A ​nők előbb jöttek le a fáról?! 7 csillagozás

Kertész Magda – Szűr-Szabó József: A nők előbb jöttek le a fáról?!

Félreértés ​ne essék, a címet a szerzők nem közösen adták a könyvnek, Szűr-Szabó József ugyanis erőteljesen tiltakozott. Tiltakozott a cím ellen, tiltakozott a tény ellen is: már mint hogy a nők előbb jöttek volna le a fáról. De Kertész egész kötetével bizonyítja ezt. Minden sorában érvek tömegével állítja: előbb jöttek le a nők – de csak azért, mert a férfiak küldték őket. Mert a férfiak, mint oly sok minden mást, ezt is a nőkre hárították, s ők maguk csak a készre „jöttek le”. S ez a folyamat, állítja Kertész Magda, azóta is tart. A teremtés koronája, Szűr-Szabó természetesen cáfolja ezt, kevés szóval – mondván, hogy a nőket ősidők óta nem lehetett leszoktatni a sok beszédről –, de annál több, nagyszerű rajzzal. A vita persze a „fától” indul, de nagyon gyorsan eljut napjainkig, mivel a szerzőpár nő tagjának az a véleménye, hogy napjainkban is ősállapotok uralkodnak – itt-ott, meg ott-itt – a nők egyenjogúságát, megbecsülését illetően, s hogy a férfiak ma is a nőket „küldik le”,… (tovább)

Kossuth, Budapest, 1971
190 oldal · keménytáblás · Illusztrálta: Szűr-Szabó József

Sweetyke>!
Kertész Magda – Szűr-Szabó József: A nők előbb jöttek le a fáról?!

Szórakoztató kis könyv, vicces képekkel. Jók a történetek, hol a férfiakat, hol a nőket „cikizi”. Ajánlom mindenkinek,aki egy kis humorra vágyik.

bumbi0531>!
Kertész Magda – Szűr-Szabó József: A nők előbb jöttek le a fáról?!

Túrázni voltunk valahol a Balaton mellett, egy parasztházban volt a szállásunk, ott volt a polcon többek között ez a könyv is. Egyik este levettem a polcról, beleolvastam. A történet vége az lett, hogy a szállásadónk nekem ajándékozta a könyvet, mert annyira tetszett. Nem tudnék belőle idézni, viszont ha ránézek, rögtön jobb kedvem lesz, vicces, kedves, aranyos, minden nő magára ismerhet benne. Jó humorral megáldott szerzőpáros könyve, aranyos grafikákkal, csak beleolvasni is érdemes.

Gerda>!
Kertész Magda – Szűr-Szabó József: A nők előbb jöttek le a fáról?!

Egy antikváriumos rendelés mellé kaptam ajándékba, amolyan „sózzuk rá valakire, mert senkinek se kell már” típusú könyvként. Éppen ezért nagyon meglepődtem, hogy tetszett! Főleg az első két fejezet, ami tényleg a címnek megfelelő történeteket tartalmaz, kis karikatúrás viccekkel kiegészítve. A 3. rész már inkább a munkásemberek mindennapjaihoz kapcsolódik, ezeken is lehetett egy-egy jót nevetni, de gyanítom, az értheti őket igazán, aki a 70-es években dolgozott.
Volt akkoriban az a vicclap, a Ludas Matyi, valahogy azt juttatta eszembe.

Gerda>!

Mit szeretünk legjobban? Az édességet, csokoládét, tejszínhabot, marcipánt. Miért nem eszünk édességet?
Logikus. Hogy ne hízzunk.
Mit utálunk a legjobban? A mindenféle reszelt gezemicét: sárgarépát, céklát, retket. Miért eszünk mégis gezemicét?
Logikus. Hogy lefogyjunk.
Miért gyötörjük, kínozzuk, sanyargatjuk magunkat a fogyókúrával?
Logikus. Hogy a férfiaknak tetsszünk.
Milyen nő tetszik a férfiaknak?
Logikus. A telt.

Papírtigris>!

Tizenhárom év körüli kislány lép fel az uszoda mérlegére. Olyan keszeg, fejletlen, olyan kis deszka elöl-hátul, mint egy vékony süldő-halacska. Társnői várakozva állják körül.
A mérleg nyelve kilendül. Szerényen és óvatosan, majd a 34-es számnál megállapodik. A kislány felsikolt:
– Jaj, híztam! Biztosan csípőben!
És ágvékonyságú karját felnőttes mozdulattal arra a helyre teszi, ahol majdan egyszer a csípője kerekedik.
A hang Jákobé, a kéz Ézsaué.
Illetve fordítva. A hang a kislányé, de a kézmozdulat a mamáé.

19. oldal, Mérleg (Kossuth,1971)