A ​régi magyar színpadon 1 csillagozás

1790-1849
Kerényi Ferenc: A régi magyar színpadon

Milyen volt egy színházi előadás az 1840-es évek elején? A mai olvasó eddig igen keveset tudott erről. Találkozhatott könnyes-bús leírásokkal a magyar színészet korábbi, vándorló korszakából. Ismerhetett száraz elméleti okfejtéseket arról, hogy hogyan gondolkoztak a reformkoriak a színi hatás lényegéről. Eszébe juthat olykor egy-egy régi színész neve: Déryné Széppataki Rózáé, Szentpéteryé, Megyerié. De arról szinte semmit sem tudott, hogy mi történt, amikor felgördült a Nemzeti Színház függönye

Kerényi Ferenc könyve, miközben elénk tárja a modern magyar színház keletkezésének történetét, megismertet bennünket az eddig homályban maradt részletekkel is: milyenek voltak a kor díszletei, jelmezei, milyen taglejtésekkel játszottak a színészek. A könyv, ha úgy tetszik, rendszeres színháztörténet, de közben izgalmas kísérlet is: kísérlet régenvolt előadások rekonstrukciójára s egy régi közönség megidézésre.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Elvek és utak Magvető

Magvető, Budapest, 1981

postmodjane>!
Kerényi Ferenc: A régi magyar színpadon

Nem minden fejezetre volt szükségem, így az utolsó kettőt nem olvastam.
Hasznos, hiánypótló volt a megjelenésekor, a mai napig az.
Sok összefüggésre világít rá, a kolozsvári, pest-budai színtársulatok kapcsolatára, a műsorrétegekre, a színházi élet kialakulására, annak változásaira.
Hiányoltam kicsit a mélyebb elemzéseket, de ez amiatt lehet, mert nem irodalomtörténeti, hanem színháztörténeti kötetről van szó.
Sok-sok elfelejtett, vagy csak a kutatások számára nem elfelejtett drámát, személyt említ Kerényi Ferenc, melyek közül jó néhány talán mindig a kutatások tárgya tud maradni csupán. Egész addig, míg valaki kedvet nem kap a modernizáláshoz, az aktualizáláshoz.