Elizabeth 123 csillagozás

Elizabeth Barrett-Browning életregénye
Kertész Erzsébet: Elizabeth Kertész Erzsébet: Elizabeth Kertész Erzsébet: Elizabeth Kertész Erzsébet: Elizabeth

Komor, barátságtalan ház a londoni Wimpole Street 50. Nyomasztó az élete ebben a házban még annak is, aki napközben elhagyhatja, s szabadon járhat-kelhet az utcákon. De még nyomasztóbb a mozdulatlanságra kárhoztatott betegnek. A sápadt, sötét hajú lány, akit súlyos betegsége az ágyhoz köt, valóban a Wimpole Street foglya – s ahogy telnek-múlnak az évek, egyre kevesebb a reménye arra, hogy valaha kiszabaduljon a komor falak közül. Nemcsak lehetősége, de ereje sincs a szökéshez. Egy napon mégis megtörténik a csoda… Kertész Erzsébet egyik legsikeresebb életrajzi regénye híven és bensőségesen számol be a finom hangú, mélyen érző angol költőnő romantikus fordulatokban bővelkedő sorsáról.

Eredeti megjelenés éve: 1948

Róla szól: Elizabeth Barrett Browning

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Csíkos könyvek

Móra, Budapest, 2016
330 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634154181 · Illusztrálta: Békés Rozi
Móra, Budapest, 2007
330 oldal · ISBN: 9789631183122 · Illusztrálta: Békés Rozi
Móra, Budapest, 2001

Levandra P

Kertész Erzsébet: Elizabeth Elizabeth Barrett-Browning életregénye

Ez a könyv is egyike azoknak, amit 12 éves korom óta szinte minden évben elolvasok. Már akkoriban is egyfajta példakép volt számomra Bé, aki kitartásával és erejével mutatott irányt nekem és talán még most is.
Elizabeth az első regény volt, amit Kertész Erzsébettől olvastam és miatta vettem kezembe a többi asszonyi sorsot ábrázoló köteteket is.

cippo IP

Kertész Erzsébet: Elizabeth Elizabeth Barrett-Browning életregénye

Így felnőtt fejjel újraolvasva az én ízlésemnek egy kicsit talán túlzóan sok volt benne a viktoriánus pátosz, de akkor is tagadhatatlan tény, hogy minden szavam, amit valaha írok vagy írtam, a Kertész Erzsébet, pontosabban a Barrett-Browning köpönyegéből bújt ki.

Kertész Erzsébet: Elizabeth Elizabeth Barrett-Browning életregénye

Imádtam a történetet, eleve életrajzi, szóval számomra csak jó lehet! Annyira korhűen írta le Elizabeth személyét és persze Robert-ét is az írónő. Olyan helyes házaspár voltak! Két művész lélek…Szeretettem kislányként Elizabeth-et, olyan cserfes, okos, fiús lány volt :) aztán sorba jöttek a tragédiák…
Az elmaradhatatlan szuper idézeteket persze mind mentettem :)

K_A_Hikari

Kertész Erzsébet: Elizabeth Elizabeth Barrett-Browning életregénye

„Mert ha egyszer szeretni fogsz, az nálad életre-halálra megy.”

Kertész Erzsébetet és a munkásságat már régóta kerülgettem, amikor pedig eldöntöttem, hogy olvasok tőle, kiderült, hogy a könyvtárnak nincs kölcsönözhető példánya. Sebaj, egy kedves barátnőm kölcsönadta a saját példányát.

Szerencsésnek érzem magam, hogy olvashattam. Kertész Erzsébet stílusa magával ragadó, kihasznál minden lehetőséget, amit a magyar nyelv nyújt számára, így lesz az egész szövegnek egy léleksimogató líraisága.
Kertész Erzsébet hűen követte a költőnő életútját azt képes volt olvasmányosan, élvezetesen megírni.
Egyetlen dolgot nem értek: az édesapa viselkedését, a szigort, ami vasmarokkal szorította össze fiai és lányai életét. Vannak ugyan ötleteim a "miért"re, de ezek csupán feltételezések.

A kötetben szereplő illusztrációk és versek mèg többet adtak az olvasmányélményhez, a Mondd újra nagy kedvencem lett:

Egyszer mindenkinek ajánlom elolvasni, nagyon különleges és szép, néhol édes-keserű…de kihagyatatlan.
Számomra az első Kertész Erzsébet könyv volt, de biztosan nem az utolsó.

rafaelo0824

Kertész Erzsébet: Elizabeth Elizabeth Barrett-Browning életregénye

Imádom Elizabeth Barrett-Browning költészetét és ez a könyv hatalmas kedvenc! Rengetegszer olvastam tinikoromban, meghatározó regénye volt a felnőtté válásomnak.

klaratakacs +SP

Kertész Erzsébet: Elizabeth Elizabeth Barrett-Browning életregénye

Lánykoromban nagyon sok Kertész Erzsébet könyvet olvastam, ez valahogy mégis kimaradt, ahogy Elizabeth Barrett-Browning is. Tudtam, hogy ki ő, de az életével most ismerkedtem meg.
A lassan folydogáló lányregény valóban egy különleges személy életét írja le, egy intelligens, okos, gondolkodó és dolgozó nő életét, aki egész életében betegségével küzdött. Egész életét meghatározza zsarnoki szeretetű édesapja.
Szeretem azokat a könyveket, aminek van bennem utóélete, kis keresgéléssel megnéztem az írónő lakhelyeit, sírhelyét, fiának történetét, így most kerek egésszé vált bennem.

Amadea

Kertész Erzsébet: Elizabeth Elizabeth Barrett-Browning életregénye

Istenem, azok a gyönyörű szonettek…
@Heloise, köszönöm ezt a csodás ajándékot:*
Bővebben a blogban.

Droci P

Kertész Erzsébet: Elizabeth Elizabeth Barrett-Browning életregénye

Kertész Erzsébet történetszövése elvarázsol. A szavak mögötti lüktetés, az érzés, hogy szinte mi magunk is érezzük a főhős érzelmeit. Fiatalabb koromban talán túl hamarkodottan és nem igazán a lényeget megértve olvastam el. De már akkor is számomra kedves könyv kategóriát képviselt, és ez újraolvasásával mit sem változott. A mai korban persze nehéz megérteni azt a fajta női sorsot, amely a XVIII-XIX. században jellemezte a világot, de Kertész Erzsébet hősnői mind-mind olyan alakok, akik túlléptek a kor által megkövetelt szerepen és merték önmagukat vállalni.
Elizabeth Barrett-Browning élettörténete különösen szívfacsaró, hiszen élete gyerekkori balesete, majd édesanyja és végül imádott testvére – Bró – elvesztése után egyfajta szürkületté, falak közé bekorlátolt keretekbe szorul. Édesapja önző szeretete megfojtja egész családjukat és kevesek merik vállalni az ebből való kiszabadulást. Úgy érzem, hogy az ő szeretetfojtása valahol mélyen megérthető, de bosszantó is egyben, hiszen a gyermekeinek biztosítania kéne és támogatni őket saját életük kialakításában. Ennek ellenére ő csak azt akarja, hogy figyelmük és egész életük az ő akaratának legyen alárendelve, és bárki aki ezzel szembeszegül számára halottá válik. Liz – én magam csak így hívom a hősnőt – annak ellenére, hogy édesapja kedvence és rajongással szerették egymást, vállalja a kockázatot és még édesapja sem sejti, hogy mekkora fájdalmat okoz neki azzal, hogy nem ismeri el saját önálló életének választását férje mellett. Pedig Liz Robertnek köszönhette azt, hogy újra megtapasztalta a valódi életet, újra fellángolt benne az élni akarás, visszanyerte elvesztett egészségét. Sajnálatos tény, hogy édesapja a későbbiekben is határozottan elzárkózott tőle és gyermekeitől, de ugyanakkor példaértékű cselekedet, hogy az elszenvedett sérelmek és fájdalmak ellenére mégis olyan szeretetet kapott Roberttől, amely valamelyest kárpótolta testvérei és édesapja szeretetét.

eme P

Kertész Erzsébet: Elizabeth Elizabeth Barrett-Browning életregénye

Újraolvasás. Valamikor a csíkos-pöttyös korszakomban olvastam, de nem igazán emlékeztem rá, akkor még fogalmam sem volt arról, kicsoda is az az Elizabeth Barrett-Browning. Aztán jött Woolftól a Flush – a kutyaperspektíva picit homályban hagyott egyes részleteket, de hát nem is egy életregény megírása volt itt a cél. Gondoltam, választok egy másik nézőpontot: Kertész regénye igazi lányregény, olvasmányos, a történet magával ragad – vannak benne egyenetlenségek imitt-amott, de talán nem is ez a lényeg. Szerethető könyv, és persze csak úgy röpködnek benne az olvasásra csábító könyvmolyok.

Bori82

@Droci, igazad volt! Igazi „Kertész Erzsébetes” történet! Nagyon tetszett

Szédültnapraforgó

De a legtöbb nő olyanná válik, amilyenné a férfi teszi. Nemes lelkek felemelik, alacsony lelkek a sárba taszítják.

Droci P

…nem igaz, hogy a nehéz gyerekkor megedzi, erősebbé teszi az embereket. Éppen a boldog gyerekkor ad erőt az élet későbbi nehézségeinek elviselésére.

s_l_m

Elizabeth ezen a novemberi délelőttön is felszaladt a könyvtárszobába, s megállt a könyvespolcok előtt. A bal oldalon levőket, amelyektől édesapja eltiltotta, figyelemre se méltatta, csak a jobb oldali sorokat fürkészte tekintetével. Hamarosan rábukkant a keresett könyvre, és magához szorítva szobájába sietett. kedves könyve volt ez. Mary Wollstonecraft írta még a XVIII. század végén, a nő jogairól szólt. Ebben a könyvben Elizabeth választ talált saját gondolataira, saját kételyeire. Az írónő felháborítónak tartotta, hogy a lányokat ne tanítsák semmire, s azt kívánta, hogy ne a nem, hanem a képesség határozza meg, ki milyen munkát végezzen.

38. oldal (Móra, 2008.)

Szédültnapraforgó

Szerettem volna férfi módra megoldani az életemet, de rá kellett döbbennem, hogy asszony vagyok… s az asszonysorsot vállalni kell… Könnyebb annak, aki nem lázadozik az asszonysors ellen…

s_l_m

„Milyen furcsák a gazdagok – elmélkedett magában –, fogalmuk sincsen a gazdagságukról, mindig több után áhítoznak!”

108. oldal (Móra, 2008.)

s_l_m

– A nép… a nép sajnos még nem elég érett politikailag, hogy tudja, mit akar – mondotta Robert –, még sok időbe telik, míg olyan vezetőket választ, akik valóban az ő érdekeit szolgálják…

269. oldal (Móra, 2008.)

Szédültnapraforgó

…minden kisgyerek örök, megújhodó csodák forrása a szülők szemében.

eme P

Már amikor édesapa belép az ajtón, az arcából sejtem, hogy miféle csend süvít majd étkezés közben. Mert néha süvít is a csend, én legalább úgy érzem. Érezted ezt valaha Bé?
– Nem csak azt, hogy lélegzik a csend… – felelte Elisabeth, és megrándult az arca. (…)
A csend süvít, igazad van, Henrietta – bólintott Arabel –, néha én is félek ettől a csendtől.
– Ez a legrosszabb fajta csend – állapította meg Henrietta –, ilyenkor a legharagosabb édesapa. Mert van, hogy csak egyszerűen csend van, senki sem szól semmit, ugyan ki is merne magától valamivel előhozakodni? Aztán, ha édesapa feltesz egy-egy kérdést, válaszolunk rá. Utána, természetesen újra csend lesz, de ez a csend elviselhető. De vannak ebédek, vacsorák, amikor fogvicsorogva várjuk, hogy a süvítő csendbe mikor robban bele édesapa szava. Jaj, Bé, de jó lenne megszabadulni ettől a csendtől!

BridgeOlvas I

– Nézze, itt vannak a versei – mutatott Elizabeth a kerevete mellett álló kis asztalkára. – Itt van a sokat vitatott Sordello is. Ez az egy költemény, amiben akadnak még számomra is homályos részek. Például bevallom, nem értem, mit akart ebben a részben mondani!
Elizabeth átnyújtotta a költőnek a könyvet, és rámutatott egy bekezdésre. Browning olvasni kezdte, s arca zavarttá, töprengővé vált. Majd elkomolyodva így szólt:
– Kezdetben, amikor a Sordellót írtam, sokan kérdezték, mit akarok mondani ezzel a költeménnyel. Azt feleltem, hogy ezt csak Isten érti és én. Most, hogy elolvastam ezt a részt, kénytelen vagyok megállapítani, hogy most már csak Isten érti…

Morgana

Észak és Dél

I.
„ Adj földet nékünk, hol nő az olajfa.”
Kiáltott Észak le Délnek.
" Hol fújja a napnak aranyos ajka
A szőlő kék buborékait rajba!"
Kiáltott Észak le Délnek.

„ Adj embert onnan, hol borús a róna”
Kiáltott Északnak Dél fel.
" Küzködő embert, ki esőre, hóra
Edzett s a gondra, mely reá van róva!"
Kiáltott Északnak Dél fel.

II.

„ Adj teljesebb tengert és dombot több fénnyel.”
Így szólt le Észak Délhez.
" Mert jelképek s fényesség fokain lépdel
A művészet, míg az Úr térdéhez ér fel."
Így szólt le Észak Délhez.

„ Adj buzgó lelkeket hitre s imára.”
Északhoz így szólt a Dél fel.
" Akik a sötétben legalul állva
Mondják az Istenről: Él Bizonyára."
Északhoz így szólt a dél fel.

III.

„ Óh magasabb mennyeket, melyek puhábbak!”
Sóhajtott Észak le Délnek;
" Lobogó virágot s feltörő fákat
És pillét, mely dalokból a tüzekből támadt!"
Sóhajtott Észak le Délnek.

„ És mágust, hogy lássa át ezt a világot!”
Sóhajtott Északnak Dél fel.
" Költőnek nyelvét, a keresztség-lángot,
Hogy szólítsa nyelvén a fát s virágoz!"
Sóhajtott Északnak Dél fel.

IV.

Ezért a legnagyobb emberét, kincsét
Leküldte Észak a Délre;
Rómában Andersen így jött: " De ismét
Elviszed vissza őt magadnak innét?"
Szólt a Dél Északhoz félve.

a végefele