Héraklész ​unokái 15 csillagozás

A makedónok története Nagy Sándorig
Kertész István: Héraklész unokái Kertész István: Héraklész unokái

„Bárcsak megnyílt volna a föld és elnyelt volna minden makedónt!” – írta keserűen Niebuhr, az antik történelem jeles kutatója a múlt század elején. A tudós elfogultságát az magyarázza, hogy a makedónokban csak a klasszikus görög világot felforgató erőt látta. Pedig aki végigkíséri e nép lebilincselően izgalmas „karrierjét”, rokonszenvet fog érezni iránta.
Kertész István műve a makedón előtörténetet vázolja fel, III. Alexandrosz (Nagy Sándor) születéséig, vagyis ennek a Hellasz északi hegyei közt élő népnek a korai históriáját. Ez sokkal kevésbé ismert, mint Alexandrosz, e sugárzóan szép és tehetséges ifjú hódításainak története. De a görög városállamok, illetve a görög-perzsa háborúk történeti összefüggéseibe ágyazva mégis megragadja az olvasó képzeletét, aki egyúttal a legnagyobb hellén történetírók tollából származó veretes mondatokkal is megismerkedik.

Eredeti megjelenés éve: 1988

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Szivárvány Kossuth

Mundus, Budapest, 2002
Kossuth, Budapest, 1988

pwz I>!

Kertész István: Héraklész unokái A makedónok története Nagy Sándorig

Nagy Sándorról mindenki hallott, netán olvasott, tanult, vagy éppen látott róla néhány filmet. Na de, arról már jóval kevesebbet tudunk, hogy hogyan lett a korabeli hellén világ peremén élő, épphogy hellénnek – görögnek – tartott népből világhódító nemzet, a hellén kultúra megőrzője és továbbvivője? A szokásos „miből lett a cserebogár?” kérdésre Nagy Sándorral kapcsolatban is ebben a könyvben kapunk néhány választ. Én pl. itt jobban megértettem a perzsa-görög, majd a peloponnészoszi- és korinthoszi-háborúk mozgatórugóit. Jó bevezetés mondjuk Valerio Massimo Manfredi remek Alexandrosz trilógiájához!

Kossuth, Budapest, 1988
Alexanderr>!

Kertész István: Héraklész unokái A makedónok története Nagy Sándorig

Nagyon szeretem ezt a könyvet. Ugyanis bár a címe alapján a makedónokról szól, rajtuk keresztül az egész görög történelmet bemutatja. Érvényes ez a görög-perzsa háborúkra, és a peloponészoszi háborúra is. Sőt, a háború utáni görög helyzetre. Nagyon tetszik, ahogyan bemutatja a hagyományos görög falanx fejlődését a makedón falanxig. Arról már nem is beszélve, hogy a makedón történelemírás alapvetően Nagy Sándorra összpontosít, pedig ő nem a semmiből lett. Ezt a hiányt is pótolja ez a könyv, amikor bemutatja a történelmüket az ő születéséig.

attatoth P>!

Kertész István: Héraklész unokái A makedónok története Nagy Sándorig

A Nagy Sándor előtti Makedóniával általában nem sokat foglalkoznak a történelemkönyvek. Ebben a műben nagyon jó és élvezetes összefoglalást kapunk a témáról.

GeoMaileR>!

Hagyta, hogy nyugalmas életre vágyva otthon maradjanak, elpuhultan és merő kényelemszeretetből harcosokból békés földművesekké és üzletemberekké váljanak. Az athéniakat viszont szép sorban kiképezte tengerészekké, és tengeri hadjáratokban rövid idő alatt harcra edzette őket. Így a szövetségesek által fizetett pénzekből és hozzájárulasokból azok uraivá tette az athéniakat, akik a pénzt adták neki.

107. oldal (Mundus, 2002)

GeoMaileR>!

Csak a valóságos példákat lehet követni.

74. oldal, Egy vereség és tanulságai (Mundus, 2002)