Temetési ​könyv 0 csillagozás

Kerny Géza: Temetési könyv

A ​könyv első részében leírja a temetési szertartást, a másodikban hetvenegy szabadon választott imát ad papoknak, a függeléke pedig két imát sírkőszentelésre. Az imák egy része a sír és a ravatal előtt egyaránt elmondható, másik része csak a sír előtt. Másik szempont szerint az imák egy része általános, felnőtt halottakért mondott, azután olyanok, amiket vallásos életet éltekért lehet mondani, vannak továbbá olyanok, amik tekintettel vannak a szentségek felvételére vagy annak elmaradására, az élethivatásra, melyet a halott betöltött az egyházban, a társadalomban vagy a családban, az életkorra, az élet vagy halál bizonyos körülményeire, és az egyházi év idejére.

„A temetési szertartás világosabban fejezze ki a keresztény halálnak húsvéti jellegét” –, intézkedett a II. vatikáni zsinat. Ez nem csupán a hivatalos szertartás szövegeire vonatkozik, hanem az azokhoz csatlakozó imák gyűjteményére is. Általában ez a szempont volt irányadó a könyv megírásában, de bizonyos részeiben… (tovább)

Szent István Társulat, Budapest, 1968
158 oldal · keménytáblás

óceán

aled>!

Vigasztalja őket az a remény, hogy ez a búcsúzás nem végleges.

Kapcsolódó szócikkek: búcsú, búcsúzás
aled>!

Én vagyok a Feltámadás és az Élet: aki bennem hisz, még ha meg is halt, élni fog. Mindaz, aki belém vetett hittel él, nem hal meg sohasem.

aled>!

Az ember napjai olyanok, mint a széna,
mint a mezők virága, úgy virít:
De átfú rajt a szél, és nincs többé sehol:
többé helye sem ismeri.

aled>!

A halálos szakadék peremén lelkünk egyensúlyát csak az örök élet reménye tarthatja fenn. […] Igaz, hogy a testi halál örvénye felénk tárja mélységeit, és életünk mint sebes folyású hegyipatak rohan feléje. De ha az örök élet reménye élteti a szívet, akkor az tele lehet szeretettel, s a halál felé menetelő keze sokszor nyújthat támogatást…

aled>!

Ők hősies módon eltépték azokat a szálakat, amelyek lelkük szárnyalását akadályozták, még akkor is, ha igen fájdalmas volt az a szakítás, és úgy érezték, hogy kemény szenvedések éjszakája borul rájuk. Csak azt kívánták, hogy a teremtményekhez fűződő szenvedélyes vonzalmak teljesen csillapodjanak le, és a lélek csendjében veled találkozzanak. Keresztes Szent János kitörő örömmel énekelt erről a csendes éjről:

Sötét, nagy éjszakán,
A szeretet tüzében égve,
Ó boldog pillanat!
Kisurranék csöndben, titokban,
Mikor házam már elpihent.

aled>!

…halottunk lelke számára is eltelt a nappal. Immár éjfélt ütött az óra. Elszakadt minden kötelék, amely ehhez a pezsgő földi élethez kötötte őt. Háza már elpihent. A lélek elröppent csendben, titokban.

aled>!

Földi emlékük szétfoszlott az idő tengerében, miként nyomtalanul eltűnnek az utasok szeme elől az óceánba hulló eső cseppjei.

Kapcsolódó szócikkek: halál · óceán · temetés