Családi ​ház manzárddal 14 csillagozás

Kertész Ákos: Családi ház manzárddal Kertész Ákos: Családi ház manzárddal

Hőseink – úgymint Burián Károly főművezetőnek, az ő bájos és fiatal feleségének, két kicsiny gyermeke anyjának, Erzsike, kinek sötét pillák árnyalják mély tüzű, szürke szemét, az apátlan-anyátlan-szállástalan Göncöl Pálnak, volt alkoholistának és matematikai zseninek s a haladó szellemű hajadonnak, Maglódi Annamáriának, továbbá Angélának, Erzsike szomszédasszonyának és kedvenc barátnőjének s a többieknek, kiket helyszűke miatt nem áll módunkban fösorolni – sorsáról mindenkor pontos, tárgy- és dokumentumszerű leírást próbáltunk közreadni az itt következő lapokon, megkíséreltük föltárni az emberi csekekedetek rugóit és indítékait; fölkutattuk a múlnak ködbe vesző tájait, bebarangoltunk annak gazverte, kanyargós ösvényeit is, amidőn úgy látszott, hogy hőseink jelenbeli döntéseit a múltnak már-már feledésbe merülő eseményei, emlékei és élményei befolyásolhatták.

Eredeti megjelenés éve: 1982

Fapadoskonyv.hu, Budapest, 2010
Szépirodalmi, Budapest, 1982

tgorsy>!
Kertész Ákos: Családi ház manzárddal

A szocialista Miskin herceg kalandjai, kálváriája.
„Oda az ÜGY, amiért élni érdemes! És ő a vétkes, ő, aki elvakult gőgjében nem figyelt oda azokra, kikért harcba indult, és elpusztította a szerelmet, tönkretette a barátságot, kioltotta a szeretet lángját, hogy aztán mindent elborítson a féltékenység, a gyűlölet” (245.)
Hogy mi az ÜGY? El kell olvasni a könyvet. Érdemes. Kertész Ákos remek író.

Szédültnapraforgó>!
Kertész Ákos: Családi ház manzárddal

Első olvasásom Kertész Ákostól, köszönöm @Emmi_Lotta molynak, Ő ajánlotta nekem elolvasásra – javíts ki, ha tévedek – és jól szórakoztam :)
Köszönöm még @Baba082 molynak, hogy elérhetővé tette számomra :)
Ez a sok szerelmi háromszög igencsak megmosolyogtatott, ráadásul Burián szaki elmélkedései, az igencsak fura nézetei a megcsalásról, az erkölcsről, a cigányságról…igen élménydús volt.
Ráadásul a nyelvezete igencsak különös, egyáltalán nem megszokott stílusban íródott:
„E ponton azonban úgy véli a krónikás, hogy ami ezután történt, az nem tartozik a nagy nyilvánosság elé, ezért az események további részletes ismertetésétől eltekint.”
Sokszor zavart, hogy nincsenek fejezetek, de ezt az egy hibát tudom felróni az írónak :)

Emmi_Lotta I>!
Kertész Ákos: Családi ház manzárddal

Látszólag könnyű olvasmány, egy szerelmi háromszög tele humorral megírt története. Valójában azonban nem csak ennyi. Mély emberismerettel, bölcsességgel, sőt filozofikusan meséli el a sztorit Kertész Ákos.

Szépirodalmi, Budapest, 1982
Mizu P>!
Kertész Ákos: Családi ház manzárddal

Hát ezt nem láttam jönni!

Az első oldalak után az volt az érzésem, hogy egy klasszikus rendőrbikkfanyelven írott jegyzőkönyvet olvasok. Aztán amikor a huszadik kétoldalas, nyakatekert végtelen körmondatot Kertész egy teljesen oda nem illő, profán szóval zárta le, felröhögtem, és minden a helyére került. Szocialista erkölcsök, tomboló ösztönök, lobogó szenvedélyek az ÜGY-ért, vagy csak a másik nemért.

Ez a nyelvezet engem levett a lábamról. A bírósági határozatok körmönfontságával megalkotott többszörösen összetett, szinte véget nem érő mondatok a távolságtartást hivatottak sugallani (a történetmesélő szemszöge), de mégis nagy empátiával helyezi kontextusba az összes szereplő szokatlan (vagy épp sztereotip) viselkedését, remek humorral, végig parádésan ír az emberi érzelmek bonyolult kavalkádjáról.

Végig olyan érzésem volt, mintha levegővétel nélkül lett volna megírva és hasonló módon is kellene olvasnom.

bioaram>!
Kertész Ákos: Családi ház manzárddal

A regény zömében a hetvenes években játszódik, amikor tizenéves voltam. Apám villanyszerelő volt, sokat beszélt a gyári körülményekről, így testközelből ismertem a szocialista brigád, üzemi háromszög, fusi, újítás szavak jelentését. Így ismerősek voltak a regény kulisszái.
Ami nem, az Burián szaki alakja, ilyen gondolkodású egyén nem szerepelt a gyári valóságban.
Ezért felemás nekem a regény világa: mivel Burián az abszolút főszereplő, minden szereplő a vele való viszonya szerint ábrázolt, így bem igazán hiteles a történet.
Viszont nosztalgikusan olvastam végig a művet az akkor még létező munkásosztály mindennapjairól.

Parlandorka IP>!
Kertész Ákos: Családi ház manzárddal

Ez egy nagyon fura regény. Olyan érzés volt olvasni, mintha rádióközvetítést hallgatnék egy filmről. A témája viszont érdekes, tulajdonképpen arról szól, hogy hová vezethet, ha rosszul értelmezzük a szabadságot.

Parlandorka IP>!

Erzsike egyenrangú partner volt az ágyban, sőt, ő volt az egyenrangúbb.