A ​lámpás hölgy 61 csillagozás

Florence Nightingale élettörténete
Kertész Erzsébet: A lámpás hölgy Kertész Erzsébet: A lámpás hölgy

A kiemelkedő nőalakok többre, jobbra és szebbre törekvésük útjában majd mindig kettős falba ütköznek. Az egyik, a társadalmi viszonyok, a kényelmesség és a megszokás fala ott mered minden úttörő előtt, akár férfi, akár nő. A nő azonban, mielőtt eddig a falig eljuthatna, már átverekedte magát egy belső, szűkebb akadályon: a kicsinyes család és a szűk környezet ellenállásán. Így kellett Florence Nightingale-nek, a szép és gazdag, társaságában körülrajongott angol leánynak megküzdennie jómódú családja előítéleteivel, hogy eljusson korán felismert hivatásához: a szenvedő, beteg emberek gondozásához. A krími háború vérözöne kellett hozzá, hogy nemzete és a világ rádöbbenjen: az ápolónő munkája képzést, szakismeretet követel és tiszteletet érdemel. Florence ezért áldozta hosszú, magányos, munkás életét.

Eredeti megjelenés éve: 1976

Róla szól: Florence Nightingale

Holnap, Budapest, 2001
Móra, Budapest, 1976

Florence Nightingale · ápolónő

Kertész Erzsébet: A lámpás hölgy Florence Nightingale élettörténete

„A szerény kezdet, a csendes és fokozatos küzdelem az, amely megérleli a dolgokat…" Igen, ez jellemezte Florence Nightingale élettörténetét is. Ki akart törni a megszokott, unalmas életből és önmagát keresve egy olyan hatalmas nőalak vált belőle, akire mindannyiunknak fel kellene néznünk. Rendületlenül elviselte az élet viharait, az örvényeket, nem törődött az irigyeivel és a rosszakaróival, ő csak élt rendíthetetlenül egész életét feláldozván az ápolásért…Borzasztó erőt és kitartást kaptam ettől az életregénytől, köszönöm Kertész Erzsébetnek ezt a csodálatos mondatfogalmazást és köszönöm ennek a nagyszerű hősnőnek azt, hogy élt! Újabb példaképem lett immáron…Ő nem volt szent…Több volt náluk.

klaratakacs P

Kertész Erzsébet: A lámpás hölgy Florence Nightingale élettörténete

Florence Nightingale-ről annyit tudtam eddig, hogy ápolónő volt és a krími háborúban tevékenykedett. Ezt a nagyon leegyszerűsített képet árnyalta ezer módon ez a könyv.
Florence nemcsak ápolónő volt, hanem olyan harcos, akit ma bősz feministának neveznénk, olyan hagyományosa és a mai napig férfiak által uralt rendszerekkel ment szembe, mint az egészségügy, a hadsereg felépítése működése, mindezt 1850-es években, lányként. Elképesztő életrajz ez a könyv, egy elképesztő nőalakról.
Ráadásul nemcsak a diadalfényes hőst mutatja be, látjuk, hogy Florence a magánéletében, a saját családjával milyen visszatetszően, értetlenül viselkedett.
Maga könyv regényes formában mesél, de nem egy gyorsan olvasható mű, sok szereplős, sok tényadatos.

Gyöngyi0309

Kertész Erzsébet: A lámpás hölgy Florence Nightingale élettörténete

Véletlenül került a kezembe ez a könyv spoiler
, de nagyon örülök neki, hogy olvastam, illetve több Kertész Erzsébetet is szeretnék olvasni.
A történet igaz történet, úttörő nőről szól, nagyon durva, amit Florence végigvitt. A szememben Ő nagyon kettős egyéniség volt, egyfelől kőszívűnek éreztem, de elismerem, hogy amit Ő véghezvitt sok érzelemmel lehetetlen lett volna. Az is megdöbbentő, hogy egészségileg milyen gyenge volt, de ez mennyire eltörpült, mennyire nem hatott ki az eredményeire.
A könyvvel egy nagy bajom viszont volt…mégpedig a terjedelme…. egy ilyen életet, ennyi eseményt nem szabadott volna 210 oldalra korlátozni. Nagyon sok volt az infó, részletesebbnek kellett volna lenni, hogy még megdöbbentőbb legyen a hatása. Mindenkinek ajánlom. Az írói stílus egyébként nagyon tetszett, olvasmányos volt a nehéz téma ellenére.
Mivel a családi vonal miatt sokat tudok az ápolási szakmáról, a szépségéről, a nehézségéről…még jobban megérintett. Sok ilyen embert a mai világnak is.!!!!

FreeAngel

Kertész Erzsébet: A lámpás hölgy Florence Nightingale élettörténete

Leányregényként van nyilvántartva a könyvtár Gyermekvilág részlegében, de én cseppet sem éreztem annak. Sőt.
Bár az eleje Jane Austen lányregényeit idéző vidéki angol úri kastélyok szalonjaiban játszódik, ebben a kastélyban van egy fiatal lány, aki attól szenved, hogy úrilányként kell élnie ahelyett, hogy a szegények sorsán segítene. Ez már nem sablonos. És távolról sem vetíti előre a hepiendet, amikor majd egy jó partinak számító úriemberrel – aki kezét megkérve, ő pedig igen-t rebegve – az örök boldogság útjára lépne.
Röviden tehát ez egy nagyon komoly történet. Semmi romantika nincs benne. Vagy ha van is, az nem a szerelem boldogságáról szól. Küzdelemről szól, kitartásról, a segíteni akarás netovábbjáról. Eltökéltségről, jószándékról és egy fiatal nő végtelen erejéről, ami 40 év megfeszített munka után kezd apadni.
Megragadó és talán egy kissé túlmisztifikált is lett nekem a végére. Ezért az egy csillag levonás.

Mivel rólam van szó, így nem tudtam nem észrevenni az ilyen-olyan hibákat ebben sem. Az ékezetek elmaradása gyakorlatilag teljesen általános probléma az általam olvasott kiadásnál, viszont ha már GYEREKrészlegben van a könyvtárban (megjegyzem a felnőttrészlegben sem tartanám jogosnak), legalább az olyan szavak helyes leírására érdemes lenne odafigyelni, mint például a gazdaságosan – gazdaGságosan helyett…

rafaelo0824

Kertész Erzsébet: A lámpás hölgy Florence Nightingale élettörténete

Kertész Erzsébet regényei közül sok hatással volt rá, köztük Florence Nightingale élete is. Örülök, hogy elolvastam annak idején különben szerintem nem is emlékeznék rá, ki volt a lámpás hölgy.

Pancsesz

Kertész Erzsébet: A lámpás hölgy Florence Nightingale élettörténete

Azt gondolom ez a könyv semmiféleképpen nem ifjúsági regény!Egy nagyon komoly témát,egy nagyon komoly és értékes életutat mutat be!Küzdelemről,lemondásról,a segíteni akarásról szól!Nagyon ösztönző!Akit érdekel az egyészségügy története annak mindenképpen el kell olvasni!

Morn

Kertész Erzsébet: A lámpás hölgy Florence Nightingale élettörténete

Az a dolog duplán szívcsücsök, hogy FMK talihelyéről hoztam még és vele avattam fel @Rézangyaltól kapott, tatabányais molyklub karácsonyi könyvjelzőjét. :)
Maga a regény annyiban tetszett, hogy nem tipikus csíkos/pöttyös könyv volt, fiatal lányokkal, veszekedés, végén persze minden jó, óriási kalandokkal egy tini számára. Hanem lényeges dolgokról. Fiatalként Florence biztosan akkora hatással lett volna rám, hogy efelé akartam volna én is elindulni. Bár már ovisként lemondtam az orvosi pályáról, mikor a játékokkal való fogorvoslást bebuktam.
Annyiban zavart a történet menete, hogy voltak ismétlések. Fejezet végén egy adott mondat, következő fejezet elején ugyanaz, max hozzá lett csapva még egy szó. De nem volt túlzott mértékben, úgyhogy nem szúrta annyira a szemet. :)

ÁrnyékVirág

Kertész Erzsébet: A lámpás hölgy Florence Nightingale élettörténete

Kiskamaszként olvastam, talán háromszor is egymás után. Florence Nightingale alakja akkora hatással volt rám, hogy eldöntöttem, az állatorvosi helyett inkább az emberorvoslás felé irányulok. Ennyi év után már nem tudnék véleményt mondani a könyv irodalmi értékéről, de nekem sokat jelentett.
A sebesült katonák pedig megcsókolták a falra vetülő árnyékát.

maneki_neko

Kertész Erzsébet: A lámpás hölgy Florence Nightingale élettörténete

A könyvtárban vettem a leselejtezett könyvek közül. Igen sárgák és foltosak a lapjai, szemlátomást kedvelt könyv volt, és sokak kezében megfordult.

Jobb lett volna húsz évvel ezelőtt elolvasni, de azért most sem bántam meg. Könnyű, szórakoztató olvasmány volt, és ismeretterjesztés gyanánt is jól jött. Tetszett, hogy attól még, hogy tinilányoknak íródott, elég valósághűen festi le a katonakórházak borzalmait.

worsi ASP

Kertész Erzsébet: A lámpás hölgy Florence Nightingale élettörténete

Az én kötetem fülszövege azt állítja, hogy ez lányregény. Szerintem nem az, csak életrajzi regény egy fiatal nőről, vagyis inkább az élete egy korszakának (a legfontosabbnak az egészségügy szempontjából) leírása. Régóta kíváncsi voltam már Florence Nightingale-re, örülök, hogy megismerhettem.

Lunemorte MP

Igen, szeretet kell, szeretet nélkül senki sem lehet ápolónő – no meg szakértelem nélkül.

Kapcsolódó szócikkek: ápolónő
Lunemorte MP

Ne a múltat hánytorgassuk, keressük azt, hogyan lehetne a jövőben megakadályozni az ilyen katasztrófákat.

Lunemorte MP

– Kinek van joga a szépségben gyönyörködni, amíg ennyi szenvedés és nyomorúság van a világon? Meddő dolog a szépség, ha csak nagyon keveseknek jut belőle.

Lunemorte MP

Egyesek ínyencségből tanulnak meg főzni, mások, hogy fitogtassák tudományukat.

alterna

Ha valaki olyan életet él, amely mindenki számára fejlődést hoz, és ez a fejlődés állandó, nem hal meg vele, az ilyen ember életét Igaz Életnek nevezhetjük.

FreeAngel

„Furcsának tűnhet ezt kijelenteni, de a legelső követelmény egy kórház iránt az, hogy ne ártson a betegnek.”

Kapcsolódó szócikkek: Florence Nightingale
Majna

– […] Mások nyomorúságán akarsz segíteni, a mi nyomorúságunkat észre sem veszed!
Florence nevetségesnek találta anyja szavait, aki a kandalló mellett állt, prémmel díszített pongyolájában, prémpapucsában, párnás ujjain szikrázó gyűrűkkel, s nyomorúságról beszél…

63. oldal Móra Könyvkiadó, 1976.

alterna

Florence valójában Itáliában döbbent rá, hogy miért nem tudott igent mondani Richardnak. „Mert sohasem érdekeltem, mindig csak magát akarta bennem viszontlátni. Sidneyt sem érdekli, ami Lizben van, de az asszony szerelmében viszonthallja saját hangját. A férfi szerelme csak ennyi. És én nem születtem arra, hogy valakinek a visszhangja legyek.”

alterna

Sajnos, van valami, ami erősebb a legmélyebb emberi hitnél is: az ostobaság és a bürokrácia.