A ​„tépelődő gentleman” 4 csillagozás

Darányi Kálmán (1886-1939)
Kerepeszki Róbert: A „tépelődő gentleman”

Ha Darányi Kálmán miniszterelnökre terelődik a szó, a korszakot ismerők is jobbára csak a győri programot, az első zsidótörvény előkészítését vagy a nyilasokkal való egyezkedését tudják felidézni. Hogyan lehetett Magyarország miniszterelnöke a korszak egyik legszürkébb, csak végrehajtó szerepre hivatott politikusa? Egy ilyen színtelen személyiség minként és milyen irányban befolyásol(hat)ta az ország politikai életét? Kormányfőként hogyan juthatott el a Gömbös-féle jobboldali radikális politika felszámolási kísérletétől az elődénél is radikálisabb nemzetiszocialistákkal történő megállapodásig? Milyen csalási és egyéb tényezők alakították politikusi habitusát, mely ellentmondásos, esetenként az ország sorsát tragikusan befolyásoló döntéseket eredményezett? Ezekre és több más izgalmas kérdésre keresi és adja meg a választ a fiatal szerző új ismereteket felvonultató, tudományos igényű, mégis olvasmányos könyve.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Sziluett – Korszerű történelmi életrajzok Kronosz

>!
Kronosz, Pécs, 2014
164 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155339806

Kedvencelte 1

Várólistára tette 3

Kívánságlistára tette 3


Kiemelt értékelések

Alvarando P>!
Kerepeszki Róbert: A „tépelődő gentleman”

A történelemkönyvekben Darányi Kálmán is úgy bukkan fel, mint ahogy Horthy Miklós a fehér lován bevonul Budapestre. Semmit se tudunk róla előzőleg, csak azt, hogy ő a legalkalmasabb arra, hogy megfékezze a Gömbös idején elkezdődött jobbratolódást. A Kronosz Kiadó Sziluett életrajzi sorozatának kötete pótolja ezt a hiányosságot.
A bevezetést követően először a Darányi-családdal ismerkedhetünk meg, főleg a földművelésügyi miniszteri tárcát is betöltő Ignácot, és testvérét Bélát. Utóbbinak volt a fia Kálmán, akinek részletesen megismerhetjük gyermekkorát, tanulmányait és előmenetelét. Egy igazi sikertörténet az ő pályája, hisz bejárt minden lehetséges szintet, amit egy ilyen karrierben lehetséges a főispántól az államtitkáron át a miniszterelnökségig. Látható, hogy már Bethlen alatt jelentős szerepet tölt be az államigazgatásban és ez a szerep megmarad Gömbös miniszterelnöksége idején is. Amikor Gömbös megbetegszik, már tudható, hogy ő lesz az utóda és kiderül, hogy ő a legjobb választás arra, hogy a Gömbös idején elkezdődött jobbratolódást megfékezze. Személyét pedig egyaránt elfogadták a kormánypártiak és ellenzékiek is. Miniszterelnökségének tárgyalásánál előtérbe kerül a győri program és az első zsidótörvény előkészítése és természetesen a vesszőfutása, a barátkozás a nyilasokkal és az Anschluss okozta kellemetlenségekkel- Leváltása után láthatjuk, hogy egyszer őt választja ki az Imrédy-kormány, hogy tárgyaljon Hitlerrel, ami balul sül el. Végül házelnökként fejezi be a pályáját, aminek egy rejtélyes betegség vet véget. A betegségre a kortársak sem tudtak magyarázatot adni, a szerző a forrásokban leírt tünetek alapján az agydaganatot tartja valószínűnek. A karrier mellett megismerhetjük milyen volt a viszonya a kortársaival és bepillantást nyerhetünk a magánéletébe is. Az életrajz mellett a szerző kiválóan felvázolja a korszakot azokat problémákat, amelyeket Darányi tevékenysége érintett. A kötet egy historiográfiai összefoglalóval és Darányi személyiségének elemzésével zárul.
A kötet szövege a sorozat többi darabjához hűen olvasmányos és könnyen követhető, A szerző bőségesen idéz a rendelkezésre álló forrásokból, a szöveget pedig rendkívül gazdag képanyag hozza hozzánk közelebb. A kötet végén pedig egy kisebb irodalomjegyzék segíti a további tájékozódást a témában. Ez a kötet bátran ajánlható a Horthy-korszakot kedvelő olvasók számára!

Máté_Zsolt>!
Kerepeszki Róbert: A „tépelődő gentleman”

Egy remek könyv, egy sokat emlegetett de kevésbé ismert politikusról. Stílusa könnyen érthető, felkelti az érdeklődést más témákkal való érdeklődésre is. A szerző Darányi család történetébe is betekintést enged és bemutatja, mik voltak Darányi Kálmán életét leginkább befolyásoló események. Sokszor kerül elő benne a korabeli külpolitika, elemezve Ausztria és Németország egyesülésének Magyarországra gyakorolt hatását. A könyv számomra leginkább érdekes része (amely jelzi az író sokoldalúságát) a politikus betegségével foglalkozó szakasz, melyben elemzi a visszaemlékezéseket, jelentéseket és így próbálja megállapítani az egykori miniszterelnök halálát okozó betegséget. Egy dolgot sajnálok, hogy a győri program kapcsán jobban bemutathatta volna az eredményeit az intézkedéseknek (miket fejlesztettek, milyen új technológiák jelentek meg stb.).


Népszerű idézetek

Alvarando P>!

Ugyanakkor politikai államtitkárként nemcsak az ügyek, hanem a személyek esetében is a „szűrő” szerepét játszotta Bethlen mellett, aki miniszterelnökként bizonyos tekintetben kifejezetten zárkózott politikusnak számított. Erre utalt az egyik korabeli napilap, a Pesti Hírlap zsurnalisztájának állítólagos mondása, miszerint „Széll Kálmánhoz minden barátja bejutott, Tisza Istvánhoz bejutott minden ellensége, Bethlen Istvánhoz azonban nem jut be sem barát, sem ellenség”.

43. oldal

Alvarando P>!

Pedig az eltérő jellemvonások egyszerre és együtt jellemezhetnek egy embert, kiváltképpen egy politikust. Az egymásnak ellentmondó tettek és magatartásformák tárgyilagos és sokoldalú bemutatásából alakulhat ki az a kép, amelyből egyrészt teljesebben lehet megismerni az adott személyt, másrészt segíthet bennünket abban, hogy megalapozottan mondjunk véleményt az illető munkásságának jellemzőiről.

10. oldal


Hasonló könyvek címkék alapján

Nyáry Krisztián: Így szerettek ők 2.
Vég Gábor: Magyarország királyai és királynői
Paksa Rudolf: Szálasi Ferenc és a hungarizmus
Balassa Imre: A magyar királytragédia
Horváth Miklós: Maléter Pál
Bíró Sándor: A „Mátrai” Lovagrend
Majtényi György: Kádárné és Kádár
Magyar Zoltán: Árpád-házi Szent Erzsébet
Botlik József: Nemzetünket szolgálták
Békés István: Petőfi nyomában