A ​szüfrazsettek 14 csillagozás

Kertész Magda: A szüfrazsettek

A ​szüfrazsett (politikai egyenjogúságért, választójogért harcoló nő) mozgalom Angliában volt a legerősebb és legkitartóbb. Az ipar egyre több nőt foglalkoztatott, akik ugyanolyan nehéz munkát végeztek, mint a férfiak – fele bérért. A munkásság erőteljesen küzdött jogaiért – a nők ebben a küzdelemben vettek részt. Az iparosodás előrehaladtával a felsőbb- és középosztálybeliek helyzete jelentősen megváltozott. A férfiak előtt megnyíltak a művelődési és elhelyezkedési lehetőségek, míg a nőket – mesterségesen tudatlanságban tartva – csak a társasági életre készítették fel. Lassan sikerült csak betörniük a férfiak által uralt területekre: 1876-tól vehettek fel az orvosi egyetemek lányokat is hallgatónak, 1893-ban nevezték ki az első női gyári felügyelőt. A nőt a törvény nem ismerte el jogi személynek. Előbb apja, később férje gyámsága alatt állt, akinek jogában volt verni a feleségét. 1857-ig kellett várni az új házassági és válási törvényre, amely jogot biztosított a férj által… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1979

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Nők a történelemben Kossuth

Kossuth, Budapest, 1979
152 oldal · ISBN: 9630911906

tonks>!
Kertész Magda: A szüfrazsettek

Nagyon jó hiánypótló könyvecske ez, logikusan, részletesen, mégsem terjengősen veszi sorra, hogy is alakult ki a szüfrazsett mozgalom Angliában.
Természetesen rengeteget köszönhetünk ezeknek a bátor nőknek (és (kevéske) férfinak), ahol nem csak a nők szavazati joga volt kérdés, hanem, hogy férfiaktól külön is önálló, döntésképes nők lehetünk.

Ross>!
Kertész Magda: A szüfrazsettek

Korrektül összerakott, logikusan felépített, informatív és meglehetősen olvasmányos könyvecske a nőjogi mozgalmak kezdeti időszakáról, különös tekintettel az Emmeline Pankhurst által vezetett WSPU-ra, és a szüfrazsettekre.
Én most sokat tanultam.

Klaudia29>!
Kertész Magda: A szüfrazsettek

Ez egy olyan fontos téma a történelemben, amit minden iskolában (akár ilyen részletekbe menően) tanítani kellene.
Az írónő rendkívül részletesen ismerteti a kor tüntetéseit a női egyenjogúságért.
Kötelező olvasmánnyá tenném. :)

Amelita>!
Kertész Magda: A szüfrazsettek

Egyetlen problémám a könyvvel, hogy kicsit száraz, tömény, de összességében átfogó képet a témáról. Ezért a négy csillag.

L_Lívi P>!
Kertész Magda: A szüfrazsettek

Csak ismételni tudom a többieket, akik alább véleményt írtak a könyvről.
Hiánypótló! Szomorú és egyben nagyon dühítő, hogy ez a fejezete a történelemnek, ami ekkora hatással volt az utókorra, nem kerül említésre. Sosem találkoztam még Emmeline Pankhurst nevével a tankönyvekben, nagyon szeretném tudni milyen megfontolásból maradnak ki a szüfrazsettek a történelem órákról.

Kortársai úgy ítélték meg a művet*, mint a nők kiváltságának szenvedélyes követelését, holott épp ellenkezőleg: minden látszólagos, valójában rabságot, szolgaságot rejtő privilégium megszüntetését, a valódi, emberi egyenlőség megvalósítását kívánta.

*[Mary Wollstonecraft: A nők jogainak követelése c. művét]

[Mary Wollstonecraft 1791-ben A nők jogainak követelésében] Nem kivételezettséget kér a nő számára, éppen fordítva, a látszólagos privilégiumok eltörlését. Az a kedves figyelem, amellyel a jól öltözött és jól nevelt gentleman adózik a jól öltözött, jól nevelt nőnek, az a gondoskodás, patronálás, amellyel a gentleman óvja a hölgyet, a hajladozás és udvariaskodás csak látszat, nem a megbecsülés és a tisztelet megnyilvánulása. A nők nem királynők, ahogyan a férfiak gáláns modora után a kívülálló vélné, hanem rabok.
    Hangsúlyozza, hogy igazi egyenlőséget kell teremteni a társadalomban, különben az igazi erkölcs soha nem talál valódi talajra, s az egyenjogúság nem szilárdulhat meg, ha az emberiség fele, a nők, tudatlanok és műveletlenek maradnak.

42. oldal, A mozgalom előhírnöke: Mary Wollstonecraft

theodora P>!

Nemrég baráti körben szó esett egy közéleti nőről, aki talán kissé túl harcosan képviseli nemének érdekeit.

theodora P>!

Évezredeken át a nők szótlan beletörődéssel vették tudomásul alárendelt, jogfosztott helyzetüket a családban, a társadalomban. Nem hangzott soraikból szenvedélyes tiltakozás, csendes belenyugvással, némán viselték sorsukat.
Miért éppen a múlt századi Angliában próbáltak először felegyenesedni a nők? Ennek előzményeit az angol ipari forradalomban kell keresnünk.