angol ​írók 2 csillagozás

Tanulmányok, cikkek
Kéry László: Angol írók

„Angol írók magyar szemmel – talán így kellene módosítani a gyűjtemény címét. De még jobb lenne így: Angol írók magyar szívvel, avagy Egy szenvedély története Shakespeare-től Lawrence-ig és tovább. valamely nép irodalmát több-kevesebb szívóssággal nyomon követni, itt-ott önállóan is értelmezni, egyáltalán: művek részleteit és lényegi titkait egy számunkra idegen nyelv közegén át ostromolni – fárasztó, kétes és sokak szerint botor vállalkozás. Benne van a reménytelen szerelem minden kínlódása. De benne van minden szépsége is.”
Kéry László

Róla szól: William Shakespeare, William Cooper, Samuel Butler, Thomas Hardy, E. M. Forster, D. H. Lawrence, James Joyce, Daniel Defoe, Jonathan Swift, Henry Fielding, Laurence Sterne, Robert Burns, Emily Brontë, Charlotte Brontë, Anne Brontë, Anthony Powell

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Elvek és utak

Magvető, Budapest, 1975

William Shakespeare · Arany János · Moll Flanders · David Herbert Lawrence · Daniel Defoe · James Joyce · Jonathan Swift · Robert Burns

Bubuckaja P

Kéry László: Angol írók Tanulmányok, cikkek

Az alábbi írókról találunk benne tanulmányokat: Shakespeare, Defoe, Swift, Fielding, Sterne, Burns, Bronte-nővérek, Samuel Butler, Thomas Hardy, Forster, D. H. Lawrence, Joyce, Powell, William Cooper.
Vannak egy páran, akiktől nem olvastam semmit, de ettől eltekintve érdekes volt, néha azért elkalandozott a figyelmem. Kaptam egy kis képet a munkásságukról, és kedvet egy-két könyvhöz.

Kéry László: Angol írók Tanulmányok, cikkek

Rendkívül tartalmas válogatás, részben a könyvekhez írt előszókkal és különböző újságokban (Nagyvilág, Élet és Irodalom) megjelent tanulmányokkal. Sikerült felkeltenie az érdeklődésemet néhány olyan könyv és író iránt, akit idáig tudatosan kerültem (D. H. Lawrence – lehet, hogy hiba volt?…), vagy nem is ismertem (Samuel Butler). Kéry értő és érzékeny módon elemzi a regényeket, és megállapításai a mai napig tökéletesen helytállóak. Bár írásai nagyrészt az ’50-es években keletkeztek, és a legfrissebbek is csak ’70-es évekbeliek, az idő őt igazolta. És bár az ötvenes évekbeli írásokon érződik a kor szellemisége, ez mégsem üti meg azt a szintet, hogy zavaróvá válna. Nyilván akkoriban kötelező volt mindenbe beleszőni Marx nevét, de Kéry csak finoman utal rá, mint filozófusra, sosem rajongó imádattal emlegeti. Ugyanígy az akkori szóhasználat (imperialisták stb.) se fullad elvakultságba. Külön élvezetet jelentett választékos, irodalmi igényességű fogalmazásmódja. Úgy érzem, ez a kötet minden szempontból csak szellemi gyarapodásomat szolgálta. Aranynak is minden szava aranyat ért, de Kéry Lászlónak sem volt oka a szégyenkezésre, igazán minőségi munkát végzett!

Carmilla

A XVIII. század nagy angol írói, akik maguk is kivették részüket a kor politikai harcaiból, nem tápláltak illúziókat a szemben álló pártok, a whigek és toryk valódi céljait illetően. Világosan látták, hogy a pártok nem a népet, hanem a hatalmon levők szűk csoportját képviselik, s hogy, jóllehet ádázul marakodnak, nincs köztük lényeges nézetkülönbség.

150. oldal, Fielding és a "Jonathan Wild" (Magvető, 1975)

Kapcsolódó szócikkek: párt
Carmilla

(…) Angliában egy püspök nyílt levélben jelentette be, hogy a könyvet elégette – „valószínűleg kétségbeesésében amiatt – állapította meg Hardy –, hogy nem égethetett el engem”.

245. oldal, Thomas Hardy (Magvető, 1975)

Kapcsolódó szócikkek: Thomas Hardy
Carmilla

(…) Booth a regény vége felé így összegzi tapasztalatait: „Igen kevés nagylelkű van azok közt, akik nem szegények.”

138. oldal, Fielding (Magvető, 1975)

Kapcsolódó szócikkek: nagylelkűség
Carmilla

(…) S mikor Szász azt mondatja II. Richárddal: „Hogy állunk, vén Lancaster?”, Arany megjegyzi, hogy ez „kissé vastagabb árnyalat, mint Shakespeare-nél… A király könnyedén szól, de nem insultálja a haldoklót.”

56. oldal, A fordítást ellenőrizte: Arany János (Magvető, 1975)

Kapcsolódó szócikkek: II. Richárd
Carmilla

(…) Ha valaki a tőkések nagylelkűségét és a szabadverseny előnyeit dicséri, Carteret azonnal kész a válasszal: „A szabadversenyben az erős szabadon gazdagodhatik, a szegény pedig szabadon tönkremehet.”

398. oldal, William Cooper (Magvető, 1975)

Kapcsolódó szócikkek: szabad verseny
Carmilla

A Maurice a homoszexuális szerelemről szól, s Edward Carpenter tanításainak ihletében fogant. Carpenter a romantikus antikapitalizmus egyik angolföldi képviselője volt. Olyan szocializmusról szőtt ábrándokat, amely megszabadul az ipari fejlődéstől, és meghirdeti a férfiak közti szerelmet.

296. oldal, Forster hatodik regénye (Magvető, 1975)

Kapcsolódó szócikkek: E.M. Forster: Maurice · homoszexuális
Carmilla

…a pártharcok, politikai bűvészmutatványok, parlamenti szemfényvesztés leple mögött a lényegében egységes uralkodó klikk húzódik meg, amely rablóbandaként fosztogatja az országot.

151. oldal, Fielding és a "Jonathan Wild" (Magvető, 1975)

Carmilla

(…) A szatíra kétélűvé válik, Fielding nagy haragjában a népre is rátámad, amely tulajdon kifosztásához, becsapásához éljenez.

151. oldal, Fielding és a "Jonathan Wild" (Magvető, 1975)

Carmilla

Shylock szatirikusan felfogott, elítélendő, megvetendő figura. D egyben több is ennél. Nem csupán embertelen vonások fedezhetők fel benne, s egy bizonyos pontig nem tagadható, hogy igaza van. Igen hatásosan leplezi le a keresztény erkölcsiséget, a mélyreható ellentmondást a keresztények elvei és tettei között, a kizsákmányolást és osztályelnyomást, amely a humánus szólamok mögött meghúzódik.

27. oldal, Néhány szó Shakespeare komikus jellemeiről (Magvető, 1975)

Carmilla

A társadalom a maga törvényeivel és intézményeivel nem a derekak boldogságát szolgálja, hanem a szemérmetlenek, harácsolók és herék jólétét.

137. oldal, Fielding (Magvető, 1975)

Kapcsolódó szócikkek: társadalom

Említett könyvek