Detektívtörténet 19 csillagozás

Kertész Imre: Detektívtörténet

„A kéziratot, amelyet az alábbiakban közrebocsátok, védencem: Antonio R. Martens bízta rám. Hogy kicsoda ő, azt megtudják majd tőle magától. Elöljáróban annyit csupán, hogy értelmi színvonalához képest meglepő íráskészséget árult el, mint különben tapasztalatom szerint mindenki, aki egyszer életében rászánja magát, hogy szembenézzen sorsával. Hivatalból kirendelt védőügyvédje voltam. A bűnvádi eljárás folyamán Martens, a terhére rótt többszörös gyilkosságban való bűnrészesség vádját sem tagadni, sem szépíteni nem próbálta.”
(részlet a könyvből)

Eredeti megjelenés éve: 1977

Magvető, Budapest, 2009
Magvető, Budapest, 2009
ISBN: 9789631428124

kratas P>!
Kertész Imre: Detektívtörténet

Kicsit zavarban vagyok, nekem hiányzott a végéről a megváltás vagy tanulság vagy nem is tudom mi. Lehet, hogy úgy egészében véve a vége. És egy kicsit az eleje is, mert nem is igazán ismerjük meg a könyv valós főszereplőit, mármint betekintést nyerhetünk Enrique gondolataiba és iszonyatos céltalanságába, de a tágabb környezetéről, hogy hol is van ez az ország, mi is történik – vagy történt – ott, arról nincs képünk.
spoiler

Veronika_Szakács>!
Kertész Imre: Detektívtörténet

Alapvetően az a bajom, hogy ez nem detektívtörténet. Ez egy noir regénykezdemény, amit a sok elhallgatással, sejtetéssel, ki nem mondással akart különlegessé tenni Kertész, de épp ezekkel tette zavarossá, és unalmassá. A nyelvi megvalósításával sem vagyok maradéktalanul elégedett, néhol zavaros, hogy mit is akar, de ahogy olvastam a véleményeket a neten, a fordítók is megszenvedtek vele. Nem is kicsit.
Egyébként nem értem ebben mit keres Auschwitz. Utalni se kellett volna rá benne. Teljesen felesleges volt. Tud egy diktatúra undorító és félelmetes lenni anélkül is, hogy a nácikat vizionáljuk minden sarokba, és tőlük honosítunk meg kínzóeszközöket benne.

Anaranto P>!

Persze, az élet is egy módja az öngyilkosságnak: az a hátránya, hogy rettentő soká tart.