Mentés ​másként 25 csillagozás

Feljegyzések 2001–2003
Kertész Imre: Mentés másként

„A káosz is rend, csak mások rendje.”

Kertész Imre 2001 és 2003 között írott naplója izgalmas és elgondolkodtató olvasmány. Kertész ekkor dönti el, hogy Budapestről Berlinbe költözik, 2002 őszén megkapja az irodalmi Nobel-díjat, közben próbálja befejezni Felszámolás című regényét, a háttérben leomlanak az ikertornyok, és az európai demokráciának új kihívásokkal kell szembenéznie. A Mentés másként lapjain a legszemélyesebb, legintimebb életkérdésekhez szervesen kapcsolódnak korunk irodalmi, filozófiai problémái. Intim és intellektuális. Igazi titkos könyv. A 2001 és 2003 között vezetett naplóból kiderül, hogyan élte meg Kertész Imre a Nobel-díj körüli világszenzációt, mit látott és mit álmodott, mi a véleménye az ezredforduló politikai káoszáról, és hogy miképpen menthető másként a szabadság és a személyiség.

Eredeti megjelenés éve: 2011

Magvető, Budapest, 2011

Ady Endre

New York · Budapest · Magyarország · Berlin · Auschwitz

n P>!

Kertész Imre: Mentés másként Feljegyzések 2001–2003

jobban megértem őt, mint ő értene engem és ezt is megértem.

Kertész Imre: Mentés másként Feljegyzések 2001–2003

Nem akarom a megoldást, nem akarom betemetni a köztem s a világ közt tátongó tömegsírt.

Nem és nem. Dac és konok elhatározás. Következetesen kiállni a választott út mellett – amit valójában nem is te választottál. Kiállni a sorstalanság mellett és sorsot formálni belőle. A mások által meghatározott emberfajta életét élni megalkuvás nélkül. Nap mint nap görgetni a követ – kavicsot. Nap mint nap leütni az számítógép billentyűjét egyre nehezebben, egyre reszketőbb mozdulattal.
Végtelenül nehéz élet lehet ez. És végtelenül becsületes. Az írások is azok. Még akkor is, ha olykor nemcsak hevesen bólogatsz, egyetértve azzal, amit olvasol, hanem néha felszisszensz egy-egy túlzás, sarkítás, már-már neked is fájó szúrás miatt, ha értetlenül állsz nemegy ellentmondás előtt, megzavarodva, iránytűt veszítve. Most akkor értem, vagy mégsem? Egyáltalán meg lehet érteni ezt az egészet?
Néha úgy érzed, a keserű és már-már gőgös határozottság és kérlelhetetlenség mögött ott rejtőzik a szeretetre, megértésre vágyó ember, még akkor is, ha kikéri magának ezt a feltételezést. Néha úgy érzed, csak egy szó elég lenne ahhoz, hogy meglágyuljon. Máskor meg éles boncolószikeként, könyörtelenül vág bele a hullafoltos jelenbe, sőt, finoman érzékelve a rezdüléseket, a jövőbe is, nem kímélve semmit és senkit. Kivéve, számomra érthetetlenül és ugyanakkor bizonyos szinten érthetően, pár érinthetetlen területet.
Néha belepillanthatsz legintimebb álmaiba és legsötétebb rémálmaiba, néha fölfedezed a páncél mögötti érző és sérülékeny embert, társat, barátot, néha meg is hatódsz.
De többnyire inkább elgondolkodol. És töprengsz és rágódsz, és egyetértesz és vitázol vele gondolatban. És nincs megoldás, nincs lezárás, csak a folyton görgetett kő van, meg a tömegsír megannyi kérdőjellel.

Kertész Imre: Mentés másként Feljegyzések 2001–2003

Kertész azok közé tartozik, akiket nem fognak megérteni, mert egész egyszerűen ők maguk se értik magukat, csak látják a valóságot, de ezzel nem sokat érnek, mert a tömegek buták és vérszomjasok – nézzünk körül ma Magyarországon. Auschwitz nem arra tanította a világot, hogy ilyesmit nem szabad többé tenni, nem, azt tanította meg az emberekkel, hogy ezt újra és újra meg lehet tenni, amíg nem sikerül kipusztítani minden zsidót. Cigányt. Komcsit. Fasisztát. Közönyöst. Okost. Butát. Aztán a végén marad egyetlen ember, és nem érti, miért nem jó még mindig, és mért érzi magát olyan magányosnak, aztán ő is megöli magát, és végre helyreáll a rend a világban.

latinta P>!

Kertész Imre: Mentés másként Feljegyzések 2001–2003

Folyton azt éreztem: nincs itt valami tévedés? Az évszámok nem stimmelnek…

Jékli_Erika>!

Kertész Imre: Mentés másként Feljegyzések 2001–2003

Nem volt jó olvasni. Egyrészt azért, mert nagyon sok mindennel egyetértek, másrészt pedig mert nagyon sok mindennel nem.
Az értékeléssel is bajban vagyok, mert ugyan kiadták, könyvként adták ki, de ez azért egy napló. Irodalmi értéke nem nagyon van, az embert pedig nem akarom minősíteni.
Ezzel együtt érdemes elolvasni, mert őszinte, nem választható el a regényektől, mint ahogy az író személyisége sem, és – tényleg – minden ember érdekes.

csillagka>!

Soha életemben nem tapasztaltam ennyi aljasságot, mióta kihirdették a Nobel díjamat.

csillagka>!

…gyakran nagyon sajnálom, sőt, alapvető hibának tartom, hogy nem egy nagy európai kultúra nyelvét használom, hanem a magyart, amelyen a magyaroknak fölöslegesen beszélek, a más nyelvűekhez pedig csak közvetítőkön, vagyis torzítókon keresztül szólhatok, mintha egy rekedt mikrofonba beszélnék.

Frank_Waters I>!

Magyarországhoz a nyelven kívül semmi sem fűz, sem szolidaritás, sem szeretet: ez az ország, amelyet el kell hagynom, mielőtt lelki beteggé tesz a hamis értékrendszerük, a számomra elfogadhatatlan moralitásuk.

Kapcsolódó szócikkek: magyar nyelv · Magyarország
eme>!

A könyveket nem kell megérteni, elég az inspiráció, amit bennünk keltenek, gyakran már pusztán azzal, hogy a kezünkben tartjuk, s olvassuk őket. Nem a könyv számít, hanem az olvasója.

Kapcsolódó szócikkek: könyv
Frank_Waters I>!

A magyar műveletlenséget ma ismét a magyar kultúrának nevezik.

Frank_Waters I>!

Auschwitzról írok; márpedig nem azért vittek Auschwitzba, hogy Nobel-díjat kapjak, hanem azért, hogy megöljenek…

Kapcsolódó szócikkek: Auschwitz · író · Nobel-díj
Frank_Waters I>!

Magyarországon mindig háború volt – vagy a szó szoros értelmében, vagy pedig a megszállás háborús viszonyait tekintve; ugyanígy itt a fordulat óta is mindegyre háborús állapotok uralkodnak, sistereg az utcán a gyűlölet, minden ideiglenes, kétes, instabil, az ember állandóan készen áll, hogy valami módon kihúzzák a lába alól a talajt, a megélhetési viszonyok tűrhetetlenek, a mentalitás, az önsajnálat, a „megváltásra” való várakozás, a tehetetlenség, a hazugság, és újra a hazugság tűrhetetlen légkört teremt.

2002

Kapcsolódó szócikkek: háború · Magyarország
eme>!

Valójában javíthatatlan konzervatív vagyok. Ha volna isten, istenhívő lennék.

csillagka>!

Nádas egyetért velem abban, hogy Magyarországon azért nem szeretnek, mert nem keresztények.

eme>!

A káosz is rend, csak mások rendje.