Okkultisták ​klubja 82 csillagozás

Kersti Kivirüüt: Okkultisták klubja

Nem ​mindennapi hely Vana-Kuuste, az észtországi városka: az itteni gyerekek iskolája valaha egy uradalom fényes kastélya volt, a település határában pedig ősi sírhalom magasodik, melyet számos legenda övez. A fiatal, végtelenül kíváncsi történelemtanárnő, Erika és lelkes diákjai a titkok nyomába erednek, ám az ártatlan, játékos felderítésnek induló kaland hamarosan komolyra fordul. Ép ésszel megmagyarázhatatlan, tragikus esetekre derül fény a múltból, s a kis csapat egyre hátborzongatóbb események középpontjában találja magát. Mindinkább úgy tűnik, nem pusztán a túlfűtött fantázia játékáról van szó – nyughatatlan lelkek kóborolnak a kastély és a sír környékén. A kalandvágyó fiatalokból szerveződő Okkultisták Klubjának tagjaira hárul a feladat, hogy megfejtsék a múlt titkait, és legyőzzék az átkot…

Az észt írónő, Kersti Kivirüüt regénye első ízben olvasható magyar nyelven, s igazi különlegesség: rengeteg érdekességet tár olvasói elé Észtország történetéről, a kelták… (tovább)

Eredeti cím: Okultismiklubi

Eredeti megjelenés éve: 2009

206 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155158087 · Fordította: Rácz Nóra

Bleeding_Bride IP>!
Kersti Kivirüüt: Okkultisták klubja

Kérem szépen, ez most nagyon kellett.
Nem tudom lepontozni, mivel a helyén kezelem, minimum 15 évvel ezelőtt kellett volna kézbe venni. De akkor tuti, hogy a kedvencem lett volna :))
Mostanában annyi van az „agyamra” telepedve, hogy egy komolyabb kötetet képtelen vagyok olvasni (ez olyan mély szint, hogy még a Rejtő kötet is túl komornak bizonyul a leterhelt szellemi képességeimhez), ezért gondoltam, hogy ez a regény csak menni fog. Élveztem a szereplőket, sőt a tanárnőt is, főleg hogy piszkosul fiatal és még nem nőtt fel a tanári lét komolyságához, de mégis érződik, hogy szívből érdekli a szakága. A kölykök meg igazi tini kölykök.
Mivel a szerző maga is történelem tanárnő és ő is vezet egy hasonló klubot a való életben, én azt mondom, hogy jelentkeznék hozzá tanoncnak :D
És bár ahogy elnézem mindenki talált felróni valót, én most nem tudok hozzáfűzni semmi negatívat. Izgultam a kölykökkel és alig vártam, hogy letegyem a melót és megtudjam mit főznek ki.
Csak azt sajnálom, hogy a második része nem jött ki magyarul, de mindenképp lecsekkolom, hogy angolul fellelhető-e.

Popovicsp87 P>!
Kersti Kivirüüt: Okkultisták klubja

Tetszett a könyv bár a legjobbnak nem mondanám. Rögtön az elején elmondanám, hogy ez egy misztikus ifjúsági regény, mely bár szellemeket is felvonultat, nem horror és egyáltalán nem tartalmaz fantasztikus elemeket.
Kis betekintést adott az észt történelembe, de ettől függetlenül egész végig olyan érzésem volt, mintha egy Scooby-Doo filmet néznék.
A szereplők nagyon egysíkúak és sokan is voltak. Összesen 2-3 olyan van, aki minimális személyiséget kapott, a többieknek a nevükön kívül másra nem nagyon fogunk emlékezni. Még a tanárnő, Erika sem viselkedett úgy, mintha egy felnőttről olvastam volna, gyakran olyan érzésem volt, hogy azt sem tudja, hol van.
A nyomozós rész kicsit kaotikusra sikerült, vártam volna valami komolyabb fordulatot.
A látomásos részek tetszettek, de a szellemeknél nem erőltette meg magát az írónő, csak a sablon képességeket használják. Itt is előkerülnek a legjobban bejáratott okkultista kellékek.
Kicsit lehetne hosszabb, de egy könnyed olvasmánynak jó, gyorsan lehet vele haladni.

206 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155158087 · Fordította: Rácz Nóra
Szürke_Medve>!
Kersti Kivirüüt: Okkultisták klubja

Ifjúsági könyv, annak megfelelő színvonal. Gyermekszereplők, egyszerű figurák, színes kalandok, könnyű olvashatóság. Kicsit mérges voltam arra, hogy az misztikum import. Észtországnak (és úgy általában a Baltikumnak) vannak bőven misztikus, okkult és pogány hagyományai, miért nem lehetett azokhoz nyúlni? Úgy szerettem volna valamit megtudni arról hogy az észt fiatalok, hogy viszonyulnak ehhez…de sajnos ezt most nem kaptam meg.
A borító viszont borzalmas – nem csodálom, hogy mások is szóvá tették.

altagi P>!
Kersti Kivirüüt: Okkultisták klubja

Valami nagyon gyengén állt a könyv százaléka, mikor a borító és a cím miatt megvettem, amikkel viszont olvasás után már nem tudok egyetérteni. Ha a béna párbeszédeket leszámítjuk, akkor ez egy egészen jó könyv, nagyrészt találó a cím is, de a borítóhoz semmi köze nincs.
Észt és kelta mitológia és történelem van viszont benne, teljesen jó arányban, érdekesen. Tetszett a humora is, jól oldotta fel a feszültebb részeket.
Szívesen olvasnám a folytatását is.

Ditta P>!

11 éves Unokahúgom értékelése:
A mű izgalmas, 10 év fölötti korosztály szempontjából tökéletes olvasmány. Lenyűgöző benne, hogy az írónő úgy mondja el a történetet ahogy azt mindenki szeretné átélni. Értékelendő, hogy nem sajnálja a humor érdekében a hétköznapi, néha sértő szavakat.
Ajánlom mindenkinek, aki szereti az okkultizmust, a humort és az izgalmas, jó regényeket.
Különösen tetszett, hogy sok érdekesség et tudhattam meg Észto. történetéről és a kelták világáról.

Az Unokahúgomnak annyira tetszett, hogy azt hiszem én is elolvasnom.

Saját értékelésem:
Egyetértek az Unokahúgommal, pörgős, izgalmas történet, amit Kivirüütnek sikerült egy nagyon jó hangulatú ifjúsági könyvben tálalnia.
Akik szeretik a misztikumot és nem túl ijedősek bátran olvassák :).

btunde P>!
Kersti Kivirüüt: Okkultisták klubja

Kihívás miatt olvastam, egyébként ki tudja meddig halogattam volna még. Pedig meglepően jó. A borító is taszított azt hiszem, nekem az nem illik a történethez.
Nem nagyon értem a sok rossz értékelést, én több, mint a feléig alig bírtam letenni. Tök izgalmas volt. De örülök, mert végre egy 80% alatti könyv, így több hónap után haladhatok végre tovább a játék a könyvekkel kihívással.

FélszipókásŐsmoly P>!
Kersti Kivirüüt: Okkultisták klubja

Rejtélyei, nyomozós íve miatt alapvetően tetszett, de már-már együgyűen naiv. Összehord mindenféle közismert okkult elemet a kísértetek kapcsán – de se nem horror, se nem fantasy, egyszerű ifjúsági. Észt környezetben mesél ősi kelta romokról, az általános iskolás szereplőktől alig különböző tanárnénivel. Sőt, az egyes gyerekek is eléggé egy hangúak. Bár más-más nevet adott nekik a szerző, illetve a könyv elején van párszavas jellemzés róluk, de a szavaik és viselkedésük alapján lehettek volna Niki, Viki, Riki, Tiki is (mindegyik Pogány Judit hangjával). Egyedül talán Fränki kapott valamicske egyedi hátteret. Ettől eltekintve azonban lendületesen, az ifjaktól elképzelhető, hihető hangvétellel mesél történelmi és kulturális dolgokról. Tetszett, hogy a suli északon sokkal családiasabb, szabadabb (erről eddig csak hallottam, de a könyv által betekintést is nyertem abba, hogy milyen hangulata lehet), nem az a merev, poroszos fegyelemmel átjárt, tekintélyelvű intézmény, mint máshol.

Kicsi, keskeny kötet, nagy betűkkel, fél délután alatt végigpörgethető.

off

Kersti Kivirüüt: Okkultisták klubja

Jobban tetszett, mint az előzőleg elolvasott értékelések ígérték, de egyetértek abban a többiekkel, hogy kezdetleges a stílusa, és nem is elég jó a fordítása. Bár a fordító hozott anyagból dolgozik, de szerintm javíthat az eredetin, ha jól választja meg a kifejezéseket. Az viszont igaz, hogy a történeten nem sokat. De a mesével nem is volt baj, radásul kelta, így nekem különösen kedves. Az ötlet meg eredeti, én is szívesen lennék egy uruguayi druida rend titkos papnője.

Bori_L>!
Kersti Kivirüüt: Okkultisták klubja

Alapvetően két problémám volt a könyvvel:
1. Hogy lehet ilyen borítóval kiadni ezt…?
2. … de főleg ilyen fordítással? (Még) nem tudok észtül, szóval nem vállalom, hogy elolvasom eredetiben, hogy milyen volt a szöveg, de hát na, ha a történet nem is túl eget rengető, azért egy jó fordítással sokat lehetett volna dobni rajta.

Amúgy meg azt tudom mondani, hogy aranyos volt. Ifjúsági irodalomnak nem rossz, és az sem hátrány, hogy Észtországban játszódik, amiről Európának ezen a részén aránylag keveset tudnak. A szereplők nem voltak túl színes egyéniségek, de egy ifjúsági regényben ezt hajlandó vagyok elnézni, mert ezt leszámítva viszonylag hitelesnek tűntek.

A történet főleg a vége felé már kicsit kusza volt, de nekem tetszett a nyomozás a múltban, és azzal se akadt problémám, hogy elmegy a természetfeletti felé, elvégre mágikus realizmus sem csak Latin-Amerikában létezhet. A magam részéről szívesen olvasnám a következő részt is.

Cs_N_Kinga P>!
Kersti Kivirüüt: Okkultisták klubja

Nekem ez meglepő módon tetszett. Igazi ifjúsági regény. Bár nagyon messze áll mondjuk a Harry Pottertől, de ezt a párhuzamot is csak azért írom, mert volt benne pár rázósabb jelenet. De ez pont kellett bele. Az egy csillag levonást azért kapta, mert bár lehet nekem furcsa csak, de a tanárt is tegezték, az elején azt hittem valamit félreolvastam, és nem tudtam eldönteni most akkor tanár vagy diák? Ez a kis klubocska nem volt rossz. Elgondolkodtam vajon örültem-e volna egy ilyen tanárnak. Kettősség van bennem ezzel kapcsolatban, de nem a tegezés miatt. Inkább hogy teljesen egyenrangú félként kezeli a diákokat és sokszor nem vállalja a dolgokat engedi a tanulóknak, ami nekem kissé szintén furcsa. De közben meg milyen jó lett volna, ha nálunk is van egy ilyen jó fej, aki hisz nekünk fenntartások nélkül, mikor ilyeneket mondunk megérzés tanárnő. :DDD Meg segít nekünk, együtt dolgozik velünk, külön éjszakára bekéret minket. Mondjuk ezt be lehet tudni egy kezdőnek is, de nem ez jött le, hanem hogy alapvetően ilyen. Volt benne azért kis történelem is, mitológia is. Szóval én ezt odaadnám nyugodt szívvel egy kamasznak. spoiler Alapvetően egy iskolában lévő 8. osztályos gyerekekről és töri szakos tanárukról és egy régi legendáról szólt. Én nyugodt szívvel ajánlom mindenkinek, lehet az elején nehezen indul be, de utána elfogadható. Nálam egyszer olvasós, könnyed kis könyvecske.

Szürke_Medve>!

57. oldal, 3. fejezet, Nyérszik.

Emmi_Lotta I>!

Lívföldi Henrik krónikájából tudjuk, hogy a 13. században az észteknek fejedelmeik voltak, nem királyaik. Egységes állam sem létezett, hanem független megyék. És ami a legfontosabb: a korona vagy a napkultuszra, vagy a keresztény glóriára utal, de sehogy sem illik bele az animizmus-animalizmus világképébe, ami az ekkori észtekre jellemző. Nem hiszem, hogy animista-animalista őseink koronát használtak volna uralkodói jelvényként.

Arianrhod>!

Tristan elgondolkozva bámult a messzeségbe, majd hozzátette:
– Tudod, nem is lenne rossz, ha kiderülne, hogy szellemek meg ilyesmik tényleg léteznek. Az élet néha akkora egy fos, hogy… legalább tudnád, hogy ez az egész nem minden.

kkata76>!

– Hallucinációid vannak? – Fränki álmosan hunyorgott a fényben.
– Mit mondtam?
– Nem értettem, valami zagyvaságot motyogtál.
– Tauver ar ás an horoin?
– Pontosan. Mit jelent?
– A picsába!
– A picsába? Milyen nyelven?

Arianrhod>!

– A triszkele önmagában napszimbólum… a kutyák pedig rontáselhárító szereppel bírtak a kelta mitológiában.
– Sirály! Mágia! Ez bejön! – Fränki a tanárnő eszmefuttatásából csak a neki tetsző szót szűrte ki. – A suliban is lehetne mágiaóra.
– Nem elég neked, hogy a tanárok mind boszorkányok? – kérdezte Erika baráti szarkazmussal.
– Tudod, mire gondolok. Tanulhatnánk valami olyat, mint Harry Potter Roxfortban.

sztinus>!

Még Rebane falu egykori téeszének hatalmas, szovjet stílusú istállóépületei is egész idillien hatottak ebben a környezetben.

Arianrhod>!

– Mindmáig talány, hogy mi is történt valójában. Annabel, mit tart a családi krónika Marta haláláról?
– Azt, hogy a jóisten sújtott le rá, amiért egy némethez ment feleségül.

Arianrhod>!

Valamikor régen a szentégeri templom helyén három nyírfa állt, melyek alatt a Nap fia nyugodott. A régi időkben Hiiumaa szigetének lakói az ő színe elé járultak tanácsért, de miután a nyírfákat az ellenség keze kivágta, és a Nap fiának sírjára templomot építettek, többé nem fordulhattak hozzá útmutatásért. Ám eljön majd az az idő, amikor a bölcs belép a templomba, háromszor köszönti a Nap fiát annak nyelvén, mire felébred a Nap fia, és a helyi nép sarjai közül választ királyt, kinek uralkodása hosszú boldogságot hoz övéinek.

Popovicsp87 P>!

Erika fejében megfordult a gondolat, hogy ha léteznek a világon valamiféle mappaperverzek, akkor ők bizonyára pontosan úgy festenek, mint most Veronika.

66. oldal, 2.fejezet - Napkerék

Szimirza>!

Fränki érezte, hogy még egyszer látnia kell az eredetit. Lemászott a szikláról, a
plédet egy közeli bokorra dobta, és végigsimította a kőbe vésett, titokzatos
üzenetet, amitől édes borzongás járta át a lelkét.