Benéztem ​Beneluxékhoz 2 csillagozás

Kertész Magda: Benéztem Beneluxékhoz Kertész Magda: Benéztem Beneluxékhoz

Az ismert nevű szerzőnő a Benelux-államokban tett körutazást. Naplószerű, intim hangú úti jegyzeteiben ezeknek az államoknak mindennapi életét ismerteti meg Olvasóinkkal.
Megismerkedhetünk az ottani idősebbek és a modern „mai fiatalok”, a dolgozók és a nemzetközi hippik problémáival, erkölcseivel, szokásaival, az ottani „szabad szerelemmel”. A modern nagyvárosok közelében is megtalálható még a régi szélmalmos-facipős romantika maradványa – jobbára már csak az idegenforgalom kedvéért. Különös, dicsérendő vagy elvetendő hagyományokkal és szokásokkal találkozhatunk e könyv lapjain – és olyan magyarokkal, akik több évtized után sem tudtak gyökeret verni idegenben.
Miután az Olvasó bepillantott az egyáltalán nem „operettország” Luxemburgba, néhány felvillantott kép erejéig – ráadásul – a festői Svájc intim életébe is beleláthat a sok kifejező képpel tarkított, egyéni hangú útleírás segítségével.

Eredeti megjelenés éve: 1971

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Útikalandok Táncsics

Művelt nép / Táncsics, Budapest, 1971
236 oldal · keménytáblás
Táncsics, Budapest, 1971
238 oldal · keménytáblás

SteelCurtain >!
Kertész Magda: Benéztem Beneluxékhoz

Rég aktualitását vesztett útleírás. Ma már aligha hoz lázba valakit az a világtörténelmi jelentőségű kérdés, hogy a holland háziasszony tisztasági mániája a lakás küszöbéig, vagy azon túl is terjed. Gyanítom, napjainkban az sem hoz lázba egy molyt, hogy igazi luxemburginak tekinthető e a nagyhercegség azon alattvalója, aki nem rajong a rózsákért. De hát nemcsak rózsa, de elaggott útleírás sincs tüske nélkül. Születésekor még meglehetősen ritka volt a Nyugatra vetődött magyar turista. Akkoriban nyilván volt jelentősége a belga, holland, vagy éppen a luxemburgi hétköznapok összehasonlításának a magyarral. Kertész Magda a férjével tett egy körutazást a Benelux államokban, melynek során belemerültek az ottani életbe, ami igazán nem volt különleges tett, mert nem szállodákban ütötték fel tanyájukat, hanem magánlakásokban béreltek szobát. Ez részben az akkori magyar turisták közismert sóherségéből fakadt, ám elgondolkodtató az is, valamennyi szállásadójuk lakása tele volt fizetővendéggel, ami arra utal, hogy kispénzű világcsavargót annak idején a nyugati országok is szép számmal generáltak. Eredeti megjelenése idején sem tartozhatott a rém izgalmas útleírások közé. Fő erénye – amiből sajnos igen visszafogottan kap az olvasó – Kertész Magda fanyar humora. Kissé nagyobb dózisban egészen feldobta volna ezt az írást.